Тож чим збираються дивувати світову спільноту українці? У чому вибуховість і чесність фільму? Що треба знати про унікальну українську стрічку? Читайте в огляді 24 каналу.

Читайте також: В прокат вийшов найочікуваніший фільм "Донбас": відомо, чи покажуть його в РФ

Як створювали кіно ледь не всім світом

Передивляючись ролики невизнаної "псевдореспубліки" в ютубі, режисер-документаліст Сергій Лозниця і задумав зробити фільм про жорсткий реалізм окупації.


Режисер фільму Сергій Лозниця

Фільм – інтернаціональний. Над ним спільно працювали Україна, Німеччина, Франція, Нідерланди і Румунія. Із загального бюджету – 71 мільйон гривень – 16 мільйонів виділило Держкіно. Фільм також профінансував європейський фонд при Раді Європи Eurimages.

Виробництво зайняло кілька років. А зйомки відбувались взимку 2018-го на околицях Кривого Рогу і протривали півтора місяця. Між закінченням зйомок і каннською прем'єрою пройшло всього шість тижнів.

Світові овації не забарились

Світова прем'єра "Донбасу" відбулася в особливу дату – 9 травня – в рамках програми "Особливий погляд" Каннського кінофестивалю. Стрічка добряче "покошмарила" росіян і здобула премію за найкращу режисуру.

Для мене дуже важливо звернути увагу творців і політиків на проблему Донбасу. Наскільки я можу судити, це головна проблема нашого часу. Мова йде не про один регіон, країну або політичну систему, а про людство і цивілізацію в цілому. Про кожного з нас – сьогодні,
– сказав Лозниця перед прем'єрою.


"Донбас" у Каннах нагородили премією за найкращу режисуру

А після показу Бенісіо дель Торо – голова журі у Каннах – аплодував стрічці стоячи. Фільм також показали у рамках міжнародних кінофестивалів у Карлових Варах, Мюнхені, Єрусалимі, Мельбурні та Торонто.

Та найважливіше, що "Донбас" висунули на здобуття премії Оскар у категорії "Найкращий фільм іноземною мовою"! Уже 22 січня 2019-го ми дізнаємось результати (у цей день оголосять шорт-лист Оскара-2019).

13 новел про варварство і підлість "псевдоспубліки"

На екрані вам покажуть, як ницо "сєпари" відбирають дорогі автівки у заможних місцевих, як українського воїна привселюдно катують на головній площі, а мирні жителі з азартом приєднуються до звіринця і люто знущаються над чоловіком. Ба більше! Вони жорстокіші від сєпарів, бо вимагають прямо на місці вбити військового!


Фільм показує варварство й підлість псевдореспубліки


Місцеві знущаються над українським воїном

Ви також побачите, як використовують мирних для російського "зомбоящика", а далі підло підривають їх, аби не платити грошей. І це лише кілька сюжетних історій…

Фільм – напівдокументальний калейдоскоп із 13-ти моторошних і абсолютно реальних епізодів життя окупованого Донбасу – невизнаної світом псевдореспубліки "Новоросія". Прямого зв'язку між сценами немає. Хіба що всі вони оголюють жахи території за сепаратистськими блокпостами, де панують варварські порядки. Кілька героїв мовби пов'язують епізоди між собою і передають одне одному, немов естафетну паличку, увагу глядачів.

Читайте також: Як не дати померти українському кіно: ексклюзивне інтерв'ю з героєм фільму "Донбас"

Трейлер фільму "Донбас" – дивіться відео:

Пропаганди ви тут не побачите

Однак, вас напружить і зображення української сторони. Ви побачите на блокпості недбальство наших, які не можуть перевірити особу людини через те, що, мовляв, комп'ютер не працює… Тому просто пропускають негідника і посилають його смачним матом.

А з іншого боку, ви побачите прикутого до стовпа українського добровольця, якого місцеві звинувачують у загибелі дітей і катуваннях сепаратистів… Еее, як сприйме таке зображення українських воїнів світ?...

І зненавидите місцевих жителів Донбасу?

З образами мирних жителів теж не все однозначно. Місцеві – або жалюгідні запроданці, які підкорились сєпарським порядкам, раді псевдореспубліці і пляшуть під її дудку задля грошей. Або ж безсило тісняться по підвалах і ніяк не протидіють сепаратистам...






Місцеві жителі у фільмі – або "терпіли", або фанатики "руського міра"

Направду, не в одної мене це викликає бажання відрізати шмат окупованого Донбасу разом з місцевими і забути побачене, як жах.

Чи добре є – підігрівати ненависть до місцевих мешканців Донбасу в українській та світовій спільноті? Чим це загрожує? А з іншого боку, звинуватити режисера в цьому не можна, бо, як не прикро, це не авторська вигадка, а твереза даність…

Обличчя фарсу добре знайомі

Обличчями цього кошмару стали добре знайомі нам актори. Зокрема, декількох ключових персонажів зіграли одеські коміки Наталя Бузько та Георгій Делієв. Ролі у них не гумористичні, проте сама їхня поява в цих епізодах схожа на натяк, що перед нами зараз розігрується якийсь дуже злий жарт. Але ні, це жорстока трагікомічна реальність…


"Яєшня" з "Купердягіним" одружуються


А ось так затримують німецького журналіста

Захочеться блювати і думати

Кіно провокує ненависть і відразу до "руського міра". Ба більше! Воно шокує і породжує перекошені гримаси на обличчі. Після перегляду все, що хочеться: блювати і відмиватись від того лайна, в яке нас щойно занурили.

Читайте також: Фільм "Позивний "Бандерас": гарячий бойовик про війну на Сході, якому віриш

Але водночас, красномовніше, тверезіше і без жодної ноти пропаганди російську окупацію зсередини нам ще ніколи не показували… А ще дуже страшно одного разу прокинутися там.