Професор школи математичних і фізичних наук Університету Сассекса Алан Далтон заявив, що його команда механічно створює вигини у шарах графену, таке собі наноорігамі з надтонкого матеріалу на молекулярному рівні.
Цікаво Фізики збільшили тривалість надпровідності на чотири порядки
Що таке стрейнтроніка та успіхи у її вивченні
Стрейнтроніка – це відносно новий напрямок фізики конденсованого стану речовини. У рамках цього напрямку вчені досліджують методи деформаційної інженерії та фізичні ефекти внаслідок механічних деформацій у твердих тілах. Метою стрейнтроніки є реалізація нового покоління пристроїв на базі енергозберігаючих технологій.
Вчені вважають, що завдяки стрейнтроніці магнітних і магнітоелектричних матеріалів вдасться досягнути радикального зниження енергоспоживання при проведенні комп'ютерних обчислень.
В області стрейнтроніки вже було виявлено, що деформування структури 2D-наноматеріалів, таких як графен або дисульфід молібдену, веде до прояву нових електронних властивостей, але точний вплив різних "складок" залишається маловивченим.
Досягнення британських вчених у дослідженні стрейнтроніки графену
У своїй роботі британські вчені досліджували вплив структурних змін у графені на такі властивості, як легування (додавання домішок). Наприклад, очікується, що деформація графена може істотно підвищити електронну щільність у матеріалі, що перетворить його з провідника в суперпровідник.
Манодж Тріпаті, науковий співробітник в області наноструктурованих матеріалів з Університету Сассекса, який керував дослідженням, заявив, що вчні змогли створювати структури з графена та інших 2D-матеріалів, просто додаючи у структуру навмисні вигини, типу гофри. Вчений наголошує, що за допомогою таких деформації команда може створити інтелектуальний електронний компонент, такий як транзистор або логічний вентиль.
У перспективі, як вважають дослідники, деформований або "м'ятий" графен дозволить створювати у сто разів менші за розміром чіпи, які будуть працювати у тисячу разів швидше від кремнієвих.
Інші цікаві розробки
- Нещодавно міжнародна команда вчених розробила прототип фотоелемента, який не ламається, якщо його зігнути у два рази. Це відкриває шлях до потенційного застосування таких фотоелементів у смартфонах та іншій дрібній електроніці.
- Щодо дослідження графену, то нещодавно дослідники зі США виявили несподівану електронну властивість графену. Нова форма магнетизму допоможе вченим зрозуміти феномен надпровідності у магнітному графені.