Ганімед більший за планету Меркурій, він є найбільшим із супутників Юпітера і вже давно становить великий інтерес для вчених через величезний внутрішній океан води, прихований під його крижаною поверхнею.

Дивіться також Вчені тепер кажуть, що на Марсі ніколи не могло бути життя

Деталі відкриття

7 червня 2021 року "Юнона" пролетіла над Ганімедом на мінімальній висоті в 1046 кілометрів. За допомогою пристрою Jovian InfraRed Auroral Mapper на борту вона отримала інфрачервоні зображення й провела інфрачервону спектроскопію поверхні – фактично отримала хімічні відбитки матеріалів, засновані на тому, як вони відбивають світло.

Було знайдено:

  • Гідратований хлорид натрію,
  • Хлорид амонію,
  • Бікарбонат натрію,
  • Аліфатичні альдегіди (можливо).
  • Вуглекислий газ.

Такі солі та органічні речовини можуть утворитися тільки якщо у Ганімеда є захисне магнітне поле, кажуть учені. Це є позитивним сигналом для нас, людей, адже якщо припустити, що коли-небудь ми досягнемо таких далеких подорожей, то зможемо побудувати на супутнику позаземну базу, не боючись шкідливого сонячного випромінювання – за умови, що магнітне поле є достатньо сильним. Також "це свідчить про те, що ми бачимо залишки глибинної океанської морської води, яка досягла поверхні замерзлого світу", – йдеться в дослідженні.

Поверхня Ганімеда має різноманітний склад, що вказує на геологічні вікові відмінності між темними та світлими ділянками. Спостереження за допомогою телескопів "Галілео" і наземних телескопів раніше виявили наявність як водяного льоду, так і некрижаного матеріалу, що свідчить про поєднання ендогенних процесів (зароджуються та проходять у надрах і зумовлені енергетичними джерелами всередині) та екзогенних (процеси, які відбуваються під дією зовнішніх факторів).

Нове дослідження показує, що склад і просторовий розподіл солей і органічних речовин свідчать про їхнє ендогенне походження, що є результатом витіснення підземних рідин, хімічний склад яких відображає взаємодію води і гірських порід всередині Ганімеда.