Коли в українців запитують "Чи підтримуєте ви легалізацію марихуани?", у більшості з нас у свідомості вимальовуються кошмарні картини наслідків наркозалежності. Ще у частини громадян виникає дисонанс: вони теж обізнані про жахи наркозалежності, але ж читають новини і знають, що є навіть ліки з канабісу!

Благими намірами

У інтернеті чимало сайтів організацій, що виступають за легалізацію "медичної коноплі". На цих ресурсах велика кількість інформації про світові дослідження лікувальних властивостей канабісу, про досвід країн, де ця речовина вже легалізована, про випадки з життя, коли марихуана допомагала чи навіть рятувала хворих людей.

Виконуючий обов'язки голови Державної служби України з контролю за наркотиками Олег Дзісяк уінтерв'ю виданню Update (у вересні 2016 року) зауважував, що наркополітика нашої держави щодо деяких речовин повинна змінюватись. Це зовсім не означає, що маємо легалізувати наркотики. Головне завдання — орієнтуватись на потреби людини та її права, а не на речовину.

Чому ми самі себе й своїх людей обмежуємо у тих лікарських препаратах на основі канабіноїдів, які можуть комусь покращити стан здоров’я, комусь – врятувати життя, а комусь, врешті-решт – полегшать біль? Ми маємо зняти ці обмеження, й держава має надати можливість людям скористатись ось цими сучасними досягненнями медицини,
– переконаний Дзісяк.

Мета – виробити з конопель ефективні ліки – благородна, але до її реалізації ще треба пролити трудового поту. Почати варто з того, щоб розмежувати у свідомості суспільства такі вкрай різні поняття як "легалізація вільного обігу коноплі для особистого використання" і "легалізація канабісу з метою медичного дослідження". Бо ж українці ставлять знак "дорівнює" між цими поняттями, що вкрай невірно.

Наука про дослідження канабісу

Про медичні дослідження канабісу в Україні відомо мало. Принаймні, звичайній людині. Сайт "24" запитав у Національної академії медичних наук – чи існують перспективи для дослідження марихуани з метою медичного застосування у нашій країні?

Заступник начальника лікувально-організаційного управління НАМН Олександр Петриченко у відповіді на запит сайту "24" розповів, що незважаючи на те, що канабіс залишається у списках контрольованих речовин, дослідження призвели до розробки та маркетингу, зокрема у США, синтетичних канабіноїдних продуктів дронабіолу та набілону.

Дронабінол (торговельна назва Маринол) та набілон (торговельна назва Кесамет) використовуються для зменшення проявів нудоти і блювоти, викликаної хіміотерапевтичними засобами, що застосовуються при лікуванні онкологічних захворювань. Маринол також застосовується для стимуляції апетиту у хворих на СНІД. Вважається, що існує вісім медичних станів, за яких пацієнти можуть використовувати канабіс (рак, глаукома, ВІЛ/СНІД, м'язові спазми, судоми, сильна нудота, кахексія),
– пояснив науковець.

При цьому станом на листопад 2016 року 28 штатів і округ Колумбія узаконили доступ до канабісу (марихуани) повнолітнім американцям в медичних та рекреаційних цілях. Правила такого використання варіюються у різних штатах. Але факт: використання марихуани у США продовжує вважатися злочином відповідно до Федерального закону. При тому кілька штатів розглядають питання щодо дозволу медичного використання масла марихуани з низьким вмістом тетрагідроканабіннолу (ТНС) при виснажливих судомах у дітей з синдромом Dravet.

У США в окремих штатах дозволили використовувати канабіс в "особистих медичних цілях"

Петриченко наголосив – дослідження канабісу ускладнені, адже в більшості країн світу (у тому числі в Україні) рослина знаходиться під контролем і малодоступна для досліджень. Це ж стосується і ТНС, і дизайнерських речовин, що діють на канабіноїдні рецептори.

В Україні, відповідно до постанови КМУ від 06.05.2000 № 770 "Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів" (із змінами), канабіс, смола канабісу, екстракти і настойки канабісу віднесені до списку 1 таблиці І (особливо небезпечні наркотичні речовини, обіг яких заборонено), а рослини коноплі (Cannabis) включені до списку 3 таблиці І (рослини, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини і обіг яких допускається для промислових цілей). ТНС (тетрагідроканабінол) — включений до списку 2 таблиці І (особливо небезпечні психотропні речовини, обіг яких заборонено), а дронабіол — до списку 2 таблиці II (психотропні речовини, обіг яких обмежено).

Про проведення досліджень канабісу та синтетичних канабіноїдів в якості потенційних лікарських засобів в Україні нам не відомо. В разі виникнення зацікавленості дослідників в розробці потенційних ліків на основі канабісу може бути розглянуте питання щодо зміни заходів контролю (перенесення до списків наркотичних засобів і психотропних речовин, обіг яких обмежено),
– констатував Петриченко.

Ліки з недозволеного

Говорити про медичну марихуану в Україні зарано. Лікарі не мають необхідних знань про світові досягнення, окрім газетних вирізок з рубрики "курйози". В умовах кримінального тиску на споживачів заборонених речовин Міністерство охорони здоров’я навряд чи здатне навіть приблизно порахувати кількість потенційних пацієнтів медичної коноплі.

Але не зарано порушувати питання про контрольований обіг канабісу для наукових досліджень, — наголосив у коментарі сайту "24" прес-аташе конопляного "Маршу свободи" за реформи у наркополітиці Тарас Ратушний. Щоб дослідити канабіс як потенційні ліки, спершу потрібно узаконити його обмежений контрольований обіг саме для потреб наукових досліджень. Зокрема — держава має врегулювати процедуру, за якою НАМН мають досліджувати коноплю та її компоненти.

Медичні дослідження канабісу з метою виготовлення з нього ліків – це той Еверест, на який медична марихуана в Україні ще навіть не почала сходити.

Суть у тому, що для того, аби отримати ліки, потрібно дослідити, яка речовина дає лікувальний ефект, на які хвороби. Більше того — у співпраці з дослідницькими лабораторіями селекціонери мали б вивести той самий сорт, який містить максимум потрібних канабіноідів (тетрагідроканабінол – лише один із більше ста канабіноїдів, відомих на сьогодні науці), та мінімум вторинних компонентів.

Але найголовніше – вченим для проведення досліджень потрібна певна кількість речовини. Її можна виростити за якісь три місяці. Але за чинним законодавством це неможливо навіть в державній теплиці під охороною. Є інший варіант – офіційно імпортувати з країни, де медичні властивості канабісу активно вивчають і обмежений обіг його давно узаконили. В Україні за урядовими квотами можна ввозити різноманітні небезпечні, але і необхідні субстанції. І "особливо небезпечний" канабіс – серед них. Але закон прямо вказує, для яких цілей канабіс може бути законно імпортовано: для оперативно-розшукової діяльності та тренування службових собак. Ніяких наукових досліджень канабісу цей закон не передбачає.

"Конопляне" законодавство – надія є, але в зародку

Наразі українське законодавство здатне зробити цей перший крок у напрямку легалізації. Є діюче розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 р. № 735-р "Про схвалення Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року", воно містить, серед інших, і пункт "вивчення перспектив медичного застосування канабіноїдів як анальгетиків та інших лікарських препаратів".

Більш суттєва ініціатива – на розгляд парламенту у квітні 2016 року подано проект Закону про внесення змін до Закону України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" (щодо порядку обігу підконтрольних речовин) № 4533. Він очікує розгляду комітету ВР з питань охорони здоров'я. Цей законопроект визначає джерело реформ і його головних виконавців, уточнив Тарас Ратушний.

Серед іншого, проектом пропонується наступне:

лібералізувати норми вітчизняного законодавства щодо контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та рослин, що їх містять, до міжнародних норм, тим самим відновити вікову практику коноплярства та маківництва в Україні, створити сприятливі умови щодо інвестування у зазначені галузі сільського господарства,

Запропоновані законопроектом зміни знімуть перепони на шляху розвитку фармацевтичної науки щодо розробки сучасних високоякісних лікарських засобів та позбавлять виробників медичних препаратів від залежності від імпортної сировини. Реалізація положень законопроекту на практиці сприятиме позитивному іміджу України як високотехнологічної країни на міжнародному рівні.

Вирощування коноплі в Україні залишається поза законом

Отже, потрібно, аби у парламенті цей законопроект підтримали народні обранці. А потім уряд, як головний виконавець, і його безпосередній орган з питань регулювання наркополітики – Державна служба з контролю за наркотиками – мають видати ліцензію державній науковій установі для проведення необхідних медичних досліджень, пояснив Ратушний.

Доки є кому досліджувати

Розробляти ліки на основі наркотичних рослин для українських вчених – не новинка. Зокрема, вирощування опійного маку в Україні легалізоване з медичною метою. Так, воно охороняється державою і нею ж монополізоване. Але такі ліки у нас виробляють.

Сьогодні в Україні ще є науковці, які десятиліттями займаються дослідженнями, наприклад, препаратів для боротьби з тією ж епілепсією і раком. Якщо дати їм законну можливість довести справу до кінця – вони розроблять вітчизняні аналоги препаратів на основі канабісу, які вже нині є у розвинених країн. Якщо такої можливості не давати ще якийсь час – фахівці просто залишать цю країну, вважає Ратушний.

Професор Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України Віктор Досенко у публічних дебатах "Марихуана: наркотик чи ліки?", що відбулися у листопаді 2016 року, висловив думку, що у світі досліджувати медичні властивості канабісу не перестануть, незалежно від рішень України у цьому питанні.

Препарати з коноплі та на основі коноплі будуть використовуватись у медицині. Якщо наша держава не легалізує їх виробництво, вона примушуватиме купляти ці препарати за кордоном і таким чином блокуватиме свою промисловість, яка може такі ж препарати випускати для лікування тих чи інших захворювань,
– відзначив Досенко.

Українські вчені погоджуються: ліки на основі канабісу здатні долати захворювання

Чому петиції про легалізацію канабісу нічого не варті

Петиція за легалізацію марихуани сьогодні є на сайті Кабміну (від серпня 2016). Станом на 6 лютого її підписали 62 особи з 25000 необхідних. У серпні 2015 на президентському сайті петицій також збирали підписи для підтримки легалізації марихуани. Назбирали 2300 голосів з 25 000 необхідних.

Проблема в тому, що "за медичну марихуану" поняття досить широке – туди можна "втиснути" і легалізацію наркотиків. А саме цього, є підозра, і бояться та не схвалюють українці. І про що зовсім не йдеться у випадку з медичними дослідженнями.

Отже, не варто вірити міфам про "лікувальні наркотики", і навпаки – не слухати "міських божевільних" про те, що "нас всіх зроблять наркоманами". Якщо у держави є можливість дозволити розробку ліків, які врятують сотні життів – вона повинна це робити. Тим більше, якщо перешкодою є лише невігластво і бюрократія.

Читайте також: Марихуана з салом: чи легалізують в Україні легкі наркотики?