У Мін'юсті запевнили, що відновити можна загублені, залишені на непідконтрольній території, пошкоджені, знищені або ж взагалі не отримані на окупованій території документи.

До теми Їхала через Росію і нікому не розповідала, що вступаю в український виш, – абітурієнтка з ОРДЛО

За їх словами, для переселенців відновити такі документи буває доволі складно, оскільки навчальний заклад, де вони навчалися, і уся його документація може залишитись на непідконтрольній території або заклад вже було ліквідовано.

Проте у законодавстві містяться норми, що регулюють питання відновлення або видачі дублікатів документів про освіту для внутрішньо переміщених осіб. Важливо знати алгоритм дій для отримання дубліката документа про вищу освіту,
– пояснюють у міністерстві.

Як відновити диплом про вищу освіту

Тож, щоб відновити документи, особа має звернутись із відповідною заявою до МОН у разі, якщо вона:

  • виконала увесь навчальний план;
  • пройшла державну атестацію у своєму вищому навчальному закладі, який розташований на окупованій території;
  • відмовилась отримувати документ про освіту, що не відповідає українському законодавству.

До заяви потрібно додати копію документа, що посвідчує особу, а також академічну довідку чи залікову книжку (якщо вона є).

"Якщо особа отримала у 2014 році документ про вищу освіту, зразок якого не відповідає національному законодавству, вона має також звертається до МОН із заявою і копією отриманого документа про вищу освіту з вишу, що знаходиться на окупованій території", – запевнили у відомстві.

Після цього МОН визначить університет в іншому регіоні (на підконтрольній українському уряду території), який виготовить і видасть документ про вищу освіту і додаток до нього для переселенця.

У разі закінчення навчального закладу до 2014 року, дублікат документа про вищу освіту державного зразка та додаток до нього також можна отримати, подавши відповідну заяву МОН.

Що робити, якщо у МОН відмовили

У випадку відмови МОН у визначенні вишу, який має забезпечити виготовлення і видачу документа про вищу освіту і додатка до нього, випускник може подати до суду.

При подачі такої заяви до суду, необхідно вказати:

  • який конкретно факт необхідно встановити;
  • причини неможливості отримати документи, що встановлюють даний факт у досудовому порядку (відмова МОН, яка і підтвердить таку неможливість);
  • усі можливі докази, що можуть підтвердити встановлений факт.

До слова, в Україні з 1 липня збільшили розмір стипендій для студентів з числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування і тих, які втратили батьків. Скільки вони отримуватимуть та на які ще пільги розраховувати студентам – читайте у статті.