Загалом криптобіржі діляться на два основних види: централізовані та децентралізовані. Головна відмінність між ними – це принцип роботи. Децентралізована криптобіржа функціонує як p2p-мережа. Фактично це платформа для заявок на купівлю та продаж криптовалют on-chain, тобто прямо на блокчейні. Тоді як централізована криптобіржа зав’язана на проведенні усіх угод через власну внутрішню систему.

Читайте також Біржовий стакан: для чого потрібний цей інструмент на крипторинку

Більше про те як функціонують централізовані криптобіржі та що про них варто знати – далі у матеріалі.

Централізована криптобіржа: що це таке

Суть централізації полягає в тому, що людина передає криптобіржі свої активи для зберігання. Головна мета цього виду біржі – спрощення процесу транзакцій між клієнтами завдяки зручному та безпечному внутрішньому інтерфейсу, та потужному торговельному ядру, що здатне забезпечувати виконання великої кількості транзакцій в секунду, а також можливість використовувати фіатні валюти для проведення бажаних операцій з криптовалютами. Крім цього, централізовані біржі часто пропонують ширший спектр послуг та екосистемних продуктів.

Фіатна валюта – це вид грошей, емітентом та контролюючим органом яких є держава, найчастіше за це відповідає центральний банк (наприклад, долар, євро, гривня).

Також важливо, що у разі виникнення проблем централізована криптобіржа допоможе їх розв’язати, тоді як у випадку з децентралізованими додатками будь-яка втрата доступу може призвести до втрати коштів. Для прикладу, можна згадати про відновлення пароля та доступу до гаманця або переказ коштів на неправильну адресу.

Поєднання цих факторів допомогло централізованим біржам стати одним із найпопулярніших інструментів серед трейдерів. Ці біржі дбають про кожен важливий аспект торгівлі цифровими активами:

  • Безпека;

  • Захист споживачів;

  • Доступ до різних цифрових інструментів.

До головних переваг централізованих криптобірж відносять: широкий вибір послуг для користувачів, ліквідність (зазвичай обсяги торгів на централізованих біржах більші, ніж на децентралізованих), зручність, універсальність, простий інтерфейс, ретельна перевірка токенів, яка сприяє зниженню фактору ризику, адже за допомогу клієнтам відповідають професійні команди. Крім того, оскільки транзакції на централізованих біржах відбуваються не на блокчейні, вони не потребують додаткових комісій мережі. Через це торгувати на них зазвичай набагато вигідніше.

Централізовані криптобіржі пропонують також різні опції для своїх користувачів. Наприклад, маржинальну або фʼючерсну торгівлю з кредитним плечем. Ці інструменти використовують для збільшення потенційного рівня прибутковості завдяки використанню позикових коштів. Для прикладу, з кредитним плечем х10 можливий прибуток буде у 10 разів більшим. Крім того, його можна реалізувати як під час зростання ціни на ринку, так і падіння. Водночас варто враховувати, що з підвищенням кредитного плеча зростають й ризики.

Безпекова основа криптобіржі

Ніхто і ніколи не дасть 100% безпекові гарантії. На жаль, відомо про чимало випадків зламів та крадіжок коштів. Це стосується й сектору криптовалют. Саме тому централізовані криптобіржі завжди висувають на перший план безпеку.

Задля реалізації цієї мети були розроблені комплексні заходи, які покликані максимально захистити активи клієнтів. Сюди входять такі елементи:

  • Верифікація користувача – біржа збирає дані про потенційного клієнта та підтверджує особу. Ця процедура також відома, як KYC. З іншої сторони користувач отримує доступ до функцій платформи. Більше про особливості процедури KYC на одній із передових криптобірж Європи – WhiteBIT – читайте тут.

  • Комплексна перевірка (Customer Due Diligence (DD)) – це ще один етап перевірки, який проводять для певних клієнтів. Ключова мета – з’ясувати, чи була ця людина причетна до фінансових махінацій.

  • Моніторинг транзакцій та оцінка ризиків – у такий спосіб біржа відстежує невластиві операції для клієнта або виявляє підозрілу активність. У разі відстеження ознак вищезгаданих операцій платформа ставить на паузу обліковий запис. Ба більше, криптобіржа формує спеціальний звіт за фактом виявлення підозрілих транзакцій, який подає на розгляд регулятору.

Ці кроки також необхідні для протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму. Надійні біржі дбають про свою репутацію та безпеку клієнтів, тож завжди слідують букві закону, а отже, володіють інформацією про джерела походження грошей. У такий спосіб вони уникають появи “брудних” активів на платформі.

Ще один важливий аспект роботи централізованих криптобірж – тут за сектор безпеки відповідає команда професіоналів. Але навіть це ще далеко не все! Біржі часто працюють на випередження та використовують додаткові інструменти для захисту коштів та інтересів своїх клієнтів. Цей комплекс включає такі елементи як:

  • Двофакторна автентифікація – це код, який має вводити користувач під час кожної сесії з паролем. Це необхідно, аби доступ до акаунту залишався в одних руках. Схожу опцію також мають соціальні мережі.

  • Anti-Phishing – цей інструмент залучають, аби користувачі могли перевірити справжність електронних листів від криптобіржі. Тож з цією функцією під час зміни даних про обліковий запис у листах буде вказаний спеціальний код. Це доказ, що лист надійшов від справжньої криптобіржі, а не від шахраїв. Про таку опцію для своїх користувачів подбала криптобіржа WhiteBIT.

  • Фаєрвол вебзастосунків (WAF) – екран, який відповідає за аналіз трафіку та виконує функцію захисту від атак на мережу.

  • Також не варто забувати про вічну класику: зберігання активів на холодних криптогаманцях та страхування активів, автоматичний вихід з акаунту тощо.

Які фактори варто враховувати під час обрання криптобіржі

На цьому етапі варто визначитися зі своїми головними запитами та вимогами щодо криптобіржі. Зокрема, можна звернути увагу на такі аспекти:

  • Які криптовалюти вас цікавлять – це допоможе виявити біржу, яка здатна запропонувати бажані цифрові монети.

  • Чи потрібне вам кредитне плече – на цьому етапі варто дізнатися якомога більше про маржинальну торгівлю, зрозуміти як це працює та враховувати ризики.

  • Чи важлива для вас можливість використовувати фіатні гроші для купівлі/продажу криптовалют – якщо так, то варто не просто звернути увагу на централізовану біржу, але й перевірити, які валюти вона підтримує. Зокрема, чи є серед них грошові одиниці, які цікавлять саме вас.

  • Чи плануєте отримувати пасивний дохід з використанням криптовалют – тут необхідно з’ясувати, чи надає біржа інструменти та можливості для формування такого виду заробітку. Крім того, потрібно ознайомитися з інформацією про правила та умови для такої діяльності.

На щастя, усі ці пункти й навіть більше з легкістю допоможе “закрити” криптобіржа WhiteBIT, яка не лише стрімко розвивається в Європі, але й має українське коріння. Компанія надає доступ до понад 270 активів, більше ніж 350 торгових пар, включаючи торгові пари з 10 національними валютами.

До переваг цієї компанії сміливо можна віднести хорошу професійну репутацію, клієнтоорієнтованість, зручний інтерфейс та фокус на безпеці. До того ж WhiteBIT прекрасно підійде як для трейдерів з досвідом, так і для новачків. При потребі команда професіоналів допоможе розв’язати будь-яке питання з урахуванням інтересів клієнта.