Торік 33 вітчизняні банки визнали банкрутами. До травня 2016 року померли ще вісім.
Пані Анна три місяці тому довірила свої заощадження банку "Михайлівський", тому що боялася, аби в квартиру не навідалися крадії. Бідкається, що це вже третій банк, в який вона поклала гроші, і він луснув.
"Так швидко не буває, щоби в п'ятницю ввечері повідомили співробітникам, вони швидко свої гроші забрали і вже влаштувались на іншу роботу. А вкладники залишились без інформації», — розповіла вкладниця банку.
Банк справді мав привабливі пропозиції, адже заробляв на кредитах побутової техніки. Події розвивалися швидко — 20 травня повідомили, що пішов незмінний керівник банку. Тоді ж стався збій в операційній системі. А наступного дня клієнти з карток могли зняти не більше п’яти тисяч гривень.
Постраждалим вкладникам виплачують кошти із державного Фонду гарантування вкладів. 2015 року на погашення депозитів витратили 50 мільярдів.
За перший квартал 2016 року з Фонду клієнти отримали ще 7 мільярдів. Через "смерть" "Михайлівського" навантаження на Фонд зросло ще на мільярд.
Через збанкрутілі банки з нашої економіки виведена сума колосальна. 400 мільярдів гривень. Вона пропала. А ці гроші мали працювати на економіку,
— розповів екс-заступник голови Нацбанку Олександр Савченко.
Обвал банківського сектору — це ще й небезпечний сигнал для закордонного інвестора, а кожна виплата з Фонду гарантування — черговий стрибок курсу.
"Включається верстат і друкуються гроші, щоби віддати людям їхні депозити. За нашими підрахунками, близько 60% коштів, які видаються людям з фонду, вони ідуть на валютний ринок і таким чином давлять на курс", — зазначив аналітик з питань фінансового сектору Руслан Чорний.
Національний банк, як регулятор, мав би передбачити проблеми своїх підопічних. Утім, через нібито збій системи, куратор тривалий час не мав доступу до цифр "Михайлівського".
"Питання до Національного банку в тому, що якщо він каже, що були ризиковані операції, то чому він не зацікавився такими операціями до цього часу. Тому що, наскільки я знаю, нещодавно закінчилась серйозна перевірка НБУ і питань до менеджменту не було", — розповів Руслан Чорний.
"Національний банк робить все можливим для підтримування банківської системи. Але якщо акціонери не готові підтримувати свої банки, на превеликий жаль, Нацбанк тут безсилий", — зазначила директор департаменту банківського нагляду Наталія Дегтярьова.
Читайте також: Цифра дня: оприлюднено сумарний збиток діючих банків України
Фінансисти попереджають: це ще не останні банки-банкрути цього року. В останні дні заговорили навіть про те, що системі проблеми має найбільша фінустанова країни — "Приватбанк". Якщо почне падати такий монстр — це викличе параліч економіки. І рятувати його доведеться всім світом.