Майно відчужувалося у різний час і за різними схемами. Відомо, що привласнення відбувалося не лише на папері. Допоки будівлі ще юридично були комунальними, їх на повну використовували з комерційною метою. У деяких роками розміщувалися магазини, де орендарі справно платили гроші. Які невідомо кому йшли.
Більшість вкрадених у міста об’єктів були привласнені ще у 2013 році. І є сумніви, що крадіжку раніше не помічали.
Основні схеми привласнення – дві.
Перше – це через суди. Між особами створюється штучний спір. Для його вирішення до суду вони подають мирову, де відступні подають майном. Суд, не розбираючись, хто справжній власник цього майна, закріплює право власності за новим власником. А нотаріус вже цілком законно вносить дані до реєстру.
Друга – за допомогою "чорних нотаріусів". Існує через те, що в країні є два реєстри: старий паперовий, який існував до 2013 року, і новий – електронний. Але дані не були перенесені зі старого в новий.
Цим і скористалися шахраї.
Читайте також: Розслідування: як НБУ продав колекторам кредитів на величезну суму
Махінації з майном, поки їх не викрили, реалізовувалися у 7 кроків.
Причетними до афери з міською нерухомістю виявилися Ірина Сандул та Людмила Малькова. Їхні сини працюють у Фіскальній службі, а ще один син однієї з підозрюваних – у Генеральній прокуратурі.
По те, як їм вдалося майже непомітно забрати у міста чималу кількість нерухомості, хто їм в цьому допомагав, та чи буде їх покарано – дивіться у розслідуванні "ЦРУ".