Читать новость на русском

Електронний карбованець: криптовалюта вільних людей?

21:01, 23 січня 2018

Один із суто українських суспільних феноменів полягає в тому, що українці, певно, як ніхто інший, цікавляться долею так званих криптовалют – "віртуальних грошей", найвідомішою та найстаршою з яких є біткойн. Слідкують, затамувавши подих, за курсом, доводять один одному, що це – або мильна бульбашка та сучасне МММ, або ж, навпаки – "валюта майбутнього", простий та доступний шлях до багатства.

Поки ж українці ламають полемічні списи у віртуальних битвах за віртуальний біткойн – у державі вже майже рік поспіль живе та розвивається власна криптовалюта – електронний карбованець, або ж Karbowanec, Karbo. За цей час він досяг неабияких успіхів: почавши з ціни три копійки за карбованець, він наразі коштує вже євро – стрибок, який, певно, зробив багатіями принаймні "піонерів", які вклалися в нього напочатку. Карбованець навіть приймають в якості засобу оплати деякі українські магазини, агенції та готелі. Втім, до справжнього визнання йому, як і самому біткойну, ще досить далеко.

Читайте також: Україна у ТОП-4 країн щодо обсягу ринку Bitcoin: експерти пояснили, чому це погано

Сьогоднішнє інтерв'ю – з одним із розробників карбованця. Члени ініціативної групи, які створили Karbo, живуть у різних країнах світу, наш співрозмовник є громадянином України. Він попросив залишити його ім'я анонімним, тому ми його змінили. Пояснюється ця пересторога тим, що на майнерів в Україні, за його словами, "полюють" – і не стільки журналісти, скільки бандити та представники найрізноматінтніших органів влади. Користуючись цілковитою відсутністю в Україні законів та регулювання щодо криптовалют, одні намагаються "пришити" розробникам та трейдерам кримінальні справи, інші – займаються простим, але вкрай небезпечним для життя потенційних жертв рекетом.

Віталію, скажіть, будь ласка, ваш проект є суто українським, чи він розрахований на світову аудиторію?

Останнім часом ми вирішили більше йти назустріч західній аудиторії. Спільнота майже одностайно підтримала таку ідею, хоча, мені особисто було важко з цим змиритись. Навіть взялись проводити ребрендинг з назви "карбованець" на скорочену назву "карбо", яку легше вимовляти неслов'янським користувачам.

А навіщо? Напочатку, наскільки я розумію, все було розраховано на українців. Перша українська криптовалюта, патріотична, так би мовити, із суто українською назвою, яку іноземці ще вимовити мають навчитися... А чому раптом вирішили "йти на Захід"?

Локальна прив'язка таких систем чисто умовна, адже ніщо не заважає користуватись карбованцем як мережею з будь-якої точки світу. Окрім того, географічне обмеження звужує коло потенційних користувачів і тому зменшує потенціал.

Але ж саме в Україні досі було досягнуто найбільших успіхів? Стрімке зростання курсу з трьох копійок аж до євро, перші крамниці та заклади, які приймають карбованця як платіж... Не боїтеся, що із розширенням виникнуть труднощі та, як результат – падіння курсу?

Ризики заборони криптовалют у країнах третього світу, будьмо відверті, є досить великі. Якщо карбо буде поширений лише на території України – заборона означатиме дуже серйозний удар. Сподіваємось, що розширення, навпаки, приведе до ще більшого зростання.


Ймовірність заборони криптовалюти у країнах третього світу досить велика

Чи торгується карбованець наразі вже на якихось великих міжнародних криптобіржах?

Ні, на великих не торгується. Щоб туди потрапити, потрібні або чималі кошти, або потужний ріст і розвиток проекту, що є замкнутим порочним колом.

А хіба зростання курсу за вісім місяців із трьох копійок до євро не є ознакою потужного росту?

Мабуть, ні, якщо досі жодна велика біржа на це не відреагувала. Насправді, обсяги торгів ще недостатні для них, я гадаю, та й криптовалют зараз плодиться дуже багато.

Тобто, міжнародного статусу карбованцю поки що не бачити?

Ми не проводили так зване ICO (збирання грошей під проект, – "24"), у нас немає "дурних коштів", які можна було б викидати на те, щоб потрапити на біржі. Розцінки коливаються від 50 тисяч доларів за сьогоднішнім курсом біткойна. Втім, у нашого карбованця вже є міжнародний статус. Торгуємось на двох неукраїнських біржах.

Читайте також: Майбутнє біткойну в Україні: у Мін'юсті прояснили ситуацію

Російських?

Ні, одна англійська (з російським слідом), друга – новозеландська. Так чи інакше – вони закордонні, а відтак статус у нас міжнародний. Взагалі, повторюсь, криптовалюту не можна обмежити територіально, тому національна приналежність чисто умовна. Це була така собі родзинка.

А, скажімо, використовувати карбованець як засіб платежу можна лише в Україні?

Та де завгодно, де знайдеться хтось, готовий прийняти в якості засобу платежу.

Це зрозуміло, але поки що я бачив лише український перелік подібних закладів.

У нас на сайті є, здається, принаймні одна агенція чи то з Австралії, чи то із Нової Зелендії, яка приймає оплату у карбо. Взагалі, це не показник. Дуже багато набагато дорожчих криптовалют не можуть похвалитись таким списком мерчантів. Тож я вважаю, що в нас вже є непоганий результат і це – успіх, який слід закріплювати і розвивати.

Добре. А скажіть, будь ласка, таку річ: однією з відмінностей карбованця від інших криптовалют є можливість майнити його чи то пак – карбувати – на простих комп'ютерах, зі звичайними процесорами... я чув, ви розробляєте нині можливість карбування навіть на смартфонах, під "Андроїд".

Ні, ми не займаємось цим, бо не бачимо сенсу. Хоча це технічно можливо, в результаті винагорода буде не варта того, щоб ризикувати пристроєм, який від перегріву може вийти з ладу, або, принаймні, виробить свій ресурс швидше. Так само не рекомендуємо займатись карбуванням на ноутбуках.

Саме про це і хотів запитати. Я провів невеличкий експеримент: на своєму, цілком пересічному лептопі карбував півроку. Накарбував аж п'ять карбованців.

Оскільки конкуренція у майнерів велика, складність карбування висока, для того, щоб щось отримати, потрібен доволі потужний ПК, старі калькулятори мучити немає сенсу.


Карбованці можна майнити і на звичайних ноутбуках, однак, щоб отримати прибуток для карбування, все ж потрібний потужний ПК

Таким чином, можемо констатувати, що для збагачення пересічного українця карбування непридатне, так?

Звісно, див не буває. Дива бувають тільки у ранніх карбувальників, ранніх адептів, які підтримали проект, вони повірили в нього і тепер тішаться віддачею. Високий ризик – висока винагорода.

А чи є з нього зиск для непрофесіоналів? Для тих, хто не торгує на біржах, не майнить, не відрізняє альта від однойменного музичного інструменту?

Я намагаюся не коментувати курс, не давати порад щодо інвестицій. Потрібно усвідомлювати, що це ну дуже, дуже високоризиковані інвестиції. Але, найпростіше буде, мабуть, просто купити якусь суму карбованців і відкласти їх надовго. Хоча, для отримання вигоди й цього буде недостатньо.

Що ж іще?

Якщо ви при цьому хоча б поділитесь інформацією про такий цікавий проект – ви допоможете йому і, можливо, допоможете його зростанню. Просто закон Меткалфа в дії – чим більша мережа, тим більша її цінність. Попит стимулює зростання ціни. А, оскільки в нас немає регуляторів, немає безконтрольної емісії, то внаслідок того, що вона обмежена, кількість карбованців обмежена – тому вони ростуть у ціні.

Далі буде...

Читайте також: Усе про біткойн: корисні поради для інвестицій в криптовалюту

ВИБІР РЕДАКЦІЇ
Україна разом з США та Кореєю розроблять стратегічний безпілотний бомбардувальник
Збірна України з баскетболу поступилася Чорногорії і не вийшла на ЧС (оновлено + фоторепортаж)
Поліцейські висадили на мороз молодого чоловіка: той до ранку не дожив
ПРОПОЗИЦІЇ ПАРТНЕРІВ