Тепер вчені зробили ще одну надзвичайно рідкісну знахідку в некрополі Тель-ель-Дейр у Дамієтті. Там розкопки виявили десятки поховань, які лишалися недоторканими протягом тисячоліть, – камери з глиняної цегли, які все ще містили дорогоцінні скарби, з якими ховали померлих понад 2500 років тому.

Дивіться також Чи можуть віруси та бактерії зі стародавніх єгипетських мумій сьогодні викликати хвороби?

Деталі знахідки

Серед скарбів – глиняні посудини, похоронні амулети та скарабеї, що мали захищати померлих у потойбічному світі, статуетки ушабті, які мали служити померлим по той бік, бронзові монети та зображення релігійних символів і божеств, таких як Ісіда, Бастет і Гор, зроблені із золотої фольги.

Деякі з золотих виробів, знайдених у Тель-ель-Дейрі
Деякі з золотих виробів, знайдених у Тель-ель-Дейрі / Фото Ministry of Tourism and Antiquities/Facebook

Такі неушкоджені поховання дають нам краще уявлення про поховальні звичаї давніх єгиптян і можуть, за словами Мохамеда Ісмаїла Халеда, генерального секретаря Вищої ради у справах старожитностей Єгипту, допомогти розкрити таємниці стародавньої, захопливої культури.

Археологічна місія в Тель-ель-Дейрі триває вже кілька років, поступово відкриваючи поховальний комплекс, який датується 26-ю династією, між 644 і 525 роками до нашої ери. Під час попередніх розкопок було знайдено 20 поховань, серед яких амулети, золота фольга, скарабеї та мініатюрні глечики — посудини, в які під час обряду муміфікації поміщають органи померлого.

Деякі з нещодавно відкритих амулетів і скарабеїв з Тель-ель-Дейру
Деякі з нещодавно відкритих амулетів і скарабеїв з Тель-ель-Дейру / Фото Ministry of Tourism and Antiquities/Facebook

З того часу розкопки дали не лише 63 окремі гробниці з сирцевої цегли, але й простіші поховання. Схоже, що некрополь містив усі види поховань, від скромніших до пишно облаштованих могил людей з високим статусом.

Фігурки, знайдені в некрополі Тель-ель-Дейр
Фігурки, знайдені в некрополі Тель-ель-Дейр / Фото Ministry of Tourism and Antiquities/Facebook

Цікаво, що 38 бронзових монет, знайдених у керамічному глечику, датуються періодом правління династії Птолемеїв, яка правила з 305 по 30 року до нашої ери – через кілька сотень років після побудови комплексу. Це свідчить про те, що Дамієтта була важливим комерційним центром протягом досить тривалого часу в історії Стародавнього Єгипту, кажуть археологи.

Керамічна посудина для бронзових монет
Керамічна посудина для бронзових монет / Фото Ministry of Tourism and Antiquities/Facebook

Дивіться також Ключовий елемент загадки про те, як єгиптяни будували піраміди, розгадано

За словами археологів, знайдені артефакти вражають своєю майстерністю, демонструючи широкий спектр навичок, доступ до матеріалів і навіть торгівлю між іншими середземноморськими прибережними містами, причому деякі з гончарних посудин були імпортовані до Єгипту.