Справа тягнулася досить довго. Під час допитів та слухань відбулося стільки жахливих речей з боку російського так званого "правосуддя", що, здавалося, нас вже нічим не здивуєш. Але цей вирок, який вчора оголосили в Північно-Кавказському окружному суді, викликав обурення, здивування і огиду всього цивілізованого світу.

Звичайно, світові ЗМІ не могли мовчати з цього приводу. І це той рідкісний випадок, коли навіть найкращі та найсерйозніші видання дозволили собі певну долю емоцій в матеріалах про незаконне засудження українських громадян на території Росії.

Польська Gazeta Wyborcza пише про те, що у Росії завжди було два обличчя: тих, що вішають, і тих – кого вішають. І саме вчора, наголошують журналісти видання, Росія показала своє перше обличчя у повному обсязі. Також Адам Міхнік, автор статті, зазначає, що Путін демонструє світові обличчя огидної кремлівської влади, сповненої жорстокості, підлості і страху.

Також видання звернуло увагу на те, що знайшлися у Росії найкращі люди цієї країни, які висловили свій протест проти такого рішення і підтримали публічно засуджених.

Ці голоси людської гідності і протесту проти жорстокості дозволяють хоча б на мить вдихнути свіже повітря порядності. Іншим повітрям дихають офіцери і агенти КДБ, які управляють сьогодні Росією. Вони випромінюють страх перед власним народом і розуміють у душі, що переможцем з цього процесу вийшов Сенцов, а засудженим – Володимир Путін,
— написали у виданні.

Всесвітньовідоме британське видання BBC вирішила не висловлювати власної думки з цього приводу. Вони зробили більш цікавий та показовий матеріал: зібрали коментарі світових діячів культури та політики стосовно цього вироку.

Так, наприклад, Сенді Ліберсон, продюсер, лауреат британської премії незалежного кіно BIFA заявив, що цей вирок створює Росії погану славу в міжнародному кіно і творчих спільнотах в усьому світі.

Якщо цей вирок набуде чинності, то для всіх нас, які бажають працювати в Росії, співпрацювати з Росією, їздити до Росії, це стане перешкодою. Зараз настав момент, коли Росія повинна продемонструвати співчуття і справедливість. Цей вирок діє проти інтересів Росії,
— сказав він.

Інший видатний діяч Штефан Лаудін заявив, що для всього людства Сенцов став мучеником, символом свободи і опору. Він наголосив, що тепер, щоб не трапилося, його моральна перемога незаперечна. У поєдинку Сенцов-Путін, за словами директора Варшавського кінофестивалю, рахунок 1: 0 на користь Сенцова.

Політики були ще більш категоричні у своїх заявах, наголошує видання. Так Крістоф Штрессер, уповноважений уряду Німеччини з прав людини заявив, що його глибоко потрясли суворість покарання Олегу Сенцову і Олександру Кольченко, а також повідомлення, згідно з якими заяви по цьому процесу були здобуті тортурами і жорстоким поводженням. І він вимагатиме перегляду цього вироку.

Американське видання Washington Post прокоментувало цю справу досить розгорнуто.

Американці також опублікували декілька цитат європейських та американських політиків і зазначили, що весь світ засуджує такі дії Росії, а також вважає цей суд беззаперечно політично заангажованим.

Такі тривалі терміни тюремного ув'язнення рідкісні в Росії навіть для політично ангажованих справ. Але варто розуміти, що ця справа окрім всього була ще й сигналом усьому світу, і, власне, самим росіянам,
— зазначили журналісти видання.

Також Washington Post порівняли цей процес з тими показовими процесами сталінських часів, які чинилися над дисидентами заради залякування населення.

Очевидно, що до Росії повертаються найгірші та найжорстокіші сталінські методи, першою жертвою яких стали вільні українці. Та важливо розуміти, що світ підтримує цивілізовані країни, і, у будь-якому випадку, світові політики та діячі культури не залишать Олега Сенцова та Олександра Кольченка без підтримки.