Кабмін придумав ще один спосіб, аби врегулювати питання чималеньких сум у наших комунальних платіжках. Окрім усім відомих субсидій прописали ще й механізм комунальної розстрочки.

Хто може скористатися комунальною розстрочкою

Відповідно до прийнятої Кабміном Постанови "Про зменшення фінансового навантаження на споживачів в оплаті за послуги централізованого опалення шляхом створення умов для отримання розстрочки на оплату за послугу з централізованого опалення", комунальна розстрочка передбачена для громадян, які не мають права на субсидію або з якихось причин не можуть її отримати.

Як і де прийматимуть оплату частинами

Родина має звернутися із письмовою заявою до виконавця послуги з централізованого опалення про надання розстрочки в оплаті житлово-комунальної послуги з теплопостачання.

Починаючи з дати подання заяви, щомісяця протягом опалювального періоду теплокомунальне підприємство виставлятиме рахунок у вигляді 50% від нарахованої плати за спожиту послугу. Тобто в місяць родина має обов'язково оплатити половину вартості послуги.

Решту 50% від нарахованої протягом опалювального періоду плати за житлово-комунальну послугу виставлятиметься споживачу протягом міжопалювального періоду щомісяця рівними частинами, починаючи з травня до вересня включно.

Розраховувати та розподіляти решту неоплаченої суми буде виконавець житлово-комунальної послуги з централізованого опалення.

Після звернення родини з заявою про розстрочку платежу на опалення у платіжному документі буде передбачено:

- графу для зазначення оплати 50% від нарахованої плати за житлово-комунальну послугу з централізованого опалення протягом опалювального періоду;

- графу розрахованої і розподіленої рівними частинами протягом кожного місяця міжопалювального періоду суми неоплачених 50% від нарахованої плати за житлово-комунальну послугу з централізованого опалення.

Таким чином, споживач матиме змогу бачити суму, яку вже сплатив, і яку потрібно буде ще сплатити.

Чи нараховуватиметься пеня?

Як наголосив прем'єр-міністр Володимир Гройсман, механізм оплати за теплопостачання частинами не передбачає жодних комісій, процентів, пені чи інших додаткових витрат. Сума вартості послуги просто розбивається на частини, жодних штрафних санкцій при цьому теплопостачальна компанія не має права нараховувати.

Коли можна почати платити в розстрочку?

Звернутися з заявою про розстрочку платежу можна вже зараз. Подальша її доля залежатиме від того, наскільки компетентно спрацює ваша теплопостачальна організація.

Про ризики для галузі

Розстрочку платежу за опалення можна вважати позитивом для споживачів. Адже це дозволить не викладати одразу з кишені чималу суму. Однак, розстрочка платежу – це не його відміна. І звідки люди візьмуть гроші навесні, якщо не мають їх взимку – теж питання.

Директор аналітично-дослідного центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко у коментарі сайту "24" назвав ініціативу з розстрочкою "соломинкою, за яку хапатимуться люди, що не можуть отримати субсидію".

Експерт пояснив: для галузі рішення Кабміну про розстрочку обіцяє неабиякі складнощі.

Якщо підприємство надало послугу, а отримало лише половину плати за неї, звідки взяти другу половину? Треба або закладати ці кошти в державному бюджеті, або йти в банк і брати там кредит під 20 % річних. Зрозуміло, що комунальники не підуть в банк, бо їм немає звідки взяти ці 20%. Тому треба закладати цю компенсацію в державному бюджеті. Досвід субсидій показує, що держбюджет не розраховується за них. За 8 місяців 2016 року було нараховано близько 37 мільярдів гривень, а комунальники з них отримали лише 22 мільярди. Борг держбюджету перед комунальниками – близько 15 мільярдів,
– наголосив Сергієнко.

І сподіватися, що за ці розстрочки держава розраховуватиметься більш акуратно, зауважив він, немає жодних підстав.

Тепер комунальників поставили в таке положення, коли вони почнуть економити: недогрівати теплоносій, перекривати гарячу воду, не підкачувати на верхні поверхи холодну воду – по суті, не давати якісні послуги,
— констатував Сергієнко.

Загалом, на думку експерта, ініціатива з розстрочкою комунальних платежів показує, що уряд усвідомлює – він дуже сильно погарячкував і помилився, коли підняв вартість газу до 6900 гривень. І тепер почалися ось ці "лихоманкові смикання".

Експерт енергетичної групи РПР Святослав Павлюк у коментарі сайту "24" наголосив: проблема у тому, що газ для опалення у нас був і залишається імпортованим. Кошти на нього виділяються в тому числі і з міжнародних кредитів. А їх треба повертати.

Ще одним великим ризиком розстрочки Павлюк назвав порушення платіжної дисципліни.

Виконання цієї постанови – добровільне. Тобто, матимемо 2 категорії споживачів. Одна – вчасно і в повному обсязі сплачуватиме за опалення. Інша – платитимуть частинами. І тут виникає питання – чому для різних категорій залишається один тариф?
– зауважив експерт.

Тому Кабміну треба буде або переглядати тарифи у бік збільшення, щоб обслуговувати ті ж кредити, або вводити різні тарифи для різник категорій споживачів, або фінансувати розстрочку з бюджету – теж незрозуміло з яких коштів.

Залишається тільки спостерігати, як саме спрацює ця урядова ініціатива. Хоч і мало радості бути в якості "піддослідних кроликів".

Читайте також: "Клаптикове" утеплення: чим це загрожує будинку