Мовиться про газовимірювальну станцію "Суджа", розташовану на кордоні між українською Сумською та російською Курською областями. Через неї проходить до 70% транзитного до Європи російського газу. Про інцидент розповів у фейсбуці голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Читайте також: Чи буде Україна продовжувати газовий контракт з Росією: відповідь Геруса

"Газпром" передумав пускати українців на Суджу

"Ми вже виконали перевірку усіх прикордонних газовимірювальних станцій, крім Суджі", – написав Коболєв. За його словами, "Газпром" мав пустити українців для перевірки у період із 11 по 15 листопада. Та раптом передумав, причому нові дати не запропонував – лише пообіцяв їх назвати згодом.

Дуже підозріло виглядає неготовність "Газпрому" допустити фахівців "Укртрансгазу" до перевірки прикордонної ГВС. Особливо, враховуючи, що через неї проходить левова частина транзиту російського газу до Європи,
– наголосив голова "Нафтогазу".

Коболєв зазначив, що така поведінка – пряме порушення домовленостей та взаємних зобов'язань. Утім, каже Коболєв, "ми вже звикли до не завжди послідовної поведінки російських контрагентів".

Суджа
Суджа – ГВС на кордоні Сумської області з РФ / Мапа з сайту "Нафтогазу"

Чому перевірка ГВС у Суджі – важлива?

Щороку українці та росіяни перевіряють обсяги газу, який пройшов через газопровід. У такий спосіб, звіряючи дані на газовимірювальних станціях, сторони взаємно узгоджують, скільки ж газу зайшло до України, а потім – скільки вийшло з неї для європейських покупців.

Відсутність взаємно узгоджених обсягів транзитного газу може призвести до поновлення старих пісень про крадіжки газу. Якщо перевірка на Суджі так і не відбудеться, це стане сигналом і для європейських споживачів про ймовірні креативні акції з російського боку,
– зауважив Коболєв.

При цьому він додав, що на українському боці немає жодних проблем з перевірками ГВС: "Ми дозволяємо переконатися в її (газотранспортної системи – 24 канал) надійності всім охочим – і європейцям, і росіянам".

Тим часом в Україні зросла ціна на газ: детальніше – в матеріалі 24 каналу.