На розгляд прийшов особисто прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

"Час вмовляння тих, хто зневажає український бізнес минув. Ми будемо вимагати, щоб кожен правоохоронний орган діяв виключно згідно із законом. Ми нікому не дамо вчиняти беззаконня над бізнесом в Україні. Крапка", – заявив прем'єр.

Читайте також: На виборах до Державного бюро рослідувань перемогла "темна конячка" політиків, – експерт

Палка промова Гройсмана була реакцією на голосування депутатів. Вони ухвалили зміни, які унеможливлюють незаконні дії силовиків під час обшуків підприємств. Правоохоронцям заборонили вилучати документи та техніку. Відтепер під час обшуків обов'язково має бути присутнім адвокат. Також все мають знімати на камеру, інакше всі зібрані докази будуть незаконними.

Як це відбувалося раніше. Забігали на якесь підприємство, яке, наприклад, торгує канцтоварами. Клали всіх на підлогу. І поки адвокат доїжджав до офісу, то його вже не допускали до слідчих дій,
– зазначив міністр юстиції Павло Петренко.

Вилучати документи або техніку можна лише тоді, коли все це було знаряддям злочину або якщо треба провести експертизу техніки. Але дозвіл на вилучення має дати слідчий суддя. І знову ж таки під відеозапис. В іншому випадку, суддя також нестиме кримінальну відповідальність.

Заборонили також відкривати однакові справи у різних силових відомствах.

"Якщо є постанова про закриття кримінального провадження по відповідному факту і вона не скасована, то всі інші правоохоронні органи по цьому ж факту не мають права приходити і не мають права проводити розслідування, не мають права навіть порушувати кримінальне провадження", – прокоментувала нардепка від "Самопомочі" Тетяна Острікова.

Загалом, "за" проголосували 312 народних депутатів.

Закон дійсно значно підсилює права тих, до кого обґрунтовано або необґрунтовано завітали силові органи. Чому? Тому що ми всі знаємо, скільки йде наразі скарг з боку бізнес-товариства саме на дії тих органів, які проводять в рамках навіть обґрунтованих, навіть правильних слідчих дій деякі непевні кроки,
– сказав голова фракції БПП Артур Герасимов.

Так правоохоронці вилучали техніку під час обшуків в "Укренерго". Звинувачували посадових осіб підприємства у розтраті державних коштів. Тоді кримінальне провадження відкрила Генеральна прокуратура.

Також нещодавно представники служби безпеки здійснили візит до інвестиційної компанії Dragon Capital. Закидали їм використання шпигунського програмного забезпечення, виробленого в Росії.

Читайте також: Депутати зробили перший крок до заборони неплатникам аліментів керувати авто

Утім, в Уряді обіцяють, що більше подібних випадків не буде. Адже новий законопроект захистить і підприємців, і тих, хто не має бізнесу. Контролюватиме дії силовиків спеціальна комісія. До її складу увійдуть представники бізнес-асоціацій та правозахисники. Вони щороку проводитимуть аудит діяльності правоохоронних органів. Також надаватимуть свої рекомендації аж до звільнення керівників відповідних органів, які систематично порушують права підприємців.