Сонячні панелі працюють тільки влітку, а їх можна встановлювати лише у приватних будинках – це далеко не всі вигадки, які ширяться мережею. Тож коли справа доходить до вибору альтернативних джерел електроенергії, деякі люди можуть вагатися через те, що вони чули від знайомих або читали в інтернеті.

До теми Альтернативні джерела енергії для дому: їхні переваги та недоліки

Саме тому 24 Канал спільно з партнером Vulkan Casino запустив спецпроєкт, завдяки якому українці можуть дізнатись чимало цікавого про те, як бути енергетично незалежними та модернізувати власне житло.

Ще один спосіб, як можна змінювати країну на краще – це боротьба з дезінформацією. Тож розповідаємо, в які міфи про сонячні панелі не варто вірити.

7 найпопулярніших міфів про сонячні панелі

Міф 1. Сонячні панелі працюють тільки влітку

Ні для кого не секрет, що сонячні панелі перетворюють промені на джерело живлення. Та досі багато людей вірять, що у хмарну погоду ці конструкції "відпочивають", а мешканці енергоефективного житла залишаються без світла.

Та це всього лиш вигадка, яку так легко спростувати. Хмари не можуть повністю закривати чи блокувати сонячні промені, адже при такій погоді на вулиці було б темно, як вночі. Оскільки це не так, то й вірити у популярний міф не варто.

Сонячні панелі працюють і в хмарну погоду / Фото Unsplash

Поки на панелі потрапляє сонячне світло навіть через хмари, вони будуть генерувати електроенергію для вашого дому. Проте ці пристрої можуть бути не такими ефективними, як у погожий літній день.

Крім цього, фахівці радять встановлювати сонячні панелі з акумуляторами. Ці пристрої допоможуть накопичувати електроенергію, яку мешканці будинку не споживають. Тому навіть у найпохмуріший день власники енергоефективного житла не відчують жодної різниці.

Варто знати Як зробити будинок енергоефективним: актуальні поради для українців

Міф 2. Конструкції недостатньо ефективні

Досить популярною є думка, що сонячні панелі мають недостатню ефективність. Насправді ж перед встановленням цих конструкцій фахівці проводять аналіз і в залежності від сонячності регіону, особливостей ландшафту і потреб власників житла підбирають відповідні пристрої.

Цікаво, що цей міф спричинило неправильне трактування інформації. Люди, чуючи, що сонячні батареї мають ефективність у 22%, дивуються, чому ця цифра не 100%. Тому й переконані, що пристрої будуть забезпечувати оселю недостатньою кількістю електроенергії.

Та варто врахувати, що рекордне ККД для сонячної батареї становить 39%. Все тому, що частина сонячних променів відбивається від панелі або ж пристрої не поглинають всі типи променів, наприклад, інфрачервоні. Тому й не 100% природного світла перетворюється на електроенергію для вашого дому.

Та навіть попри це, потужності сонячних електростанцій достатньо, щоб покрити всі потреби власників помешкання.

Міф 3. Сонячні панелі пошкоджують дах будинку

Одним із поширених способів встановлення сонячних панелей є фіксація їх на даху житлового будинку. Та чимало людей це насторожує, особливо, якщо будівля зведена зовсім недавно. Ще більше недовіри додають розмови про те, що конструкція може пошкодити дах.

Та це не так. Сонячні панелі встановлюються поверх даху на спеціальні кріплення. Відтак вони створюють захист для черепиці від метеорологічних явищ, як-от град чи ультрафіолетових променів.

Сонячні панелі не шкодять даху / Фото Pixabay

Якщо ж встановлювати сонячні панелі самотужки, можна не врахувати важливих застережень від виробника чи стану вашого даху. Тому перед монтажем сонячних панелей варто перевірити покрівлю будинку. А питання фіксації цих конструкцій краще довірити професіоналам, які подбають не тільки про надійні кріплення, але й щоб простір між дахом та панеллю був заповнений якісними герметиками.

Міф 4. Ці пристрої не потребують догляду

Якщо ви вже вирішили перейти на альтернативні джерела живлення і встановити сонячні панелі, не вірте у популярний міф, що ці пристрої не потребують жодного догляду. Проте і не варто засмучуватись, бо цей процес досить простий і нагадує поради щодо експлуатації вікон.

Оскільки самі панелі завдяки своїй конструкції перетворюють сонячні промені на електрику, важливо, щоб вони були відкриті для попадання світла. Тому взимку власникам таких електропідстанцій потрібно очищати пристрій від снігу, а восени – від опалого листя.

Крім цього, догляд за сонячними панелями передбачає звичайне очищення від бруду та пилу. Для ефективної роботи пристрою це потрібно робити не часто, лише раз на кілька місяців.

Догляд за сонячними панелями простий / Фото Shutterstock

Та навіть якщо ви забудете подбати про чистоту сонячних панелей, вони все одно працюватимуть. Ці конструкції встановлюють під кутом, тож у дощову погоду пристрій самоочищається від бруду. Така ж ситуація зі снігом: якщо встановити панелі правильно, опади не будуть затримуватись на них.

Міф 5. Сонячні батареї можуть працювати вічно

Хоч найкращі інженери світу щороку працюють над удосконаленням цієї розробки, все ж наразі не винайшли сонячних батарей, які не потребуватимуть заміни.

У середньому ці пристрої експлуатують 35 років. А коли панелі вже втрачають свою ефективність, їх можна віддати на повторну переробку і за це отримати навіть невелику доплату на нову конструкцію.

Міф 6. Сонячні панелі можуть дозволити собі тільки багатії

Чомусь досі поширений стереотип, що сонячні панелі неодмінно встановлюють багатії біля своїх розкішних будинків. Можливо, у перші роки створення цих пристроїв так і було. Та зараз це джерело альтернативної енергії є дуже вигідним.

В середньому в Україні окупність сонячних панелей становить від 5 до 10 років (залежно від моделей та потреб споживача). Водночас працюватимуть вони не менш як 25 – 35 років. Тож більшість часу ці пристрої будуть приносити прибуток, звільняючи власника житла від сплати великих платіжок за електроенергію. Крім цього, потужні сонячні електростанції дають змогу ще й заробляти, інвестуючи в пристрої всього один раз.

Міф 7. Тільки мешканці будинку можуть користуватись електроенергією, виробленою сонячними панелями

В Україні зараз діє "зелений тариф", згідно з яким власники маленьких електростанцій до 30 кВт можуть продавати державі не спожиту електроенергію за більшою ціною, ніж ринкова. Тобто їхні панелі фактично забезпечують світлом не тільки один будинок, але й інші українські помешкання.

При цьому власники сонячних панелей укладають договір з обленерго та сплачують податок у розмірі 18% від нарахованого місячного доходу за "зеленим тарифом". Додатково вноситься і військовий збір. Та навіть з цими витратами чистий прибуток від сонячної електростанції може становити до 1000 доларів, залежно від потужностей.

Сонячні панелі можуть приносити чималий дохід / Фото Shuttetstock

З таким заохоченням від держави за останні роки кількість домашніх сонячних електростанцій суттєво зросла. Скільки ж точно їх наразі працює в Україні – невідомо, адже Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України вирішило закрити доступ до інформації про кількість таких домашніх електростанцій та їхні потужності через ракетні обстріли росіян. Таким чином влада прагне захистити тих українців, які допомагають державі тримати енергетичний фронт.