Постачальники електроенергії попередили, що українцям варто підготуватися до планових відключень світла щонайменше до весни 2023 року. Водночас вся країна працює над тим, щоб навіть у настільки критичних обставинах забезпечити комфорт у кожному помешканні.

До теми Як підготуватись до тривалих блекаутів: корисні поради, які варто врахувати українцям

Енергетики спільно із комунальними службами продовжують повертати світло в оселі. Міська влада облаштовує Пункти Незламності. А уряд разом із волонтерами відбудовує та утеплює пошкоджені будинки, аби українці якнайшвидше повернулися додому. Особливу підтримку надає бізнес, що з перших днів повномасштабного вторгнення став міцним тилом.

На жаль, у прагненні обігріти будинки, мешканці часто додають роботи подібним ініціативам. Внаслідок порушень правил пожежної безпеки при використанні електрообігрівачів, лише протягом листопада кількість займань у будинках збільшилася на 10%. Суттєво зросла кількість пожеж (на 83% проти аналогічного періоду минулого року), спровокована нехтуванням правил експлуатації печей та теплогенеруючих установок.

Щоб мінімізувати потенційні ризики, 24 канал розповідає про головні правила використання засобів обігріву та освітлення. Адже навіть звичайна свічка, вже не говорячи про газові пальники чи генератори, може завдати серйозних проблем.

Як обрати газовий пальник та правильно ним користуватись

Раніше така річ, як газовий пальник, була атрибутом прихильників активного відпочинку. Сьогодні ж цим пристроєм цікавляться й далекі від туризму українці. І недарма, адже ця недорога та проста в експлуатації річ забезпечує достатню кількість газу для приготування і розігріву їжі.


Правила використання пальників у закритих приміщеннях відрізняються від загальних рекомендацій / Фото Shutterstock

Однак, як й інші газові прилади, пальник може бути дуже небезпечним, якщо знехтувати правилами його використання. Тому для початку варто ознайомитися із типами та їхніми особливостями.

Сьогодні на ринку є кілька типів цього пристрою, зокрема різьбові та цангові. Різьбові пальники є більш мобільними та простими у використанні. Однак вони не стійкі та не розраховані на великий посуд.

Натомість цангові пальники за принципом роботи нагадують газову плиту з однією конфоркою. Вони розраховані саме на побутові потреби: приготування їжі у великому посуді.

Не менш важливо звернути увагу на особливості газового балона: місткість, тип газу, тиск. Надлишкові параметри останнього, наприклад, можуть стати причиною вибуху.

Варто дотримуватися базових рекомендацій щодо експлуатації газового пальника. Серед головного:

  • після використання газового пальника обов’язково провітрювати приміщення. Зріджений газ у 2 рази важчий за повітря, тому осідає і накопичується внизу, а отже, погане провітрювання призведе до накопичення чадного газу й отруєння мешканців чи вибуху;
  • заборонено залишати газовий пальник під час горіння без нагляду;
  • газові балони є одноразовими, тож їх не можна повторно заправляти. Також протипоказано використання балонів, в яких закінчився термін експлуатації.


Зверніть увагу на параметри газового балона / Фото Pexels

Якщо ж зберігати газові балони у добре вентильованому приміщенні чи на відкритому повітрі, але із захистом від опадів та ультрафіолетових променів, а також дотримуватися усіх правил використання – ця річ стане незамінною під час блекаутів.

Яку загрозу несуть свічки, якщо нехтувати правилами безпеки

Найдоступнішим засобом для мінімального освітлення житла залишаються свічки. Проте навіть вони можуть стати потенційною причиною займання цілого будинку. Щоб уникнути такого сценарію, варто дотримуватися кількох простих рекомендацій:

  • не залишайте запалену свічку без нагляду, а також не розміщуйте її біля одягу, штор, книжок чи інших легкозаймистих предметів;
  • не ставте свічку у місцях, де можливі протяги;
  • не розміщуйте кілька свічок на відстані менш як 10 сантиметрів одна від одної;
  • не тримайте запалені свічки у безпосередній досяжності від дітей та домашніх улюбленців.


Свічка може стати причиною займання / Фото Pexels

Окрім того, рекомендується:

  • обрізати ґніт до довжини 0,5 сантиметрів перед запалюванням свічки;
  • використовувати свічник або будь-яку іншу підставку для свічки;
  • гасити свічку, коли вона вже практично догоріла.

Ці правила видаються зрозумілими кожному, але щорічно саме свічки стають причиною у середньому 8 200 домашніх пожеж. Цього сезону внаслідок тривалих відключень світла ця цифра може виявитися вищою. Тому краще зайвий раз перевірити дотримання кожного пункту зі списку.

Обігрівачі: як обрати, щоб не нашкодити собі

Починати вибір обігрівача варто із визначення розміру приміщення, в якому його використовуватимуть. Аби обігріти площу в 10 метрів квадратних, потрібен 1 кіловат потужності. Для обігріву 20 "квадратів" знадобиться прилад потужністю 2 кВт. Також можна придбати два обігрівачі по 1 кВт. Якщо проігнорувати цю формулу, тепло не зберігатиметься. А через перенавантаження нагрівального елементу можливе швидке перегорання усієї системи обігрівача.

Інфрачервоні обігрівачі швидко нагріють поверхні у оселі / Фото Unsplash

Визначившися із потужністю, можна перейти до вибору типу обігрівача.

Серед електричних найбільший попит мають конвектори. Це зумовлено їхньою ціною – у середньому 2 – 3 тисяч гривень. Вони працюють завдяки конвекції повітря: холодне нагрівається всередині і підіймається вгору, а коли охолоджується та опускається вниз, процес повторюється.

Залежно від потужності їх вистачає для обігріву навіть великих кімнат площею понад 30 квадратних метрів. До того ж це найбільш безпечний пристрій для дорослих, дітей та тварин, оскільки в конструкції передбачений датчик захисту.

Інший підвид електричних обігрівачів – інфрачервоні прилади. Вони відрізняються розмірами, потужністю та ціною, а принцип роботи ґрунтується на випромінюванні хвиль в інфрачервоному діапазоні. Завдяки цьому в зоні роботи обігрівача нагріваються поверхні, які своїм теплом зігрівають повітря.

Схожі на мобільні радіатори масляні обігрівачі коштують в середньому 3 – 4 тисячі гривень. Тепло у них забезпечується мінеральним мастилом всередині конструкції. Однак, аби нагріти такий обігрівач, затрачається чимало часу. До того ж у масляних обігрівачів потужність перевищує 2 кВт, що може перенавантажити мережу.


Значний шум робить "дуйчики" не найкращими обігрівачами для дому / Фото Depositphotos

Не радять використовувати у приміщеннях теплові вентилятори ("дуйчики"). Попри їхню мобільність, значний шум під час роботи та високе споживання електрики роблять їх не найкращим вибором для житла. До того ж цей тип обігрівачів найсильніше сушить повітря та виділяє неприємний запах.

Під час експлуатації електричних обігрівачів важливо дотримуватися правила "одна вилка в одну розетку", тобто не вмикати обігрівач в розетку ще з якимось приладом. Серед інших правил:

  • тепловентилятори не можна підпирати до стіни, оскільки це перекриє вхід повітря, а нагрівальний елемент перегріватиметься. В кращому випадку спрацює захист – і обігрівач вимкнеться, в гіршому – загориться.
  • на конвекторі та на "дуйчику" не можна сушити одяг. Речі перекриють нагрівальний термоелемент, що спричинить перегріття самого приладу;
  • не ставте на підлогу конвекторний обігрівач, щоб уникнути перегріву, необхідно передбачити ніжки, висотою 10 – 15 сантиметрів;
  • розташовувати обігрівачі варто якомога далі від ліжка, щоб запобігти ефекту сухості;
  • під час роботи обігрівачів важливо провітрювати приміщення;
  • під час роботи обігрівачів не покидайте приміщення на довгий час, залишаючи електропристрої без нагляду. Через постійні відключення збільшується ризик ураження електричним струмом та навіть виникнення пожежі.

Другий тип обігрівачів – твердопаливні. Вони можуть працювати без електрики, оскільки робота системи залежить виключно від газу чи іншої сировини. Одразу наголосимо: щоб не наразити себе та сусідів на небезпеку, встановлювати буржуйки у квартирі заборонено. Цей тип обігрівачів призначений лише для приватного будинку, де можна вивести димохід та облаштувати умови для безпечного розпалювання вогню.

Генератори: як ними правильно користуватись

Генератори стали справжнім порятунком для українців. Завдяки їм можлива робота більшості знеструмлених закладів, офісів і коворкінгів. Тобто значна частина економіки й справді тримається на цих приладах.

Не забувайте про правила безпеки під час використання генераторів / Shutterstock

Однак, рятуючи від блекаутів, генератори несуть загрозу отруєння чадним газом, підвищують ризик пожеж та призводять до травм. Цього можна уникнути, якщо купувати лише сертифіковану продукцію у ліцензованих точках продажу та уважно дотримуватися інструкцій виробника. Зокрема:

  • генератори та паливо повинні використовуватися тільки на відкритому повітрі на відстані не менш як 6 метрів від вікон, дверей та гаражів;
  • генератор слід помістити у сухе, захищене від опадів, місце. Контакт із мокрим генератором або пристроями, підключених до нього, може призвести до ураження електричним струмом;
  • перед заправкою дайте генератору охолонути. Паливо, пролите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути;
  • електрогенератор під час роботи виділяє токсичний чадний газ, тому встановіть у приміщенні спеціальні детектори.

Пам’ятайте, що відключення світла та газу – тимчасові й не варто наражати своє здоров'я та життя на небезпеку, купуючи неперевірені прилади. Так само не слід підключати їх нашвидкуруч. Вивчіть інструкції, порадьтеся із консультантами у магазинах, пригадайте правила пожежної безпеки й лиш тоді використовуйте обігрівачі, генератори та свічки.