Люди все частіше літають у космос – туди, де "немає" гравітації. Якщо точніше астронавти піддаються впливу мікрогравітації. Короткотривалі місії не страшні, а от довгі польоти уже відчутно можуть впливати на організм людини, спричиняючи деградацію нервів та м'язів. Науковці дослідили нематод Caenorhabditis elegans, які проявляють схожі на людські молекулярні та фізіологічні властивості.

Цікаве на сайті На МКС проведуть археологічний експеримент

МКС
Дослідження нематод відбувалося на землі та в космосі / Фото Phys

Детальніше про дослідження

Науковці дослідили, як впливають умови мікрогравітації на нематод. Для цього спостереження велися як за тваринами, які перебували у космос, на борту МКС, так й за нематодами, які перебували на Землі. Основна увага зверталася на дві складові:

  • На рівень дофаміну, який є нейромедіатором (речовина, яка сприяє передачі імпульсів з нервової тканини) та відповідає за рухи.
  • Та на рівень так званого COMT-4 – цей фермент відповідає за розщеплення дофаміну.

Виявилося, що у нематод, який виростили в умовах мікрогравітації знижений рівень обох важливих компонентів. Наприклад, дофаміну було вдвічі менше, ніж у групи, яка росла на поверхні Землі за нормальної гравітації. Через це тварини були досить мляві й рухалися повільно. Але коли в організм нематод ввели дофамін, їхня активність підвищилася до нормального рівня. Також виявилося, що знижується рівень кальцію.

Ще одне цікаве спостереження полягало у тому, що рівень дофаміну та COMT-4 підвищувався у тварин, коли вони відновлювали фізичний контакт з, наприклад, стінками контейнеру. Відновлення компонентів відбувалося навіть за умов мікрогравітації. Тобто, була виявлена взаємозалежність: рівень дофаміну й COMT-4 може залежати від фізичного контакту з поверхнями, що безпосередньо впливає підвищення чи зниження м'язової активності.

Це дослідження стане ще однією сходинкою, яка допоможе людині краще адаптуватися до космічних польотів. Хто знає, можливо у недалекому майбутньому достатньо буде зробити кілька уколів, щоб запобігти наслідкам, які можуть спричинити умови мікрогравітації.