Усе сталось о 04:17 ранку. Люди, які ще спали, опинилися в пастці, коли їхні будинки завалилися. Конструкція самих будівель була не зовсім пристосованою для регіону, схильного до сильних землетрусів. Про це агентству AFP розповів Роджер Муссон, почесний науковий співробітник Британської геологічної служби.

Цікаво Туреччину і Сирію сколихнули потужні землетруси – знищені будинки, багато жертв: все, що відомо

Що каже експерт

Частково масштаби руйнувань можуть бути пов'язані з тим, що лінія розлому, по якій стався землетрус, довгий час була відносно спокійною.

  • Муссон зазначив, що у Східно-Анатолійському розломі не було землетрусів силою 7 балів понад два століття. Оскільки з моменту останнього великого землетрусу минуло так багато часу, можливо, накопичилося "досить багато енергії", припустив експерт.

Ця катастрофа була "майже повторенням" землетрусу силою 7,4 бала в тому ж районі 13 серпня 1822 року. Тоді були десятки тисяч жертв. Поштовхи тривали аж до червня наступного року. Чи може так статися й цього разу, експерт не каже.

Епіцентр землетрусу, що стався в понеділок, знаходився на відносно невеликій глибині — близько 17,9 кілометра. Це було викликано рухом Аравійської тектонічної плити на північ.

Оскільки вона не може рухатися плавно, то періодично "застряє", накопичуючи напругу, яка потім різко вивільняється,
– каже Муссон.

  • Він наголосив, що епіцентр такого землетрусу менш важливий, ніж те, як далеко простягається розрив уздовж лінії розлому – в цьому випадку близько 100 кілометрів (деякі джерела кажуть, що 150 кілометрів). "Ця територія фактично знаходиться прямо над землетрусом", – додає геолог.
  • Після землетрусу 1999 року уряд Туреччини ухвалив закон, згідно з яким усе нове будівництво має відповідати сучасним стандартам сейсмостійкості. Експерти закликали Туреччину у світлі останньої катастрофи перевірити, чи дотримується законодавство.