У її будинку на вулиці Стрельнікова, 1б, електрика зникає систематично. У мережі - аварія за аварією. Під час останньої увесь дім, - а це 49 мешканців, з яких 24 пенсіонери, - 8 днів жив навпомацки.

"Люди з літа запасаються продуктами. Морозильні камери морозять, а потім ми це все просто виносили. Було важко на це все дивитися. Люди пенсіонери, мені їх дуже шкода", - жаліється мешканка будинку Ірина Сербіченко.

З питаннями електропостачання не до нас, - "Полтаваобленерго"

Копили розташовані за кілька кілометрів від Полтави. Тут мешкає понад 2 тисячі осіб. Сільську раду ділять із сусіднім селом Терешки.

Оскільки обласний центр близько, чимало мешканців їздять на роботу до Полтави. Колись будинок на Стрельнікова був відомчий - тут мешкали працівники ПАТ "Полтаваавто". Коли підприємство закрило свою філію в селі, колишні підлеглі залишилися на самообслуговуванні.

За логікою, вирішити проблему зі світлом уже давно мали б енергетики. Однак у "Полтаваобленерго" проблеми одного будинку в якомусь селі і за проблему не вважають.

Місцеві енергетики щиро дивуються, чому таким дріб'язковим питанням зацікавилися журналісти. Начальник Полтавської філії районних електромереж Володимир Бречко від коментаря Телеканалу "24" категорично відмовився.

З усіма питаннями енергетики радять звертатися або до "Полтаваавто", або до рятувальників, чий загін розташований поруч. Мовляв, з ними мешканці укладали договори.

"Я звернувся, одразу ж як виключили, до РЕС. До начальника. Він говорить: немає можливості вас включити, от ждіть, у вас є договір заключений із "Полтаваавто". Вони вам повинні давати електроенергію", - пояснює голова ОСББ будинку Віктор Токар.

Сільрада допомогти нічим не може

Сільська влада також безсила: кажуть, мешканці утворили ОСББ, а тому до сільського ЖЕКУ жодного стосунку не мають.

"Чим сільрада може допомогти? Вони є жителями будинку ОСББ, Тобто вони є розпорядниками свого майна, грошових і фінансових операцій", - каже секретар Терешківської сільської ради Оксана Сербіченко.

Тим часом, за кількасот метрів від колишнього відомчого будинку виросло нове село. Тут зводять розкішні будинки для місцевих багатіїв. Бідніші сусіди можуть тільки здогадуватися, хто мешкатиме за парканами.

Подейкують, ніби тут розташована дача колишнього мера Полтави Андрія Матковського та інших місцевих політиків. На вулицю часто заїздять розкішні машини з київськими номерами. Від стороннього ока хороми охороняє височенний паркан та гостра на око охорона.

Єдине, що знають люди про вельможних сусідів, - перебоїв з електрикою у тих, вочевидь, не буде.

"Київенерго" намагається перекласти свої проблеми на споживачів

Коли між "Обленерго" і споживачами з'являється посередник, тоді енергетики вмивають руки і стають просто виробниками послуги. За її якість відповідатиме саме посередник. А в того часто немає технічних та матеріальних можливостей виконувати такі обов'язки. От і виходить замкнене коло. Кошти отримує енергетична компанія, а за якість відповідає об’єднання самих мешканців.

У схожу енергетичну пастку потрапила і столиця України, переконує голова правління Асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Нєстерков.

Мовляв, "Київенерго" навмисне укладає угоди не безпосередньо зі споживачами, а з ОСББ.

Селяни мають власним коштом відремонтувати мережу

Однак, добитися того, аби на пряму укласти угоду з енергетиками також не легко. Якби мешканці села Копили відмовилися від послуг посередників, то за власний кошт мали б відремонтувати мережу. А це кількадесят тисяч гривень.

Тим часом у Копилах селяни доведені до відчаю. Вони на власному досвіді відчули, що таке бути в Україні маленькою людиною. Їхня проблема статистики чиновникам особливо не псує, а отже, й вирішувати її ніхто не квапиться.

15 жовтня світло відключать остаточно

Тим часом мешканці очікують середини жовтня. Саме тоді їх обіцяли остаточно позбавити електропостачання. Мовляв, дослухалися до прохань, підключили людей до лінії тимчасово - і час цей минув. Далі - розбирайтеся самі.