Про це в інтерв'ю Politeka розповів екс-нардеп і "адвокат" Майдану-2004 Микола Катеринчук.

Зараз дуже висока напруга в суспільстві. Як ви вважаєте, влада усвідомлює, наскільки серйозними є ризики, прораховує, як можна уникнути нового Майдану?

Майдан виконав свою місію – повалення режиму Януковича…

Я переб'ю. От ви говорите різаними, сухими фразами: "місія". А за цим коротким словом – сотні життів. Із висоти владних кабінетів цього вже не видно? Чому влада так швидко відірвалася від реальності?

Знаєте, як би це цинічно не звучало, люди у високих кабінетах ставляться до життя, як до статистики. Їх не цікавлять цінності. Їх цікавить кількість грошей на власних рахунках. А Майдан… Так – ціною життів, ціною війни, але усунув від влади команду Януковича. Біда в тому, що, прикриваючись війною, ця влада діє в аналогічний спосіб.

Війна – це ви так кажете, не законодавці та представники виконавчої гілки влади. Чому, як вважаєте, війну не наважуються назвати війною ті, кому ми делегували владу?

Це насправді державний злочин і зрада, і я думаю, що вище керівництво країни ще за це відповідатиме. Під час анексії території повинні були запровадити військове положення. А що у нас? Антитерористична операція. Звісно, це зручно. Можна торгувати з агресором, отримувати фінансову підтримку зовнішніх партнерів тощо. Тобто одна частина країни воює, а друга відпочиває на дискотеках і в ресторанах.

Влада ж цинічно маніпулює ситуацією. Якщо ми, приміром, піднімаємо тарифи – це війна. Якщо потрібно чітко пояснити, які складові цих тарифних ставок, то у нас антитерористична операція і непідконтрольна територія…

Читайте також: Суд над Януковичем – це початок нової передвиборчої кампанії Порошенка, – Deutsche Welle

Багато експертів вважають, що розрядити соціальну напругу в суспільстві могли б позапланові парламентські вибори. Представники провладних сил запевняють, що виборча кампанія за нинішніх умов не лише не дасть якісних змін, а й зашкодить країні. Яка ваша думка?

Якщо сотні тисяч людей не вийдуть на вулицю, в країні нічого не зміниться.

Але вони не вийшли ні після підняття тарифів, ні після втрати зворотного комунікативного зв'язку з владою.

Я все ж таки завершу думку. Так от, якщо сотні тисяч людей не вийдуть на Майдан і не вимагатимуть проведення дострокових президентських і парламентських виборів, то їх, звісно ж, не буде.

Тепер відповідаю на вашу репліку про те, чому люди не виходять на вулицю. Знаєте, чому? Бо бояться, що їх розстріляють на тому ж Майдані, де вони відстоювали свої цінності.

Треба розуміти, що дострокові вибори залежать лише від указу президента Порошенка. Тиску Майдану не буде. Людей залякали. Вони не вийдуть на вулицю.

Ви говорите якісь жахливі речі… Людей розстріляють, людей залякали так, що вони ледь не дихати бояться.

Ба більше – я впевнено можу сказати, що коли почнеться підготовка до планових виборів, то запровадять військове положення.

Щоб…?

Щоб "зачистити" ЗМІ, послабити опозицію, створити неконкурентні умови виборчої кампанії і втриматися при владі.

Виборчі кампанії, так у нас склалося, часто забарвлені драматичними штрихами. Виходить, що ми спочатку на емоціях зачаровуємося політиками, потім розчаровуємось. От ви, приміром, через роки не шкодуєте, що в 2004 році були поруч з Ющенком?

Ні. Абсолютно. Перепрошую, а як треба діяти, коли у людей вкрали їхній вибір?! І я знаю, яку персональну ціну заплатив Ющенко. Його отруїли, він ледве вижив.

Які фактори, на ваш погляд, дозволили під час "Помаранчевої революції" уникнути кровопролиття?

Ну, по-перше, своєчасне втручання Заходу. По-друге, Кучма тоді дав задній хід. По-третє, рішення суду не надало можливості у цивілізований спосіб вирішити конфлікт.

Та ми "робимо" висновки. Сьогодні, через роки після першого Майдану, в опитуванні на загальнонаціональному каналі в рейтингу найпатріотичніших та найефективніших президентів на першому місці Кучма.

Та бути такого не може. Тоді у нас були історії, коли журналістам відрізали голови. Кучма уникнув відповідальності за всі свої злодіяння лише з огляду на позицію, яку мав на піку Помаранчевої революції, і лише тому, що у нього були хороші стосунки з Ющенком. Віктор Андрійович, до речі, припустився фатальної помилки, бо через два роки після Помаранчевої революції він уже вів переговори з Януковичем.


Віктор Ющенко

А якщо сьогодні Ющенко пішов би на вибори, які у нього були б шанси?

Після того, що він фактично зробив Януковича президентом, агітуючи за нього у другому турі, я не думаю, що він може піти на вибори в принципі.

Поза всяким сумнівом, ви пам'ятаєте процес об'єднання НУНС і те, чим це завершилося. Зараз демократичні сили також намагаються об'єднатися. Ви і ваша "Європейська партія" також у цих струнких лавах. Не іронізую, а намагаюся зрозуміти, чи не буде чергових танців на граблях.

Скажу відверто: об'єднавчий процес я уявляв динамічнішим. Зрозуміло, що ключову роль тут відіграватиме Садовий (Андрій Садовий – мер Львова, – Прим. ред.). У нього своя фракція у Верховній Раді, свій телеканал. Тому він диктуватиме формат об'єднання, якщо воно буде. Наразі його позиція полягає в об'єднанні на округах на парламентських виборах.

Як ви вважаєте, сьогодні в країні діє система стримувань і противаг? Є реальна, а не декоративна опозиція?

Так, безумовно, є. Опозиція не структурована і не має своїх медіа для донесення позиції суспільству.

Кого в парламенті можна назвати реальною опозицією?

Це стовідсотково "Батьківщина"… "Самопоміч" коливається. От і все. Це якщо говорити про фракції. Сьогодні опозиція в парламенті представлена групою до 50 осіб, не більше, які, на жаль, не ведуть системну роботу.

З огляду на всі шишки, які ми набили за роки нашої незалежності, ваша думка про систему правління: парламентсько-президентська чи президентсько-парламентська?

Парламентсько-президентська.

Погоджуся, але є "але". Раніше у нас куховарки були на Грушевського, а Майдан у вигляді піни виніс декого "краще". Як, якщо розуміти і приймати ідею парламентсько-президентської форми правління, можна бути адвокатом цих персонажів?

Ви не можете бути адвокатом того, чого не існує в природі. У нас за Януковича була президентська республіка, такою вона є і зараз, за Порошенка.

Читайте також: Кравчука, Кучму та Ющенка можуть зобов’язати звітувати про свої статки

Що або хто заважає збалансувати владні ваги?

Не виходить у нас збалансувати гілки влади, бо у нас безвідповідальний президент. Мова не про прізвища, а про інститут.

У нас відсутня процедура імпічменту, президент в Україні – такий собі царьок, який може робити все, що йому спаде на думку. Він не підконтрольний суду, НАБУ, прокуратурі. Сидить собі небожитель і вершить що завгодно. І сидить він п’ять років, а ми потім знімаємо цих царьков, які будують недемократичну систему шляхом революцій.

Скільки вже можна врешті-решт?! Ухваліть закони про імпічмент і про відкликання депутатів – і все стане на свої місця. І після цього людям не доведеться проливати кров на майданах.

Ви переконані, що дострокових парламентських виборів восени не буде. А якщо все ж таки відбудуться, як думаєте, це якісно змінило б щось хоч на йоту?

Усе залежить від того, чи спрацюють 500 гривень і гречка. Ви зараз виведіть Віктора Пинзеника на мажоритарні вибори, і він їх із тріском програє. Як і я програв.

А з цього випливає висновок, що ми, люди, які мають право голосу, воліємо поїсти гречки сьогодні, щоб бути задоволеними зараз, а не поголодувати і потерпіти трошки, щоб завтра було краще.

Десять років я мав честь працювати на мажоритарному окрузі, тому я добре знаю наших людей: чим вони дихають, про що думають і мріють. Я вам хочу сказати, що вам навіть у кошмарному сні не насниться, наскільки все погано. Це жах! Вони не погані, просто живуть у таких логічних рамках.

Так? І хто їх у ці рамки загнав?

Контраргументів немає. Так, вони сиділи й ридали біля телевізорів, коли людей вбивали на Майдані, а потім за 200 гривень обирали регіоналів. Або зранку стоять на колінах і проводжають хлопців до зони АТО, а ввечері беруть кілька сотень гривень і знову голосують "як треба".

Це катастрофа. Це кошмар. І це не перебільшення. Рекомендую вам поїхати в будь-яке село і купити біля дороги у бабусь картоплю, наприклад. Повірте, що зі ста гривень у них не буде решти. Грошей у них немає! Тому вони за 200 гривень проголосують за кого завгодно.

Джерело: Politeka

Читайте також: Тарас Чорновіл: Я знаю, коли мала пролитися кров на Помаранчевій революції