Саме тому новина про хворобу Путіна заволоділа увагою багатьох, але річ у тім, що подібна новина – не перша і, напевно, не остання. ВВП не лише неодноразово відправляли на лікарняне ліжко, його навіть ховали, але глава сусідньої держави все ще живий. Цим матеріалом ми підсумовуємо чутки, які ходили про стан здоров’я Путіна протягом останніх років.

Як не вмер Данило, так болячка задавила?

Особливо "обнадійливим" щодо ймовірної смерті Путіна видався 2015 рік. Починаючи від 5 березня, російський лідер надовго зник з усіх суспільно-політичних радарів. От що писала з цього приводу польська Gazeta Wyborcza:

В Інтернеті поширюються чутки, що президент Росії Владімір Путін помер, оскільки вже більше тижня він не з'являється на публіці і на екранах телевізорів. Сьогодні (мова про 12 березня 2015 року – Авт.) він повинен був приїхати в Казахстан і зустрітися з президентом Нурсултаном Назарбаєвим і білоруським лідером Александром Лукашенком. Але несподівано і цю зустріч на найвищому рівні було скасовано. Що лише посилило "конспіративні" плітки, що насправді Путін помер, а Кремль навмисно це приховує.

Фотожаба про Володимира Путіна
Блогосфера любить пожартувати на тему смерті Путіна.
Особливо після чергового сплеску чуток / Колаж Durdom

Далі видання зазначало, що спроби влади розвіяти підозри росіян щодо смерті президента є дуже незграбними. Посольство Росії в Астані пояснило, що Путін не приїде в Казахстан, тому що захворів. Але прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков швидко спростував цю заяву дипломатів, запевнивши, що глава держави живий, здоровий і "не згортає свою діяльність". А щоб довести, що Путін живий, і перебуває на роботі, адміністрація президента РФ опублікувала на офіційному сайті фото його зустрічі з губернатором Карелії Александром Чудлайнем. Але виявилося, що знімок не першої свіжості. Губернатор дійсно був в Москві і бачився з Путіним, але за тиждень перед тим.

Незграбною вийшла й інша спроба довести існування Путіна. Кремль повідомив, що президент приймає у себе губернатора Ямало-Ненецького автономного округу Дмітрія Кобилкіна. Але журналісти РБК встановили, що такого гостя в Москві у ті дні насправді не було", – писало видання. Таким чином, "живого" Путіна не бачили з того моменту, коли він зустрічався з прем'єр-міністром Італії Маттео Ренці. Проте, додає Gazeta Wyborcza, для російського президента дуже типово ховатися від публіки, коли в Росії настає критичний момент. "Він так само зникав з екранів, коли в 2000-му році затонула атомна субмарина "Курськ" або коли через два роки після цього терористи захопили театр на Дубровці у Москві. Словом, президент так робить кожен раз, коли ситуація в країні дуже складна, – йшлося в статті.

Що ж, ймовірно, Gazeta Wyborcza знайшла цілком правдоподібне пояснення тому, що відбувалося на початку 2015 року. Але соцмережі надто захопилися новиною про смерть Путіна, аби так просто з нею попрощатися. "Фотожабери" вправлялися у дотепах, а хакери навіть зламали офіційний акаунт прем’єра Росії Дмітрія Медведєва і від його імені запостили повідомлення про путінську смерть.

Фейковий акаунт Дмитра Медведєва
Фейковий твіт від російського прем’єра Дмитра Медведєва –
хакери постаралися, аби новина про "смерть Путіна" виглядала саме так.

Тема виявилася популярною та живучою. Вже наступного, 2016-го, року британський ресурс Daily Star надрукував статтю, в якій стверджувалося, що Путіна було ліквідовано спільними зусиллями ЦРУ та британської розвідки МІ6. Лідера РФ отруїли у 2014-му, після анексії Криму, стверджує Daily Star. Відтоді справжнього Путіна замінили на його двійника, а людину, котра могла б викрити підміну – дружину Путіна Людмилу – відсторонили від "тіла" шляхом розлучення.

Читайте також: Раптова хвороба Путіна набагато серйозніша, – Independent

У подібній інформації є значна нестиковка – подружжя Путіних розлучилося ще у 2013 році, тобто до анексії Криму і до початку україно-російської війни. Але Daily Star розміщує посилання на інтерв’ю з Людмилою Путіною, котра стверджує, що її чоловік насправді давно помер. А сама вона була змушена жити з цією таємницею, аби врятувати себе та захистити своїх доньок.

Уривки з даного інтерв’ю передрукувало й видання Neon Nettle. Ось що нібито повідомила журналістам Людмила Путіна:

Мені сказали лише одне: "Хочете жити – мовчіть". Я дізналася, що вбивство Владіміра було підготовлене передчасно і скасоване, хоча його перший "близнюк" був майже готовим зайняти його місце. Зовні він був, звичайно, дуже схожим на Путіна – мене це вразило. І все таки це була зовсім інша людина. Тепер я живу за кордоном, й у мене все добре. Але я боюся того, що відбувається з Росією.

Зауважимо, що те, де насправді знаходиться зараз Людмила Путіна, достеменно невідомо. Ще за часів свого шлюбу ця жінка вела вельми закритий спосіб життя, а після розлучення – й поготів. Та якщо Neon Nettle стверджує, що Путіна – за кордоном, то український телеканал NewsOne вустами політолога Станіслава Белковського пропонує альтернативну версію. Людмила Путіна "вийшла заміж за бізнесмена на ім'я Артур Очеретний, він на 10 років молодший від неї, у них спільний бізнес, вони процвітають. Ще й Володимир Володимирович "відвантажив" їм Калінінградську область, в якій багато непоганих можливостей", – говорить Белковський.

"Там (у новій родині Людмили Путіної – Прим. авт.) все чудово, і тепер ми можемо переконатися в тому, що ініціатором розлучення була Людмила Олександрівна, просто тому, що вона хотіла з'єднатися з іншою людиною, а Володимир Володимирович міг цей фіктивний шлюб продовжувати до нескінченності, в іміджевому плані це його повністю влаштовувало", – заявляє Белковський.

Володимир Путін з колишньою дружиною
Екс-дружині Путіна Людмилі приписують зізнання у тому, що її чоловіка вбили ЦРУ та МІ6,
а її змусили мовчати – задля власного порятунку та збереження життя її доньок.

Тим часом "сповідь" екс-дружини Путіна широко розповсюджена й на російських сайтах (переважно, щоправда, маргінальних). Один з них – Pravda-tv.ru – повідомляє (з посиланням на неназвану "німецьку газету") ще одну сенсаційну подробицю: мовляв, все, сказане Людмилою Путіною, було її останнім публічним виступом, адже й екс-дружину російського президента вбито також. "Її ліквідували відразу після її викривального інтерв'ю про двійника президента Путіна. Рішення про ліквідацію колишньої дружини Путіна було прийнято з метою неприпустимості розголошення подробиць про смерть справжнього Путіна і про двійника президента, з яким вона жила довгі роки", – пише Pravda-tv.ru.

Онкологія та двійники

Але від дружини Путіна повернемося до самого Путіна. Насправді президент РФ не помер, але він є смертельно хворим. Хірург Лідія Басс-Бугакова, яка посилається на інформацію від "російських колег", стверджує, що у російського лідера – рак простати. Лікарку цитує сайт "Обозреватель".

Нічого подібного, відгукуються інші джерела. У Путіна – мезенхімальна хондосаркома – хрящеутворююча високозлоякісна пухлина, іншими словами – рак хребта, через який він змушений носити корсет, що проглядає з-під його костюмів. Хвороба далася взнаки й тим, що змінила ходу президента Росії, його манеру стояти тощо.

Читайте також: ЗМІ спрогнозували наслідки хвороби Путіна для Росії

Не рак простати і не рак хребта, а рак підшлункової залози – засвідчує третя група "знавців", серед яких, зокрема, репортер New York Post Річард Джонсон. За інформацією журналіста, до недавнього часу лікуванням Путіна займався лікар з Дрездена, з яким Путін познайомився ще під час своєї служби в КДБ у Східній Німеччині. 84-річний доктор пробував різні методи, в тому числі лікування стероїдами, що цілком пояснює деякі зміни в зовнішності російського лідера, але недавно доктору все ж довелося припинити терапію, оскільки він ненавидів приїжджати в Росію і постійно конфліктував зі службою безпеки Путіна, інформує Джонсон.

Однак наскільки достовірна інформація Джонсона? – ставить питання оглядач німецького журналу Focus Пауль-Ніколас Хінц. Факт номер один: "Чутки про те, що Путін нібито хворий на рак, з'являлися і раніше". Так, в 2003 році у Путіна нібито знайшли рак кишечника, який успішно прооперували. Згодом подібні чутки стали з'являтися все частіше і частіше, в результаті за весь цей час Путіну приписали рак кісток, рак мозку, карциному і саркому.

В результаті виходить, що Путін або майстер по виживанню, або ж його хвороба – західна вигадка", – іронізує т автор. Проте – і це факт номер два – російське керівництво з величезною ймовірністю ніколи б не визнало наявність серйозного захворювання у першої особи держави. "Тому Кремль мовчав би з приводу хвороби Путіна до самого кінця, як це, наприклад, було з Брежнєвим і Андроповим, – стверджує німецький експерт по Росії Еберхард Шнайдер, котрого також цитує "Фокус".

Видання продовжує: факт номер три, в свою чергу, полягає в тому, що рак підшлункової залози вважається одним з найнебезпечніших різновидів раку. "Імовірність того, що хворий проживе з цією хворобою п'ять років, становить всього від 2 до 4%". Проте хвороба, як стверджує Шнайдер, котрий сам став свідком згасання своєї дружини від подібного раку, стає помітна лише на кінцевій стадії: "До цього часу вона не заважає займатися роботою і виступати на публіці". Але зауважимо, що цитованій публікації з німецького "Фокусу" – вже біля чотирьох років, а це означає, що від раку підшлункової залози Путін вже мав би померти. Якщо тільки Росією наразі не керує його двійник.

Володимир Путін і двійник
Daily Star цілком серйозно розглядає вірогідність підміни справжнього Путіна його двійником.
Для цього видання порівнює фото президента РФ різного періоду часу.

Слід зауважити, що тема двійників не менш значима для коментаторів та знавців підкилимного російського життя, аніж тема раку. Так, астролог Влад Росс заявляє, що відрізняє справжнього Путіна від фейкового за "характерними точками" на райдужній оболонці його ока.

Ще більш популярним є порівняння форми вух у "різних" Путіних – мовляв, незрозумілі зміни у тому, як виглядає вушна раковина, передусім й видають "підробку" під президента РФ. Втім, і цьому може бути знайдене раціональне пояснення – без застосування конспірології. "Зовні Путін за останні неповні 20 років дійсно змінився – не тільки тому, що постарів, але й тому що, як, стверджують професійні лікарі-косметологи, явно захоплюється процедурами, які, як йому здається, покращують його зовнішність", – переконаний російський журналіст Євген Кисельов. На його думку, процедури "насправді перетворили обличчя Путіна на те, що специфічною мовою косметологів називається "обличчя-подушка", яке виникає від надмірного застосування так званих "філерів", спеціальних гелів на основі гіалуронової кислоти, які вколюють під шкіру і тимчасово розгладжують зморшки". "Професіонали стверджують, що вони це бачать неозброєним оком", – резюмує Кисельов.

Читайте також блог: Дождались наконец-то, или Сценарий смерти Путина

Ймовірно, що саме так все і є, однак що все таки відбулося з Путіним останнім часом? Як вже повідомлялося, британська The Independent звернула увагу на дивний стан російського президента – йому було важко виголошувати публічні промови, він робив помилки і виглядав незібраним.

Пізніше хворобу Путіна підтвердив і його прес-секретар Дмітрій Пєсков, котрий, втім, зазначив, що його "шеф" продовжує працювати навіть попри погане самопочуття.

Судячи з усього, на Заході до подібних запевнень поставилися скептично.

На відміну від президентів США, Путін не публікує свої медичні бюлетені. Замість цього його прес-секретар Пєсков заявляє, що Путін – у відмінній формі. Коли Путін зник з публічного життя на 10 днів у 2015-му, Пєскову довелося завіряти російську громадськість у тому, що Путін здоровий і все ще здатен зламати руку одним рукостисканням, – зазначає американський Newsweek.

Іншими словами, на Заході припускають, що Путін може бути хворим значно серйозніше, ніж про це говорить його речник. Хоча російський журналіст Семен Новопрудський натякає на існування куди більш тривіальних резонів – ймовірно, Путіну бажано зараз обмежити свою публічну активність для того, щоб, наприклад, уникати незручних питань щодо Сирії абощо.

Подібну позицію, звісно, не можна назвати зрілою, але все, що пов’язано з Росією та Путіним, вже давно не має нікого дивувати. Якщо президенту РФ буде вигідно, він прикинеться хворим і навіть мертвим – до ще більшої радості усіх своїх антипатиків, котрі вже втомилися раз у раз розчаровуватися, отримавши чергову звістку про його недугу.

Читайте також блог: Таинственная болезнь Путина может иметь логическое обьяснение