Налагодити свій побут та створити комфорт у помешканні неможливо без електрики. Адже більшість приладів, таких як мікрохвильова піч, холодильник, бойлер, духовка, а також роутер та інша техніка, не працюють без світла. Саме тому альтернативні джерела енергії активно обговорюються серед українців.

Читайте також Як зробити будинок енергоефективним: актуальні поради для українців

Хтось тільки приглядається та вивчає інформацію, а інші вже встигли встановити сонячні панелі та навіть допомагають землякам у цей кризовий час.

А якщо ви прагнете підтримати енергетику, встановивши альтернативні джерела електрики – розповідаємо більше про їх різновиди та недоліки.

В чому переваги альтернативної енергії

Ні для кого не секрет, що сонячні промені, вітер, море, річку чи навіть тепло землі можна використовувати для вироблення енергії. До цього висновку дійшли науковці ще у XIX столітті, проте тільки тепер завдяки сучасним технологіям відновлювані ресурси вдається перетворити у невеликі електростанції.

Альтернативні джерела енергії мають чимало переваг, зокрема таким чином можна:

 • зменшити рахунки за електроенергію та стати енергетично незалежними, що зараз дуже актуально для українців;
 • підвищити стійкість вашого будинку під час відключень електроенергії, адже мешканці такого енергоефективного житла не зіткнуться з проблемами блекауту;
 • допомогти екології. Перехід на альтернативні джерела живлення зменшить споживання світла, яке виробляється у результаті спалювання викопного палива. А це суттєво зменшить кількість шкідливих парникових газів в атмосфері;
 • підняти вартість власної нерухомості. Наразі на ринку оренди та купівлі житла велику популярність мають заміські будинки з альтернативними джерелами електрики: люди шукають житло, в якому можна максимально комфортно пережити цю складну для України зиму. Актуальними відновлювані джерела живлення будуть і в майбутньому, тож обладнана ними нерухомість може значно зрости в ціні.

Залежно від потужності пристрою накопичення електрики може вистачити навіть на живлення великого багатоквартирного будинку чи цілої вулиці.

Найпопулярнішими джерелами альтернативної енергії є:

 • сонячні панелі,
 • вітроенергетичні установки,
 • теплові насоси.

Сонячні електростанції

Сонячні панелі – один із найпопулярніших альтернативних методів отримання енергії не тільки в Україні, але й усьому світі.

Сонячні панелі часто встановлюють на даху будинків / Фото Pexels

Як працюють сонячні панелі? Незалежно від конструкції та характеристик, всі вони мають антивідбивальний шар. Сонячні промені, які можна уявити потоком маленьких частинок фотонів, вдаряються об панель і вибивають електрони, чий потік і призводить до вироблення електрики.

Фактично сонячні батареї збирають чисту енергію з постійним струмом, передають її на інвентар, де вона перетворюється на енергію зі змінним струмом, що і живить будинок.

Встановлювати такі панелі можна як на даху, так і на присадибній ділянці. Для приватного будинку достатньо 12 пристроїв, які покриють більшість потреб мешканців. Та все ж перед їх купівлею варто проконсультуватись із фахівцями, які точно розрахують кількість і потужність панелей для живлення саме вашого помешкання.

Крім цього, нерідко ними оздоблюють балкони. Таким чином українці можуть отримати енергетичну незалежність навіть у квартирі.

При підборі сонячних панелей фахівці враховують розмір житла і потреби його мешканців / Фото Shutterstock

Здавалось би, сонячні панелі мають тільки переваги, адже сонце світить завжди, навіть у холодну пору року. Та в цьому приховується і суттєвий їхній недолік.

Хоч сонячні панелі працюють за будь-якої погоди, проте у час підвищеної хмарності електрики виробляється значно менше, ніж у погожу літню добу. Крім цього, взимку день значно коротший і фотоелементи можуть покриватись шаром снігу чи льоду. У таких умовах повністю забезпечити будинок світлом складно. Тому краще обирати сонячні панелі з акумулятором, щоб ту електрику, яку ви не спожили, можна було накопичувати, зберігати і використовувати пізніше.

Також варто звернути увагу на:

 • тип панелей

Сьогодні значний попит мають моно- та полікристалічні батареї. Перші можуть похизуватись вищою потужністю, проте і значно більшою ціною. Тож якщо ви розглядаєте сонячні панелі як пристрій, який має швидко окупитись та згодом приносити прибуток, тоді рекомендуємо звернути увагу на полікристалічні конструкції.

 • виробник

В Україні більшість сонячних панелей китайського виробництва. І такі пристрої значно дешевші за європейські. Та при купівлі варто дізнатись, чи є компанія-виробник у списку Tier-1, який її клас (обирайте класу А) та як ці панелі виробляють (віддавайте перевагу автоматизованому, тоді герметичність конструкції буде вищою).

 • сертифікати якості та гарантії

Особливу увагу варто звернути на незалежні сертифікати якості. Завдяки їм можна визначати, наскільки реальне значення потужності відрізняється від заявленого виробником, або ж як підвищення чи зниження температури модуля впливає на напругу.

Також варто врахувати, що окупність сонячної станції становить у середньому від 5 до 10 років. Тому важливо, якою буде продуктивність пристрою за цей час. Якщо ви обираєте сонячні панелі рівня Tier-1, то за 10 років щоденної експлуатації їхня потужність скоротиться на не більше як 10%. А от вироби рівня Tier-3 гарантії рівномірного зниження потужності не мають.

Цікаво Як користуватись пальником, обігрівачем і генератором при блекаутах: головні правила безпеки

Вітроенергетичні установки

Це альтернативне джерело енергії часто називають малими вітряками. По суті, система і є вітряком: сила вітру рухає лопаті турбіни, а енергія, яка при цьому виробляється, передається ротору генератора.

Серед переваг вітроенергетичної установки:

 • безпека – такі конструкції не забруднюють середовище та не становлять загрози під час експлуатації;
 • нескінченне джерело енергії, якщо встановити пристрій у вітряних регіонах;
 • простота експлуатації, адже додатково чистити вітряк, як сонячні панелі взимку, не потрібно.

Зазвичай для приватних будинків використовують вітроенергетичні установки з потужністю до 10 кВт. Вони здатні виробляти достатньо енергії, щоб покривати усі потреби мешканців. А от для бізнесу, зокрема готелів, фермерських господарств, середніх виробництв, потрібні турбіни до 500 кВт.

Вітроенергетичні установки / Фото Pexels

Однак встановлення вітроенергетичної установки залежить не тільки від бажання людини, але й від місцевості, де турбіна буде працювати. Тож українцям варто оцінити, наскільки вітряним є регіон, тобто чи приноситиме така конструкція достатню кількість енергії.

При цьому не варто брати за основу тільки базу даних Укргідрометцентру, адже там зазначена швидкість вітру на висоті 10 метрів, тоді як вітрові турбіни будуть значно вище – від 17 до 30 метрів. Більш детальну картину покажуть комплексні дослідження.

Водночас експерти запевняють: вітер можна спіймати у будь-якому українському регіоні, особливо, якщо місцевість має річки, долини, пагорби або ж море.

Вітрові турбіни дають електрику навіть взимку / Фото Pixabay

Та є у цьому виді альтернативного джерела живлення і недоліки. Так, у порівнянні з сонячними панелями їхня окупність значно довша – від 10 років. На це впливає і різниця “зеленого” тарифу для використання вітру та сонця. Крім цього, вітрові турбіни потребують більших капіталовкладень на початку експлуатації: такі конструкції складніші, а тому обладнання та й монтажні роботи є дорожчими.

Також вітроенергетичні установки можуть створювати значний шум, що аж ніяк не буде до вподоби сусідам. Тож такі конструкції ідеально підійдуть для сільської місцевості, де присадибні ділянки можуть бути більшими, а відстань між будинками дозволить ефективно та з комфортом для всіх використовувати вітрові турбіни.

Теплові насоси

Ще одним досить популярним видом альтернативної енергії є теплові насоси. Вони допомагають опалювати помешкання, використовуючи теплову енергію. Альтернативним джерелом при цьому слугують земля, повітря або ґрунтові води.

Теплові насоси мають чимало переваг. Зокрема це:

 • автономність – процес повністю не залежить від пори року чи доби, а тому пристрій може безперебійно працювати весь час;
 • ефективність – при правильному встановленні та за сприятливих умов теплові насоси є невичерпним і стабільним джерелом тепла;
 • практичність і простота в експлуатації – такі пристрої використовують для теплопостачання, підігріву води та кондиціонування.

Теплові насоси можна використовувати для тепло- і електроживлення / Фото Pixabay

Теплові насоси швидко окуповуються. Достатньо всього кілька років, щоб цей пристрій почав працювати у "плюс". Відтак теплові насоси значно вигідніші, аніж будь-які котли чи бойлери.

Та має цей пристрій і недолік. Працює тепловий насос на електриці, тож при частих відключеннях світла він не принесе бажаного результату.

Попри це, конструкція є дуже простою і економною. Тепловий насос потребує електрики тільки для роботи компресора і циркуляційного насоса, а коефіцієнт перетворення енергії може становити 4 – 6 і вище. Відтак кожен спожитий кіловат світла перетворюється на 3 – 5 кіловатів тепла, що допомагає заощадити на опаленні до 80%.

Теплові насоси мають чимало моделей, кожна з яких пропонує споживачам більше можливостей і переваг. Тож при купівлі важливо:

 • правильно розрахувати потужність пристрою, щоб покрити всі тепловтрати будинку, особливо у холодну пору року. При цьому потрібно звернути увагу на кліматичні особливості місцевості;
 • передбачити, яка кількість тепла повинна подаватись у помешкання упродовж години;
 • якщо використовується насос повітря-повітря, обрати точку бівалентності, тобто критичну позначку, коли тепловий насос має перейти на резервний обігрів.

Тільки при правильному розрахунку тепловий насос буде демонструвати свою максимальну ефективність. Тому рекомендуємо не економити та звернутись за допомогою до фахівців, адже невдала покупка може спричинити ще більші витрати.

Українці стрімко впроваджують у своє життя інноваційні технології та починають дедалі частіше переходити на альтернативні джерела енергії. І це хороша динаміка, адже так ми стаємо все ближчими до європейського побуту з усіма засобами комфорту та смартрішеннями.