Завдяки їм дисплеї передають ширший спектр кольорів, мають вищу яскравість і покращену контрастність, зберігаючи при цьому енергоефективність. Про те, як з'явилася та розвивалася технологія далі розповідає 24 Канал.

Читайте на сайті Samsung представила інновації у сфері смарт-дисплеїв і штучного інтелекту на CES 2025

Що ж це за квантові точки

Квантові точки – це надтонкі напівпровідникові частинки (нанокристали), які здатні випромінювати світло при збудженні (впливі електричного струму чи світла).

Коли на квантові точки потрапляє джерело світла, кожна точка випромінює колір певного діапазону: більші точки випромінюють світло зі зміщенням у бік червоного, а дедалі менші точки випромінюють світло зі зміщенням у бік зеленого.

Завдяки своїм унікальним оптичним властивостям вони забезпечують точне відтворення кольорів, високу яскравість і контрастність зображення, що робить їх ключовим компонентом у сучасних дисплеях.

Квантові точки – це доволі комплексна технологія, але на практиці вона суттєво знижує енергоспоживання порівняно з традиційними РК-дисплеями та покращує якість зображення.

Технологія бере свій початок у 1980-х роках, коли вчені вперше звернули увагу на її потенціал. У 2001 році було засновано компанію Nanosys, яка почала активно розробляти та виробляти матеріали з квантовими точками для дисплеїв.

У 2011 році Nanosys розробила технологію QDEF (Quantum Dot Enhancement Film), яка покращує колірну гамму, яскравість та контрастність екрана. Зараз її використовують у телевізорах різних брендів, зокрема Samsung.

квантові точки
Як розвивалася технологія квантових точок / Фото Samsung

Samsung продовжила активно вдосконалювати технологію квантових точок, працюючи над її покращенням та створенням нових рішень, як-от матеріал на базі безкадмієвих квантових точок, який представили у 2014 році.

Вже у 2017 році компанія презентувала лінійку QLED-телевізорів, що встановила новий стандарт для моделей преміумкласу.

Компанія Samsung почала виробляти телевізори з технологією квантових точок 10 років тому. Це дозволило нам стати першою компанією, яка розпочала масово продавати такий тип екранів під загальною назвою QLED. Відтоді ця технологія стала своєрідним еталоном якісного зображення в індустрії ТВ,
– зазначив Олександр Голіков, керівник департаменту аудіо-відеопродукції Samsung Electronics Україна.

Він стверджує, що понад половина покупців телевізорів Samsung із великими екранами 55 дюймів й більше обирають саме моделі з квантовими точками.

Нині, за оцінкою Samsung, яка ґрунтується на внутрішніх дослідженнях, компанія є лідером ринку QLED-телевізорів в Україні й при цьому не йде на компроміси щодо якості та використовує лише матеріал для квантових точок, що не містить кадмію.

Як працює технологія квантових точок

У QLED-телевізорах квантові точки розташовані у спеціальному шарі екрана. Вони отримують світло від світлодіодного підсвічування, яке проходить через усі внутрішні шари телевізора. Завдяки цьому на поверхні екрана формується зображення, яке бачить користувач.

Як працюють квантові точки
Як працюють квантові точки / Фото Samsung

Квантові точки дозволяють розширити колірний спектр, підвищити яскравість і насиченість зображення, усуваючи обмеження, характерні для традиційних LCD-панелей.

Завдяки цій технології дисплеї можуть досягати 100% охоплення колірного стандарту DCI-P3, що означає точнішу відповідність реальним кольорам.

Основні переваги квантових точок

Ширший колірний спектр – квантові точки забезпечують передачу кольорів, максимально наближену до того, як їх сприймає людське око, що робить перегляд більш реалістичним.

Висока яскравість – вони дозволяють екранам бути яскравішими без підвищеного енергоспоживання, що особливо важливо для використання в добре освітлених приміщеннях.

Покращена контрастність – завдяки точному керуванню освітленням можна отримати глибший чорний колір та більш реалістичне зображення. Це підвищує якість перегляду навіть у темних сценах.

Rdfynjds njxrb
Samsung вражаюче масштабувала технологію квантових точок / Фото Samsung

Енергоефективність – квантові точки використовують світло більш ефективно, що зменшує споживання електроенергії та збільшує термін служби пристрою.

Довговічність – на відміну від OLED-дисплеїв, технологія використовує неорганічні матеріали, які не піддаються вигорянню, що забезпечує стабільну якість зображення протягом багатьох років.

Новий тип дисплеїв на квантових точках

Компанія Samsung є одним із лідерів у розробці технології квантових точок. Їхні дисплеї відзначаються винятковою якістю зображення та відповідають високим екологічним стандартам.
Компанія постійно працює над вдосконаленням технології, зокрема з 2021 року виготовляє телевізори з технологією NeoQLED.

Якщо коротко, телевізори Samsung Neo QLED використовують технологію Mini LED, щоб зробити екран яскравішим, кольори точнішими, а враження від перегляду реалістичнішими.

А яка різниця?

По суті, Neo QLED розшифровується як "нео (або новий) квантовий світлодіод". Це означає, що тисячі крихітних світлодіодів у панелі підсвічування QLED-телевізора тепер замінені на набагато менші світлодіоди, кожен з яких розміром з піщинку.

Більша кількість менших за розміром світлодіодів забезпечує точніше керування світлом на екрані. Це практично усуває "засвічення" на екрані, коли яскравіші ділянки перетікають у темніші.
В таких телевізорах рівень точної контрастності та точкового освітлення набагато вищий. А ще ця технологія не містить кадмію.

Як вибрати телевізор на квантових точках
Як вибрати телевізор з квантовими точками / Фото Samsung

Чому відсутність кадмію – це добре?

Раніше для виготовлення квантових точок широко використовувався кадмій, оскільки він забезпечував високоякісне випромінювання кольорів. Проте цей елемент є токсичним і небезпечним для довкілля, тому багато виробників почали шукати альтернативи.

Відтак, Samsung стала першою компанією, яка у 2014 році успішно розробила та представила безкадмієві квантові точки, що зберегли всі переваги технології, але усунули ризики для здоров’я та екології.

Цей підхід дозволяє уникнути використання важких металів у виробництві телевізорів, що не тільки покращує екологічну безпеку, а й сприяє створенню більш надійних і довговічних пристроїв.

Саме тому компанія Samsung отримала численні нагороди за свої розробки в галузі екологічних технологій.

Переваги технології безкадмієвих квантових точок

По-перше, це екологічно безпечний підхід, що не шкодить довкіллю та відповідає міжнародним стандартам екологічної безпеки. До того ж такі дисплеї забезпечують надточну передачу кольорів без вигоряння, що робить їх ідеальними для перегляду фільмів і роботи з графікою.

Новітня технологія металевих квантових точок дозволила отримати покращену яскравість, енергоефективність і довговічність екрана. Очевидно, що це позитивно впливає на якість перегляду навіть за складних умов освітлення.

Інженери не зупиняються на досягнутому і постійно розширюють межі досконалості, відкриваючи нові технології та поєднуючи вже відомі досягнення для кращого досвіду. Так, інноваційні QD-OLED від Sasmsung забезпечують ще глибший чорний колір, покращену контрастність і широкий кут огляду, а це робить картинку максимально природною.

І, звісно, не обійшлось без інтелектуальних функцій та штучного інтелекту. Ця технологія дозволяє покращити зображення та досягти нового рівня якості навіть, якщо мовиться про старі картини чи контент початкової нижчої якості.

Samsung активно працює над розвитком ШІ та додає його в низку своїх продуктів. Наприклад, останні моделі телевізорів компанії мають підтримку AI-алгоритмів для покращення зображення в реальному часі, що дозволяє автоматично коригувати яскравість та контрастність залежно від контенту.

Технологія квантових точок – прорив у світі дисплеїв

Технологія квантових точок дозволяє отримати більш насичені кольори, підвищену яскравість та контрастність, що робить телевізори ще більш реалістичними.

Samsung активно покращує цю технологію та беззупинно розвиває свої продукти. Покращене безкадмієве рішення є суттєво безпечнішим для людей та довкілля.

Крім того, безкадмієва технологія, підтримка широкого колірного діапазону, глибоких чорних тонів та висока частота оновлення екрана роблять телевізори Samsung вибором №1 для кіноманів, геймерів і професіоналів, які цінують якісне зображення.