Насправді бюджетні кошти йшли в кишені ділків від авіації – тих, що обслуговували особистий авіапарк президента Януковича.

Замість нової техніки – списані запчастини

Торік на Миколаївському авіаремонтному заводі "НАРП" вибухнув скандал. Представники військової прийомки виявили, що замість нових агрегатів на військовий літак Іл-76МД поставили списані запчастини. А документи підробили.

Досвідчений авіаційний інженер Володимр Федоровський, який працював тоді помічником провідного інженера ГПЗ 1301 (Головний представник замовника), пригадує.

Ці паспорти було підроблено. Поставлені печатки неіснуючої або колишньої військової прийомки. Тому що їх випускає тільки Росія, і тільки одне підприємство в місті Балашиха, – каже він.

Ремонт важкого транспортника обійшовся державі у 27 мільйонів гривень. А гарантії, що він безпечний, немає.

Паспорти на повітро-повітряні радіатори були контрафактні. Тобто кустарно виготовлені, –пригадує Олександр Оглоблін, який працював у військовій прийомці разом з Володимиром Федоровським.

За документацією колеса начебто закупили на авіаційному заводі "Рубін", що в Росії. Та в паспортах замість печатки військової прийомки, яка контролювала цей завод, стоїть інший штамп. Так само невдало підробили й паспорти на радіатори. Завод, який начебто відремонтував ці вироби у 2012-му, вже рік як не працював.

Агрегати просто зняли зі списаних літаків і продали підприємству. Нове колесо коштує 120 тисяч гривень, а старе можна купити уп’ятеро дешевше. Нескладно підрахувати маржу з 21-го колеса, які завод начебто закупив у рамках оборонного замовлення.

Оборудку здійснили через фірму з донецькою пропискою ТОВ "Техпоставка-ЛТД". Вона відома тим, що отримувала підряди на обслуговування літаків та вертольоту екс-президента України Віктора Януковича.

Коли ж професіонали виявили обман, їх вигнали.

Мене запросив начальник вояків приймання капітан першого рангу Червоних Олександр Володимирович. Нам було конкретно заявлено пишіть заяву на звільнення, - пригадує осінь минулого року Володимир Федоровський.

Авіатори впевнені, що їх звільнили за особистим клопотанням тодішнього директора заводу Андрія Лікаренка. Його прихід на завод у лютому 2012-го збігся з призначенням міністром оборони України Дмитра Саламатіна.

Саме в цей період на ремонт та відновлення військової техніки почали виділяти великі кошти. "НАРП" отримав замовлень на 63 мільйони гривень.

За не бажання приймати участь у махінаціях – звільнення

Гроші робили тоді не тільки на ремонті техніки, але й на будівельних роботах. Лагодили все, що можна. Працівників, які не вписувалися в новий порядок, звільняли. Йти змушували досвідчених фахівців, які віддали підприємству десятки років.

Однією із звільнених стала інженер Аліна Шевчук, яка пропрацювала на заводі 30 років. Увесь цей час фахівець чесно та ретельно виконувала свої обов’язки, чим заслужила авторитет та повагу колективу. Новому керівництву така робота була непотрібна.

Директор викликав і сказав – підпишіть кошториси. Вони були на 1 мільйон 200 тисяч. Я без перевірки не можу, це моя робота будь-який кошторис перевіряти "від і до". Нам перевіряти не треба, нам потрібна ця сума. Ось чому мене скоротили, – пригадує спеціаліст.

Фахівець вважає, що кошторис на ремонт покрівель цехів заводу фірма-підрядник завищила як мінімум утричі. Окрім цього, підрядник виконав робіт ще на 3 мільйони гривень.

Директора заводу Лікаренка добре знають у Миколаївському аеропорту. Його фірми – ТОВ "Аеротехсервіс" та ПАТ "Воларе" – наробили тут чимало боргів, але репутація не завадила призначити цього не надто ефективного менеджера на військовий завод. ЗМІ пов’язують Лікаренка не тільки з Саламатіним, а й з іншим екс-високопосадовцем Борисом Колесніковим – через колишнього начальника ГУБОЗу МВС Едуарда Федосова.

Домогтися коментаря колишнього директора "НАРПу" про його бурхливу діяльність на заводі, не вдалося. Не відповідали ані його особистий телефон, ані телефони його фірм.

Правоохоронці не знаходять винних

Місцеві правоохоронці відкрили за фактами зловживань посадовими особами "НАРПу" 10 карних проваджень, з яких 6 уже закрили. Ніяк не знайдуть винних.

Відповідаючи на питання Центру, чи було висунуто комусь з посадових осіб НАРПу, нинішніх чи колишніх, повідомлення про підозру, заступник начальника слідчого відділу Миколаївського міського управління УМВС України у Миколаївській області Олег Гудима відверто зізнався.

По кримінальних провадженнях, які є в провадженнях слідчих відділів міста, про підозру нікому не повідомлялось, – сказав він.

Ми спробували отримати відповіді на всі проблемні питання у нинішнього керівництва заводу. Утім, з відкритістю на "НАРПі" нічого не змінилось. З журналістами не захотіли спілкуватися телефоном і не відповіли на письмові запити. Журналісти приїхали на завод та спробували зустрітися з його керівництвом.

Та тимчасово виконуючий обов'язки заступника директора з безпеки заводу Валерій Гречкосій був невблаганний.

Ми не маємо права спілкуватися з вами без письмового дозволу від "Укроборонпрому", – заявив він.

Справу з колесами та радіаторами благополучно поховали. Комісія Міністерства оборони та "Укроборонпрому", яка працювала кілька тижнів і виявила кричущі порушення, поїхала. Тим часом усе повертається на круги своя. За інформацією власних джерел, "Укроборонпром" готує чергову зміну керівництва "НАРПу". На посаду директора має повернутися Андрій Лікаренко.