Пересаджена шкіра дуже нееластична
62-річний Берні Шульте внаслідок нещасного випадку отримав 80% опіків тіла.
Йому зробили пересадку шкіри - операцію, яка врятувала життя. Однак потерпілий скаржиться, що новий шар епідермісу виявився надто нееластичним.
”Я почуваюсь добре, але нова шкіра дуже сковує мої рухи. Я не можу сказати, що мені боляче, однак відчуваю дискомфорт”, - каже пацієнт Берні Шульте.
У Сіднейському опіковому центрі погоджуються - після операції з пересадки шкіри пацієнти мають великі проблеми з рухами.
”Сучасна техніка пересадки шкіри дозволяє рятувати життя, однак ми не можемо повернути пацієнтам нормальну функціональність. Вони мають проблеми зі згинанням ліктів, відчувають труднощі, коли хочуть щось взяти, адже пальці не згинаються”, - каже Пітер Майтц.
Вирішити цю проблему взялись науковці Сіднейського університету. Вони виростили так звану 3D-шкіру і спробували максимально наблизити її до людської. Штучну тканину створили зі синтетичного матеріалу та стовбурових клітин людини.
”Ми використали рекомбінантні людські та тваринні тканини. Тобто початкові матеріали виготовили не шляхом синтезу, тому ця шкіра не зовсім синтетична. Нам ще потрібно її доопрацювати, і в кінцевому результаті отримаємо якісний еквівалент натуральної шкіри. Вона буде такою ж на дотик, матиме відповідний вигляд та функціональність”, - каже Пітер Майтц.
Ноу-хау заміняє не лише епідерміс, а й нижній шар також. Науковці вважають, що 3D-шкіра може вирости у товщину до півтора сантиметра. Щоправда наразі їм не вдалося створити аналог дерми, відповідальної за контроль температури тіла, пітливість і чутливість. Потрібно ще близько 10 років, перш ніж нову шкіру будуть використовувати у медицині, але це хороший початок і дослідники знають що робити далі.
”З часом ми додамо залози поту, фолікули волосся, пігментовані клітини. Ця шкіра буде ідентична натуральній”, - каже Пітер Хаерч.
Самі пацієнти вважають, що еластична, більш "комфортна" версія штучної шкіри - це справжній прорив у науці, який подарував їм надію.
”Можливість замінити уражену шкіру на штучну, яка може дихати, розтягуватися - це чудово, це найбільш вражаючий прорив в історії людства”, - каже пацієнт Берні Шульте.
Незабаром мають розпочатися випробування 3D-шкіри на тваринах. Тестування на людях проводитимуть після того, як науковці зроблять необхідні доопрацювання.