Так, представники територіальних центрів комплектування можуть вимагати військовозобов'язаних громадян показати військовий квиток. Однак подібне право є не лише у співробітників ТЦК.

Дивіться також Обмеження пільг для військовозобов'язаних українців: глава МЗС Польщі зробив важливу заяву

Хто може перевіряти військовий квиток

В Україні наразі триває воєнний стан та загальна мобілізація, під час яких чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані носити при собі військово-облікові документи. Це можуть бути військовий квиток або ж посвідчення військовозобовʼязаного.

За даними Міноборони, чіткого формату не визначено, тобто це можуть бути або паперові документи або їх електронний варіант. Крім військово-облікових документів, військовозобов'язані повинні пред'являти документ, що посвідчує особу, наприклад паспорт.

Вимагати пред’явити документ мають право:

  • представники ТЦК та СП;
  • поліцейські;
  • представники Державної прикордонної служби України (у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України).

Як повинен відбуватися цей процес

За словами очільника Національної поліції, закон №3633-ІХ чітко передбачає, що під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК і СП або поліцейський здійснює фото- та відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів і засобів фото- та відеофіксації.

Він також додав, що крім механізму фіксації дій співробітників поліції та ТЦК у Нацполіції є підрозділи, які на постійній основі здійснюють контроль за особовим складом щодо можливих протиправних дій. Якщо громадянин повідомить про протиправні дії поліцейських, "відразу буде реакція".

Мобілізація в Україні: важливе

  • За новим законом про мобілізацію, усі військовозобов'язані чоловіки протягом 60 днів, до 16 липня, мають оновити свої військово-облікові дані. Також ті, хто після 2022 року пройшов ТЦК і ВЛК та був визнаний непридатним, повинні знову пройти цю процедуру.
  • До 16 червня 2024 року військовозобов'язані чоловіки, яких було знято з військового обліку через виїзд за кордон на строк понад 3 місяців, мають особисто приїхати в Україну та прийти до ТЦК, щоб стати на військовий облік. Чоловіки, які перебувають за кордоном, підлягають військовому обліку на тих же засадах, що і чоловіки в Україні.