Про це 24 каналу розповів дипломат, експерт "Майдану Закордонних Справ" Олександр Хара.

Більш детально в матеріалі: Загострення на Балканах: Путін провокує новий конфлікт?

За словами дипломата, на Балканах взагалі дуже довга пам'ять. Там пам’ятають, хто кого різав ще двісті років тому. Що вже казати про югославську війну, яка була 19 років тому.

"Сербія – маленька імперія, в якої є шовіністичні погляди на своїх сусідів – хорватів чи босняків. Косово вони вважають своєю частиною. А ще в сербів велика любов до Росії, яка підтримувала диктатора Слободана Милошевича під час громадянської війни в Югославії. І їм не подобаються американці, які не дозволили повернути ці території Сербії. У центрі Белграда навмисно не стали ремонтувати розбомблені США генштаб і міністерство оборони. В знак нагадування", – зауважує Олександр Хара.

Тому, зазначає він, Балкани – слабке місце НАТО і ЄС. І цим постійно намагається скористатися Кремль, розхитуючи там ситуацію. Це було видно по ситуації в Чорногорії, де росіяни в 2016 році намагалися влаштувати державний переворот (16 жовтня 2016 року російські націоналісти планували ліквідувати прем'єр-міністра Чорногорії. За версією слідства, переворот був спланований, щоб не допустити вступу Чорногорії в НАТО. Людей для здійснення перевороту вербував екс-дипломат та агент ГРУ Росії Едуард Шишмаков – 24 канал). У Сербії Росія скуповує бізнес, має вплив в енергетичному секторі. У деяких країнах на Балканах росіяни скупили більшу частину бізнесу. Приміром, у Хорватії, Чорногорії, Болгарії.

Однак, на думку дипломата, навряд чи Косово розділять, тому що країна має підтримку Заходу. А Путін, на його переконання, не стане загострювати конфлікт і вводити туди війська.

Росія точно не введе свої війська в Косово, хоча Сербія і Косово не є членами НАТО. Тому що це буде серйозна ескалація. Косово – де-факто є державою і чинитиме спротив. Максимум, на що росіяни здатні, – підтримувати деструктивні сили в цих країнах, аби там був хаос,
– вважає Олександр Хара.

Водночас експерт наголошує, що серби хочуть приєднання до ЄС і НАТО. Оскільки ці союзи дозволять Сербії розвиватися, а Росія – деструктивна сила, яка може побудувати хіба що соцтабір.

На Балкани Захід відреагує більш серйозно, ніж на початок агресії Росії проти України. Є фактично ідеологічне рішення з боку НАТО і ЄС щодо поглинання Балканських країн. В ЄС розуміють – новий спалах насильства призведе до хвилі біженців і ще більших витрат європейців на безпеку. Тому краще ці країни провести по шляху доведення до певних стандартів, щоб вони стали частиною європейської частини,
– підкреслив Олександр Хара.

Нагадаємо, 29 вересня спецназ косівської поліції затримав кількох сербів на Гідроелектростанції Газіводи. Як стверджують силовики, затримання відбулося перед візитом на ГЕС президента Косова Хашима Тачі. У відповідь сербський президент Александар Вучич привів армію в боєготовність. Вучич заявив, що очікує отримати підтримку від Росії через ситуацію в Косово.

Чому конфлікт на Балканах загострився?У липні президент Сербії Александар Вучич висунув ідею розділу Косово, яка проголосила незалежність від Сербії в 2008 році. Сценарій, що обговорюється найчастіше, передбачає визнання півночі Косово частиною Сербії. Ще одна можливість полягає в тому, що до Косова може приєднатися в основному албанська етнічна частина Південної Сербії.

На початку серпня Сербія і Косово звинуватили одне одного в зазіханнях на північні регіони. У Белграді застерігали, що сили безпеки Косова за підтримки США планують таємне вторгнення на непідконтрольну їм північ Косова, де проживає значна частина сербів. У Пріштині ж мають інформацію, що Сербія планує в односторонньому порядку проголосити сербську автономію на півночі Косова.