Попри все, українські школярі демонструють стійкість та витримку, а моментами – неабиякий хист, аби не відставати від навчальної програми, зазначає 24 Канал. Про те, з якими труднощами доводиться стикатися учням та як можна допомогти дитині впоратися із навантаженням у сучасних реаліях, розповідаємо у матеріалі.
Читайте також "Твоя кар'єрна траєкторія": унікальна програма, яка допоможе дітям обрати фах до душі
Після 24 лютого 2022 року понад 6 мільйонів українців виїхали за кордон, серед них понад мільйон – це діти. Багато родин поки не поспішають повертатися до України з міркувань безпеки. Відтак непростим викликом стала адаптація дітей шкільного віку до нових реалій та системи освіти. Тим паче більшість учнів з України добровільно чи примусово інтегрували до шкіл ЄС.
Проблеми української освіти та як їх намагаються подолати
Нелегко й тим школярам, які продовжують жити в Україні. Багато з них також змушені були залишити рідний дім та знайти прихисток в іншому регіоні. Діти пропустили чимало тем не зі своєї вини, тож повинні усе наздоганяти, аби скласти іспити та перейти у наступний клас.
Проблему підкреслили й результати міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022. Ці дані продемонстрували, що в українських учнів збільшився розрив освітніх втрат та знизилася навчальна успішність порівняно з 2018 роком, зокрема у галузі читання. Натомість учителі самі часто не знають, як дати раду цим труднощам.
Окрім цього, на сьогодні актуальними проблемами сучасної української освіти є такі:
- погіршення якості навчання;
- навчання паралельно у двох школах для дітей-біженців;
- виснаження, зокрема через повітряні тривоги;
- зруйновані школи – за час повномасштабної війни Росія знищила 200 та пошкодила 1600 навчальних закладів в Україні;
- відсутність єдиного підходу до зарахування оцінок для дітей-біженців. Зокрема, освітній омбудсмен Сергій Горбачов наголошував, що в Україні немає напрацьованої системи зарахування балів, які учні отримали у закордонних школах.
Щоб якось подолати освітні втрати, Міносвіти України спільно з ЮНІСЕФ розробили рекомендації, які мають допомогти з організацією спеціальних програм, покликаних розв’язати це питання. Також МОН і Мінцифри разом з Фундацією Олени Зеленської запустили Коаліцію девайсів. Вона допомагатиме українським учням та вчителям, які вимушено навчаються і працюють онлайн. Таких школярів в Україні на сьогодні є 1,9 мільйона. Понад 330 тисяч дітей не можуть навчатися, бо не мають комп'ютера чи телефона.
Освітні втрати також намагаються долати завдяки корекційним програмам, індивідуальним додатковим заняттям з учителем, продовженням навчання у червні. Однак статистики щодо успішності таких методів та їх застосування загалом поки немає.
Адаптація до нової системи освіти за кордоном та тягар подвійної програми
Водночас ті українські школярі, які перебувають за кордоном, також стикаються з низкою труднощів. Зокрема, після зарахування таких учнів до іноземних шкіл виклики для них тільки почалися. Окрім того, що діти не знали мови країни, у якій перебували, не могли відразу вловлювати навчальний матеріал, вони були змушені паралельно навчатися в українських школах. Усе тому, що не хотіли втрачати зв’язок зі своєю країною і забувати рідну мову.
Серед основних проблем, які мають долати українські учні за кордоном, зокрема, є такі:
мовний бар’єр;
невідповідність українських та закордонних освітніх програм;
накладання графіків та виснаження;
12-13-річне, а в деяких країнах – 15-річне навчання у школі;
відсутність інтеграційних класів;
булінг;
переповненість класів;
послаблення зв'язків з Україною;
втрата мотивації навчатися.
Тож чимало школярів опинилися у непростій ситуації. У багатьох країнах неможливо не відвідувати місцеві навчальні заклади, а подвійна програма стає тягарем. До того ж дистанційне навчання у школах України часто далеке від ідеалу.
Як знайти хорошу українську школу за кордоном
Чи можливо розвантажити дитину у таких умовах? Як зробити так, аби учень не проводив всі дні, намагаючись опанувати програми двох країн, і водночас продовжував вивчати рідну мову та історію? Ідеальним варіантом у такій ситуації стане українська школа за кордоном.
Найкраще обирати фізичний заклад, де школяр навчатиметься очно. Адже так учень не тільки ефективно засвоюватиме інформацію, але й зможе перебувати у середовищі однолітків та знайти собі друзів.
Тим родинам, які перебувають у Польщі, варто звернути увагу на сучасну українську школу Sapiens Up. У цьому унікальному освітньому просторі у центрі Варшави діти можуть вчитися за зручною системою, відповідно до своїх індивідуальних потреб. Ба більше, здобути при цьому потужну українську освіту за кордоном.
Sapiens Up – більше, ніж просто школа / Фото Sapiens Up
Sapiens Up приймає учнів з 6 по 11 клас. Місія навчального закладу полягає у тому, аби виховати вільних та гармонійних особистостей, які зможуть свідомо обирати свій шлях у житті. Система освіти у школі побудована таким чином, що ніхто не примушує дітей вчитися: учні усвідомлюють, що знання потрібні насамперед їм самим, і дуже охоче відвідують уроки.
Особливості навчання у Sapiens UP
Існує 6 можливих варіантів, які дають змогу приєднатися до Sapiens UP:
4 з них передбачають повноцінне навчання у школі, після якого учень отримає документ про освіту українського зразка;
ще 2 розраховані на тих школярів, які відвідують інші навчальні заклади у Варшаві і прагнуть приєднатися до спільноти Sapiens UP.
Відтак кожна родина може обрати ту опцію, яка найкраще підходить для учня. Ознайомитися з навчальними планами детальніше можна за посиланням.
Навчання у школі відбувається трьома мовами – польською, українською та англійською. Супровід здійснюють носії цих трьох мов.
Важливо, що певні дисципліни учні вивчають за матеріалами, розробленими викладачами першої та найбільшої дистанційної школи України "Оптіма". Відтак школярі отримують доступ до авторських розробок від висококваліфікованих фахівців, завдяки яким засвоєння нових знань перетворюється на цікавий та захопливий процес.
Наприкінці навчання учні Sapiens UP отримують державний документ про освіту від школи "Оптіма". Окрім того, після 11 класу школярі можуть скласти іспит на отримання IGCSE (Міжнародного сертифіката про загальну середню освіту) та A-LEVEL.
Sapiens UP – це набагато більше, ніж просто навчальний заклад. Адже, окрім засвоєння нових знань, діти тут мають змогу спілкуватися з однолітками, відвідувати різноманітні курси та гуртки, займатися спортом, розвивати свої soft skills та здобувати багато навичок, які стануть запорукою успішного майбутнього.
Тож якщо батьки перебувають у пошуку навчального "рецепту щастя" для своєї дитини, то слід обов’язково звернути увагу на Sapiens Up. Навчання у цій школі дасть змогу учневі вирости сміливою та свідомою особистістю, здатною подолати будь-які труднощі у дорослому житті.