Цинічна заява лідера Кремля, нищівна реакція світу й України: як Путін "легітимізував" бойовиків
Глава держави-агресорки 21 лютого вдався до безпрецедентного кроку – визнав бойовиків на Донбасі. Україна та міжнародна спільнота виступили з різкою критикою цинічного кроку Володимира Путіна.
Усе про рішення російського президента щодо "легітимізації" псевдореспублік окупованих частин Донеччини та Луганщини, а також реакцію на це світової спільноти та України, читайте у матеріалі.
До теми Путін оголосив про "визнання" незалежності бойовиків Донбасу
Визнання псевдореспублік: з чого все почалося
Розмови про можливе визнання державою-агресоркою бойовиків з окупованих частин Донецької та Луганської областей почали вести вже давно. 15 лютого 2022 року Держдума Росії звернулась до Володимира Путіна з проханням "легалізувати" їх.
В українському Міністерстві закордонних справ зазначили, що таке рішення держави-агресорки не матиме правових наслідків. Міжнародна спільнота засудила ініціативу Думи та закликала Путіна не вдаватися до таких кроків.
Вже 21 лютого ватажки бойовиків самі попросили російського президента визнати їхню "незалежність".
Очільник Кремля зібрав засідання радбезу, на якому заявив, що рішення щодо псевдореспублік Донбасу ухвалить ще 21 лютого.
Росія "легітимізувала" бойовиків на Донбасі
Через кілька годин після засідання Путін виступив з відеозверненням. Під час нього політик наговорив багато нісенітниць про Україну, він перекручував історію та навіть вдавався до погроз.
Свою промову глава Кремля завершив словами про визнання Москвою бойовиків на Донбасі. Далі він підписав з терористами договори "про дружбу, співпрацю та допомогу". "документи" діятимуть 10 років. Росія та квазіреспубліки, згідно з ними, зможуть розміщати на території одна одних військові бази та інфраструктуру. Також охорона "державного кордону" підписантів буде здійснюватись спільними зусиллями.
Згодом у Росії "уточнили", за якими кордонами визнали бойовиків. Кажуть, що нібито зробили це в тих кордонах, які фактично встановлені. Хоча в указах такої інформації немає. Далі Москва ще й цинічно видала, що нібито "не порушила мінські угоди, бо не є стороною конфлікту на Донбасі".
Зміст "документів"
У Москві вже навіть оприлюднили тексти указів про визнання псевдореспублік. Обидва документи складаються з 5 пунктів.
- У першому йдеться власне про визнання псевдореспублік на прохання їхніх ватажків через нібито недотримання Україною мінських угод.
- Другий пункт передбачає роботу над налагодженням "дипломатичних відносин" Росії з квазіреспубліками.
- У наступному йдеться про підготовку договору про дружбу та співпрацю, який Путін і ватажки бойовиків уже підписали.
- Четвертий пункт фактично передбачає офіційне введення російських військ на тимчасово окуповані території – для нібито "підтримки миру".
- Останній же пункт стосується того, що указ набуває чинності з моменту підписання.
Цивілізований світ підтримав Україну та засудив визнання Росією бойовиків / Інфографіка 24 каналу
"Визнання" пішло за межі окупованих територій
Окупанти не зупинились на "легітимізації" своїх маріонеткових квазіреспублік. Голова комітету Держдуми у справах СНГ Леонід Калашників замахнувся на "визнання у межах відповідних областей", тобто навіть за межами окупованих територій.
Москва вже зазіхнула на 2 області. Путінський поплічник наполягає, що на так званому "референдумі" територія у бойовиків була більшою.
Як голосували члену радбезу
- Лавров – визнати,
- Бортников – визнати,
- Шойгу – визнати,
- Медведєв – якщо покращень не буде, визнати,
- Володін – визнати,
- Матвієнко – визнати,
- Патрушев – дати Байдену 2 – 3 дні, якщо не допоможе – визнати,
- Мішустін – якщо покращень не буде, визнати,
- Наришкін – визнати,
- Колокольцев – визнати,
- Щеголєв – визнати,
- Золотов – визнати.
Путін оголосив про визнання незалежності бойовиків Донбасу: дивіться відео
Цивілізований світ засуджує визнання псевдореспублік
Своє обурення рішенням Москви вже висловили президенти Євроради та Єврокомісії – Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн. Вони твердо назвали визнання Путіним бойовиків порушенням мінських угод і територіальної цілісності України.
ЄС та його партнери відреагують єдністю, твердістю та рішучістю на знак солідарності з президентом Володимиром Зеленським,
– наголосили вони.
У Міністерстві закордонних справ Данії назвали таке рішення ворожим. Там закликали Росію "припинити порушення міжнародного права". Латвія виступила з проханням до ЄС негайно ввести санкції проти Росії.
Оперативно відреагували й у Великій Британії. Міністерка закордонних справ країни Ліз Трасс звернула увагу, що визнання Росією бойовиків демонструє кричущу зневагу до її зобов'язань щодо мінських угод. А прем'єр Борис Джонсон навіть перервав власний брифінг, аби зателефонувати Зеленському. Країна готується оголосити проти держави-агресорки санкції.
Свою реакцію висловила й Італія. У МЗС країни також зазначили, що рішення Путіна визнати бойовиків на окупованому Донбасу суперечить мінським угодам та перешкоджає вирішенню кризи дипломатичним шляхом.
Прем'єр-міністр країни Польщі Матеуш Моравецький повідомив, що скликає Європейську раду. Він закликав Європу негайно відреагувати санкціями на дії Москви, які є агресією проти України.
Засудили "легалізацію" псевдореспублік і в НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг наголосив, що рішення Москви підриває зусилля щодо врегулювання конфлікту та порушує мінські домовленості. "НАТО підтримує суверенітет та територіальну цілісність України. Ми закликаємо Москву припинити розпалювати конфлікт і вибрати дипломатію", – запевнив він.
У США повідомили, що очікували від Росії рішення про так звану "легітимізацію" бойовиків на Донбасі. Однак Вашингтон з псевдореспубліками не вестиме жодних справ. Джо Байден вже підписав указ, спрямований на заборону інвестицій, торгівлі та фінансування цих квазіреспублік. Документ передбачає, що санкції можна буде застосувати проти будь-якої людини, яка веде свою діяльність на окупованих територіях. Крім того, в адміністрації Байдена заявили про намір оголосити нові санкції 22 лютого.
Свою реакцію на дії Путіна оприлюднило і Міністерство закордонних справ Німеччини. Там визнання квазіреспублік назвали грубим порушенням міжнародного права. Відомство вважає, що очільник Кремля завдав удару по всіх демократичних зусиллях.
У Грузії також засудили цинічне рішення держави-агресорки. Президентка країни Саломе Зурабішвілі наголосила, що сценарій 2008 року повторюється. Грузинська лідерка висловила свою підтримку українцям та президенту Зеленському.
Франція теж засудила скандальний указ Путіна. Еммануель Макрон виступив з вимогою, аби Європа застосувала щодо Москви адресні санкції.
Слова засудження та стурбованості пролунали й від лідерки сусідньої Молдови, а також від міністерки закордонних справ Швеції Анн Лінде та уряду Канади.
Згодом відреагували й у Туреччині. Там підкреслили, що рішення Путіна однозначно порушує мінські домовленості. Визнання бойовиків на Донбасі в Анкарі назвали неприйнятним.
У Казахстані висловили свою позицію щодо ймовірного розміщення сил Організації договору про колективну безпеку на окупованому Донбасі. Наголосили, що це неможливо, бо війська можуть розміщувати лише на просторі ОДКБ.
Країни, які визнали" бойовиків
Одразу після "легалізації" Путіним бойовиків на це рішення держави-агресорки відреагувала Сирія. Очільник країни Башар Асад теж нібито готовий визнати "незалежність" окупованих територій.
Нагадаємо, Асад є давнім другом російського режиму та особисто Путіна. Ба більше – російські війська воювали на стороні армії Асада.Далі "легітимізацію" терористів "привітали" голови окупованих Росією Південної Осетії та Абхазії.
Глава Чечні Рамзан Кадиров традиційно звинуватив у ситуації, що склалась, Україну. Він навіть виправдав дії Путіна, мовляв, той не мав іншого вибору. Також "схвалили" визнання бойовиків і хусити в Ємені. Це повстанці, які воюють з провладними силами в країні.
Підтримали позицію агресора й інші друзі Кремля – Венесуела, Куба та Нікарагуа.
РНБО переходить у режим роботи 24 на 7
Після визнання Путіним бойовиків на Донбасі Рада з нацбезпеки й оборони України зібралася на екстрене засідання. На ньому прийняли рішення працювати у режимі 24 на 7. Засідання не закрили. Усі члени РНБО перебувають на робочих місцях.
Секретар РНБО запевнив, що Україна виконуватиме всі свої зобов'язання перед жителями окупованих територій Донбасу.
Брифінг РНБО після екстреного засідання: дивіться відео
Термінове звернення Зеленського
Близько 2:00 глава держави опублікував своє звернення до українського народу. Він поспішив заспокоїти, що кордони нашої держави – надійно захищені. Україна залишається відданою політико-дипломатичному врегулюванню, але у разі потреби Збройні сили України готові протистояти агресору.
Зеленський наголосив, що Україна кваліфікує дії Росії як порушення суверенітету та територіальної цілісності. Визнання Москвою бойовиків означає вихід з мінських угод. Політик підкреслив, що війська держави-агресорки перебувають на окупованому Донбасі вже восьмий рік. Проте, визнавши бойовиків, Кремль прагне легалізувати там свій контингент.
Крім того, Зеленський ініціював екстрене скликання саміту нормандської четвірки. Він наголосив, що треба остаточно визначити, "хто наш справжній друг і партнер".
Звернення Зеленського у ніч проти 22 лютого: дивіться відео
Засідання Радбезу ООН
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україна вимагає скликати засідання Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй. Мовляв, це слід зробити через злочинні дії Росії. Ініціативу підтримали у США та Європі.
Це засідання стартувало вночі проти 22 січня – о 4:00 за Києвом. Весь цивілізований світ закликав Москву схаменутися та повернутися до дипломатичного діалогу.
- Заступниця генерального секретаря ООН Розмарі Дікарло закликала припинити конфлікт у серці Європи. Вона підкреслила, що місія ОБСЄ продовжуватиме працюватиме в Україні, зокрема – у Донецьку та Луганську.
- Представниця США Лінда Томас-Грінфілд заявила, що намагання видати російських військових на Донбасі за "миротворців", – це нонсенс. За її словами, атака на Україну – це атака на кожну суверенну державу світу.
- Російський представник Василь Небензя традиційно відзначився цинічними заявами. Він намагався виправдати рішення Путіна й зухвало звинувачував Україну в загостренні ситуації.
Виступ представника України при ООН
Сергій Кислиця застеріг Раду безпеки ООН щодо загроз, які над неї нависли. Він наголосив, що від 21 лютого – усі Об'єднані нації перебувають під ударом. "Під ударом країни, яка окупувала місце у Радбезі ООН. Окупувала частину Грузії у 2008. Окупувала частину України у 2014", – зазначив він.
Дипломат підкреслив, що міжнародно визнані кордони України є та залишаться незмінними, попри зухвалі кроки Росії. На цьому, зокрема, наголосив у своєму екстреному зверненні президент Зеленський.
Кислиця наголосив, що "легалізувавши" своїх найманців на Донбасі держава-агресорка фактично легалізувала свої війська, які вдерлися на українську землю у 2014 році. "Ми ж хочемо миру. Ми – на нашій землі. Ми не боїмося нікого та нічого. Ми нікому нічого не винні. І ми не віддамо нікому й нічого", – додав він.