Варто одразу зазначити, що наразі мовиться лише про кандидатів у найстаріші галактики. Попри гучні заголовки, які почали з'являтися в мережі, астрономам ще провести додаткові дослідження. Зокрема, наприклад, зробити спектроскопічний аналіз виявлених "червоних" об'єктів, та підтвердити, що певне значення червоного зміщення дійсно відповідає відстані/часу, а не є причиною інших чинників і навіть перешкод.
Не пропустіть "Джеймс Вебб" сфотографував Юпітер, його кільця та три супутники
Представлені минулого тижня кандидати в найдальші галактики – GLASS-z11 і GLASS-z13 – мають величини червоного зміщення, відповідно, z11 і z13. Це означає, що світло від них йшло до нас близько 13,5 мільярда років.
Як вчені визначають вік віддалених об'єктів та галактик
Як і інші елементарні частинки, фотони маю хвильову природу. Тому рух фотонів не прямолінійний, а хвильовий, що подовжує їх маршрут. Чим далі від нас розташований об'єкт, тим більший "зайвий" шлях належить подолати фотонам.
Крім того, пил і гази в міжгалактичному просторі поглинають коротші довжини хвиль випромінюваного світла і до нас із глибин Всесвіту можуть дістатися переважно фотони червоної та інфрачервоної ділянок спектра.
Саме завдяки цьому випромінюванню вчені отримують інформацію, щоб більш-менш точно визначити вік об'єктів, які спостерігаються.
Нова кандидатка у найстаріші галактики
Галактика "Мейсі", або CEERSJ141946.35+525632.8 – має величину червоного зміщення z14,3, що можна ідентифікувати як 286 мільйонів років після Великого вибуху. Виявити цей об'єкт допомогло дослідження приладом NIRCam "Джеймса Вебба" в інфрачервоному діапазоні 21 червня 2022 за програмою CEERS (Cosmic Evolution Early Release Science Survey). Для уточнення даних також було використано знімки телескопа "Габбл".
Якщо не бачили NASA опублікувало ще більше вражаючих фотографій з телескопа "Джеймс Вебб"
Нижче зліва три об'єднані знімки з "Габбла", а праворуч – знімок з "Джеймса Вебба" в ультрафіолетовому діапазоні.
Галактика CEERSJ141946.35+525632.8 "Мейсі" / Фото The University of Texas at Austin
Як "Джеймс Вебб" дозволяє нам зазирнути далеко у минуле
Згідно з представленою астрофізиками теорією еволюції Всесвіту, що багато в чому підтверджується спостереженнями за космосом, галактики почали утворюватися в епоху Реіонізації, що приблизно відповідає крановому зміщенню z15 або близько 550 мільйонів років після Великого вибуху.
Читайте на сайті Чому так мало: накопичувач на телескопі "Джеймс Вебб" вміщує всього 68 Гбайт
"Джеймс Вебб" дає змогу краще розглянути об'єкти в цю епоху і навіть заглянути глибше, використовуючи такі ефекти, як гравітаційне лінзування. Перші результати спостережень показують, що галактики могли утворюватися інтенсивніше й частіше, ніж говорить теорія. Це означає, що наука багато речей уявляла собі дещо інакше і це вимагає коригування.