Ухвалити відповідне рішення і ввести санкції можуть вже на найближчому засіданні РНБО. Таку інформацію ЗМІ надали 2 джерела: один з оточення президента Зеленського, інший – нафтогазової галузі. 

Раніше в РНБО зацікавились власниками обленерго і газзбутами

Мільярдні борги РГК

У документі, який отримало ЗМІ, зазначено, що за звітний період облгази викачали палива з газотранспортної системи на 9,88 мільярдів гривень.

Важливо, що серед найбільших боржників – облгази, що працюють під брендом Регіональної газової компанії, пов'язаної з Дмитром Фірташем. Йдеться про суму у 7,97 мільярдів гривень.

Більша частина боргу сформувалася за перший квартал 2021 року. Саме тоді в Україні діяли обмежені ціни на газ для населення – 6,99 гривень за кубометр.

Такі величезні борги облгазів створюють реальну загрозу фінансовій стабільності Оператора ГТС, відповідно, загрозу енергетичній безпеці України. Тому РНБО включилася в процес,
– зазначає джерело.

Ба більше, фінансова нестабільність оператора ГТС грає на руку "Газпрому", що усіляко лобіює "Північний потік-2". 

За інформацією іншого співрозмовника, РНБО начебто розглядає кілька варіантів можливого рішення:

  • попередження;
  • заморозка активів;
  • націоналізація з подальшою реприватизацією.

Уряд зацікавився власниками обленерго і газзбутів

  • Напередодні Секретар РНБО Олексій Данілов попросив прем'єра Дениса Шмигаля надати інформацію про структуру власників усіх енергетичних та газових компаній України.
  • У планах РНБО – розгляд питання про "погіршення економічної ситуації в Україні через підвищення тарифів на комунальні послуги".
  • Данілов попросив Шмигаля підготувати для РНБО матеріали про підвищення в Україні ціни комунальних послуг і поліпшення держрегулювання на ринках газу, електроенергії та тепла.