Про це нагадав спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков в ефірі телеканалу "Україна" увечері 8 грудня.

До теми: Зняття депутатської недоторканності: як зміниться доля "слуг народу"

Депутатська недоторканність перестала існувати як явище. Однак необхідно привести у відповідність інші закони для того, щоб більш ефективно це працювало,
– наголосив Разумков.

Спікер Ради пояснив, що вже в першому читанні ухвалено (3 грудня) законопроєкт з реєстраційним номером 2237:

  • "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою приведення у відповідність до закону "Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України".

Разумков пообіцяв, що з ухваленням цього закону в цілому затягувати не будуть.

Навіщо потрібен закон 2237

Закон внесе зміни до Кримінального процесуального кодексу України.

Ці зміни виключать з Кодексу норми щодо депутатської недоторканності, через які складно було почати досудове розслідування щодо народного депутата, його затримувати, обирати запобіжний захід тощо.

  • Додаткові повноваження щодо справ, де фігуруватимуть депутати, отримає Генеральний прокурор.

Саме очільник ГПУ матиме можливість почати кримінальне провадження, де ймовірним фігурантом є народний депутат.

Також клопотання про дозвіл на затримання, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов, а також про застосування інших заходів, у тому числі негласних слідчих дій, що відповідно до закону обмежують права і свободи народного депутата України, мають бути підтримані генеральним прокурором.

  • До КПК внесуть норму про підсудність депутатів Вищому антикорупційному суду, якщо справа стосуватиметься його компетенції.

Зміни до закону "Про статус народного депутата України"

Цими змінами передбачено особливості юридичної відповідальності народного депутата.

  • Мовиться про те, що народні депутати не нестимуть юридичної відповідальності за результати свого голосування або свої висловлювання у парламенті (окрім відповідальності за образу чи наклеп).

Також з Регламенту Верховної Ради закон виключить норми щодо внесення та розгляду парламентом подань про надання згоди на притягнення народного депутата до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт.