Старіша ракета Ariane 5 була знята з експлуатації в середині минулого року. Після цього прогалину, яка утворилася через затримки в розробці Ariane 6, заповнила SpaceX. В результаті європейські супутники покладаються на Falcon 9 для своїх подорожей у космос і тепер все має змінитися.

А тим часом NASA завершує місію мисливця за астероїдами після 14 років на орбіті

Генеральний директор Arianespace Стефан Ізраель наголосив на важливості місії Ariane 6 для відновлення автономного доступу Європи до космосу.

Конкуренція Arianespace та SpaceX

Протягом минулого року ключові європейські супутники були запущені за допомогою Falcon 9 компанії SpaceX, в тому числі два супутники, спочатку призначені для Arianespace. Європейське метеорологічне агентство навіть скасувало контракт на запуск Ariane 6 на користь SpaceX.

Конкурентна перевага SpaceX полягає в багаторазовому використанні першого ступеня, що дозволяє здійснювати частіші та економічно ефективні запуски. На противагу цьому, Arianespace ще не розробила ракету багаторазового використання і відстає від SpaceX більш ніж на десять років у цій технології.

А проте, Ізраїль стверджує, що Ariane 6 може конкурувати з Falcon 9 за вартістю запуску і пропонує унікальні переваги для клієнтів.

Проблема одноразових ракет

Проблема одноразових ракет очевидна і домогтися однакової ціни на запуск такої ракети у порівнянні з багаторазовим носієм, дуже важко, якщо не реально взагалі.

Генеральний директор SpaceX Ілон Маск також нещодавно заявив, що одноразові ракети технічно застаріли і не здатні конкурувати з сучасними технологіями.

Будь-яка ракета, яка не є хоча б частково придатною для багаторазового використання, не має шансів на конкуренцію,
– сказав Маск на європейській технологічній конференції у травні.

Успіх SpaceX в Європі викликав різну реакцію серед європейських країн.

  • Франція, найбільший прихильник Arianespace, сповнена рішучості підтримувати компанію і навіть відклала запуск свого військового супутника, який мав бути включений до першого польоту Ariane 6.
  • Тим часом Німеччина налаштована більш критично, вона вже використовує Falcon 9 для секретних військових супутників і виступає за проведення конкурсу на розробку нових європейських ракет.
  • Ці внутрішні дебати в ЄС ще більше ускладнюються консорціумом європейських компаній, серед яких Airbus, Thales і OHB, що змагаються за багатомільярдний контракт на створення супутникового сузір'я для широкосмугового інтернету, подібного до Starlink компанії SpaceX.

Читайте на Техно Добровольці, які жили в симуляції Марса цілий рік, нарешті виходять у світ

Попри економічні виклики, Arianespace оптимістично оцінює ринковий потенціал Ariane 6. За даними Ізраїлю, всі доступні запуски Ariane 6 вже заброньовані на наступні кілька років, серед клієнтів – європейські установи та компанія Amazon, яка забезпечила 18 запусків для своїх комунікаційних супутників.