Отже, всі ці 8 років ми активно їздили Росією і багато, дуже багато розмовляли з російськими дітьми, а принагідно – з їхніми вчителями, батьками та бібліотекарями. Так, "українське питання давно" стояло гостро, але я вам це краще на прикладах розповім.

Читайте також Новий російський фашизм виглядає страшним і комічним одночасно

"Один народ"

Найстрашніша історія трапилася зі мною у Воркуті, коли перша людина, яку ми зустріли в бібліотеці, місцевий письменник, радісно ляснув мене по плечу і повідомив приблизно таке: "А, білоруси, вітаю. Ми ж з вами один народ, скоро житимемо в одній країні".

Так, у мене було відчуття, що він мене вдарив. Потім, коли спілкування вже було неформальним, нам з Андрієм (чоловіком – ред.) довелося демонстративно перейти на білоруську мову з формулюванням: "Коли ми один народ, ви повинні нас розуміти".

Усі притихли. Попросили повернутися на російську. А потім довго добивали питаннями, чому ми не хочемо жити в Росії, адже всі хочуть.

Сортирна Росія

На противагу історія з Кубані. Ми приїхали туди у 2014-му, мене трясло перед поїздкою, я дуже боялася, що нас зустрінуть "побєдобєсієм", але директор школи зустріла нас відчайдушним питанням: "От навіщо мені Крим? Ми дах треба ремонтувати!".

Щоб ви розуміли, у школі лише тоді з'явився теплий туалет, одна кабінка. Ним користувалися вчителі та дорослі дівчата. Інші – на вулицю. Сортир типу "очко" – бетонні стіни, такі стояли у нас у піонерських таборах.

Невже брешуть про все?

На противагу історія з Комі. Йдемо ми містом з бібліотекарями і вони нам скаржаться, як брешуть про їх губернатора на федеральних каналах.

Я подробиць уже не пам'ятаю, але його зняли зі скандалом, а в області його дуже любили. І відразу починається плач про те, який жах твориться в Україні. І дуже акуратно запитала: "Але якщо вони так брешуть про вашого губернатора, то чому видумаєте, що про Україну вони кажуть правду?".

Це був перший раз, коли людина не фігурально висловлюючись "вросла в землю". Вона реально зупинилася і сказала щось на кшталт: "Який жах, я ніколи не думала... Невже вони так брешуть про все?".

Мир чи війна?

На противагу історія з Таганрога, який зовсім поруч із кордоном. Їм не треба було нічого пояснювати, військова техніка йшла через них, і вони чули звуки війни.

Я не пам'ятаю рік, але пам'ятаю тремтливий голос дружини мера, яка говорила, що мир – це найголовніше, що війна – це жахливо і культура може об'єднати людей, на неї вся надія.

Несподівані прозріння

На противагу історія про дуже улюблених та прекрасних колег із Санкт-Петербурга, які щиро були впевнені, що в Україні розруха, нічого не працює і лише бандерівці сумно ходять із кута в кут, шукаючи собі жертв.

Це дивно, ніби щойно розмовляли на одній хвилі, однакові цінності, школа, підлітки і таке інше... Три години розмовляли, ніби щось почали запідозрювати...

Питання із зали від підлітка: "Та що ця ваша білоруська, як російська, тільки все неписьменно". Андрій читає Богдановича. Тиша: "А чому нічого не зрозуміло?". Тому що це інша мова. Несподівано, так? Так, для них несподівано.

На противагу історії з маленької бібліотеки, я навіть місто не пам'ятаю, коли на зустрічі з нами на стенд поставили біло-червоно-білий прапор. Вони погуглили і подумали, що нам буде приємно. Це було задовго до 2020 року.

Що я хочу сказати цими своїми "виправданнями"

Коли я бачу російських дітей, що вишикувалися буквою "зю", мене фізично нудить.

Я давно перестала сподіватися на пекло та окремі котли, але, припустимо, для цих дорослих воно таки буде…

З початком війни ми скасували найближчу поїздку, тому що... навіть не пояснюватиму чому.

А зараз я читаю про те, що колеги продовжують працювати, продовжують зустрічатися з дітьми та підлітками, відповідають на запитання, намагаються розвіяти морок.

Якщо кинути підлітків та дітей на тих, хто їх вибудовуватиме "зю", ця країна ніколи не вийде з піку. Це пекло повторюватиметься знову і знову.

Я не вірю, що ті, хто зараз кричать і вітають війну, колись зміняться. У кращому разі, вони будуть нити, що їх обдурили, і всі довкола винні, в гіршому, продовжать писати доноси.

Але дітей ще можна врятувати? Чи це вони всіх урятують?

Жорстокі обстріли по цивільних – це симптом, що у Росії проблеми: