Олег Сенцов, разом з іншими політв'язнями та моряками, повернувся до України в суботу, 7 вересня, – в межах обміну полоненими з Росією. РФ передали теж 35 утримуваних в Україні осіб.

Важливо! Кримчанам Сенцову і Кольченку організували тимчасове житло на підконтрольній території

"Ми вітаємо звільнення лауреата Сахарова Олега Сенцова та його українських друзів з російських в'язниць. Ми з нетерпінням чекаємо пана Сенцова в Європарламенті, щоб особисто відзначити його", – йдеться у повідомленні Європарламенту.

З висловленням радості від повернення Сенцова звернувся і президент Європаламенту Давид-Марія Сассоли. "З полегшенням і глибокою радістю я дізнався сьогодні про звільнення українського режисера Олега Сенцова. Він гідно протистояв несправедливості і захищав демократію і права людини. Я з нетерпінням чекаю можливості вручити йому парламентську премію Сахарова найближчим часом", – заявив він.

Як Олег Сенцов опинився у російському полоні?10 травня 2014 року Сенцова разом з активістом Олександром Кольченком затримали в окупованому Криму. Російські окупанти звинуватили обох у підготовці терактів. У 2015 році Сенцова засудили до 20 років російської колонії суворого режиму, а Кольченку дали 10 років.

У 2018 році Сенцов оголосив голодування, вимагаючи звільнити усіх політв'язнів Кремля. Він навіть написав заповіт на творчість у разі смерті. Політв’язень припинив голодування після 145 днів через загрозу примусового годування.

Що відомо про премію Сахарова для Сенцова? Політичний в'язень Кремля, український режисер Олег Сенцов отримав премію "За свободу думки" імені академіка Сахарова.

Ця премія видається за досягнення в одній зі сфер:
• захист прав меншин
• повага до норм міжнародного права
• розвиток демократії та обстоювання верховенства закону
• захист прав і свобод людини

Нагорода переможцю — 50 тисяч євро.