В Україні в останні місяці лобіюється законопроєкт №3356-Д від 5.11.2020, який передбачає обов'язкове додавання в бензини біоетанолів обсягом в 5% починаючи з 2022 року. Біоетанол або зневоднений етанол виробляється з рослинної сировини і являє собою не що інше, як спирт С2Н5ОН.
Експерти нафтогазового ринку досить скептично ставляться до біоетанольного закону, і неодноразово закликали депутатів утриматися від його прийняття. І на це є вагомі причини.
Перша – неготовність автопарку
Машина, що зійшла з конвеєра до 2008 року абсолютно не пристосована до використання пального з вмістом спирту. Тобто всі старі авто незабаром самоліквідуються через те, що біопаливо приведе їх в стан, що не піддається відновленню. Яка кількість авто, які непризначені для використання бензинів з вмістом спирту, є в Україні взагалі не відомо,
– пояснив Юрій Чорнобривець.
За словами експерта, використання пального з додаванням біоетанолу знижує ресурс і потужність двигуна, швидко виводить з ладу свічки. Експерт попереджає, що спирт роз'їдає гумові, пластикові та алюмінієві деталі паливної системи, в авто починає загорятися сигнал помилки "check engine" (перевірте двигун), що призводить до додаткових заїздів на станції техобслуговування і, як наслідок, додаткових витрат.
Крім того, бензин з додаванням 5% біоетанолу буде коштувати як мінімум на 70 копійок дорожче. Плюс істотно підвищується витрата пального, іноді на 15–20%, що зовсім не вигідно для споживача.
Ще одна причина песимізму експертів щодо біоетанолу в паливі полягає в наявності тіньових ринків пального та спирту: "Спиртові заводи в Україні – старі, 50% ринку спирту в країні – в тіні, відповідно, якість вітчизняного біоетанолу знаходиться під великим питанням ... Неякісний етанол погіршує ККД мотора. При заправці поганим спиртом суміш швидко розпадається, внаслідок чого з'являються детонація і стукіт клапанів".
Чорнобривець також попередив, що тіньові спиртовики замість етанолу (C2H5OH), виробництво якого стоїть досить-таки дорого, можуть використовувати метанол (CH3OH), який в рази дешевший.
"Метанол сприяє швидкій корозії металу і за короткий час здатний вбити будь-який новий двигун. Навіть якщо він адаптований під роботу на спирту. Відрізнити етанол від метанолу можна тільки в спеціальній лабораторії. Тобто автомобіліст на заправці не може визначити, яке біопаливо заливають йому в бак. І якщо двигун "накаже довго жити", то це буде проблемою самого автомобіліста ... У разі передчасного капремонту двигуна ніхто не компенсує автовласникові збитки, які він понесе через неякісне біопаливо. Будь-яка страхова компанія відмовить у виплаті. А гарантія на авто виявиться недійсною", – підсумував експерт.
Раніше проти впровадження біоетанольного закону також неодноразово висловлювалися Міністерство Енергетики України, національний виробник нафтопродуктів "Укртатнафта" і "Нафтогазова Асоціація України".
Як показала практика ЄС – позитивний ефект на екологію від додавання біоетанолу в пальне виявився мізерним. Також ЄС визнав неетичним виробництво пального з продуктів харчування через їх дефіцит у світі.