CEO провідного девелопера Ростислав Мельник взяв участь у двох ключових панельних дискусіях Українського будівельного конгресу: "Неналежне врядування в Україні: виклики та рішення", ініційованої Українською Асоціацією девелоперів, та “єОселя – інвестиція держави у відновлення”. Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на РІЕЛ.
Зверніть увагу Українці задонатили 85 мільйонів гривень для захисників: деталі збору
У ході зустрічей йшлося про принципи прозорого регулювання галузі та про те, якою є роль бізнесу у впровадженні реформ.
Якщо зміни, то без перешкод для бізнесу
Держава та місцеві органи влади хочуть встановити чесні й зрозумілі правила гри на будівельному ринку. Однак у випадку будь-яких змін дуже важливо створювати якнайменше перешкод для бізнесу. Йдеться, зокрема, про зупинки в будівництві та додаткову тяганину через складну регуляторну базу.
Бізнес повинен бути не глядачем, а повноцінним учасником у розробці нових рішень,
– наголосив Ростислав Мельник.
СЕО РІЕЛ Ростислав Мельник / Фото УАД
Зрештою, на такій думці зійшлися й інші учасники дискусії. Затримки з боку державних і муніципальних органів, складна регуляторна база та умови ринку, які постійно змінюються – усе це позначається на реалізації житлових проєктів.
Якщо будь-який забудовник має щомісячно великі постійні витрати, які лягають у собівартість квадратного метра, то будь-яке відтермінування суттєво збільшує навантаження на цей квадратний метр і призводить до збитків,
– зазначив СЕО РІЕЛ.
Причини таких затримок, за словами Ростислава Мельника, різні та часто непередбачувані: від довгих очікувань на виділення земельних ділянок до змін у регуляторних рішеннях або інших зовнішніх обставин, на які девелопер не може вплинути.
Попит на іпотеку зараз величезний
Що стосується ролі іпотеки в сучасних умовах, то обговоренню держпрограми "єОселя" учасники дискусії приділили окрему увагу. Учасники наголосили: українці готові купувати житло, якщо умови будуть доступними та прозорими.
Попит на іпотеку сьогодні величезний. Якщо дати людям можливість витрачати на її обслуговування на 20 – 30% більше, ніж вони наразі платять за оренду, це стане економічно доцільною альтернативою,
– зазначив Ростислав Мельник.
Варто додати, що в РІЕЛ частка угод через "єОселю" у 2025 році становить близько 11% – у Львові та 17% – у Києві. Однак, якби держпрограма стала доступнішою для українців та зі ставкою 9 – 10%, продажі могли б зрости у 8 разів.
"Це означає не лише житло для людей, а й додаткові надходження до бюджету", – підкреслює СЕО девелопера.
Дискусія про іпотеку в Україні / Фото УАД
Подібні дискусії – ще один крок до системного діалогу між державою та бізнесом. А оскільки девелопери підтримують розвиток прозорих і сталих ринкових умов у сфері нерухомості, часто стають учасниками таких заходів.