Мовляв облгази багато років безкоштовно користуються мережами і ні копійки не заплатили державі чи місцевим громадам, які своїм коштом ці труби прокладали.

"Вони це все робили, для того щоб забезпечити дохід від діяльності. яку вони вели. І питання полягає в тому, що ані люди, ані держава не отримали нічого, не копійки", – розповіла секретар енергетичного комітету Верховної Ради Вікторія Войціцька.

Читайте також: Як отримати гроші за заощаджену субсидію: інструкція

Загалом в Україні 40 тисяч кілометрів магістральних мереж. Це так звана головна газова труба, якою керує держава. Ще 270 тисяч кілометрів – розподільчих, які тягнуться до сіл та міст. Однак реальну вартість цих мереж ніхто не знає. Лише порахували на папері.

Розподільні мережі приватизовувати не можна. Зараз вони у підпорядкуванні облгазів, більшість з яких належить олігархові Дмитру Фірташу.

У Фірташа звинувачення в монополії відкидають, мовляв "Нафтогаз" сам хоче на їх місце.

Але чому постачальники роками не платили за користування газовою трубою, можновладці до пуття пояснити не можуть.

Повернення газорозподільчих мереж державі – це питання до депутатів та уряду, нарікають у Національній комісії з енергетики та комунальних послуг. Вони лише встановлюють тариф за доставку газу до оселі.

"Питання власності не належить до питання Комісії. Не Вовк надавав ці розподільчі станції у власність будь кого. І ми теж за те, щоб вони перебували у державній власності. Ми звертались з цим до уряду і депутатів", – заявив голова Нацкомісії з енергетики та компослуг Дмитро Вовк.

Депутати тим часом створили спеціальну робочу групу. Думатимуть, як повернути державі державне.

Треба зробити детальну інвентаризацію розподільчих мереж. Там є державна форма власності, є власність органів місцевого самоврядування, місцевих громад. Треба зрозуміти, в якому регіоні що кому належить. Друге – потрібно розірвати договори так званого господарського ведення, які були укладені в 2011-12 роках,
– розповів в.о. голови енергетичного комітету Верховної Ради Олександр Домбровський.

А це нарешті дозволить впустити на газовий ринок нових постачальників. Коли мешканці зможуть самостійно обирати вигідний тариф серед декількох компаній.

Наразі закон про демонополізацію ринку виконують лише номінально. Компанії, які продають газ та доставляють його до оселі, розділені лише на папері.

Читайте також: Одне з українських сіл уже два роки не платить за газ