Такого висновку дійшли вчені зі США. Вони заявляють, що людина з більшою ймовірністю прийме псевдонаукові або помилкові погляди, якщо вважає, що їх розділяє більшість, ніж справжні наукові дані.

Цікаво Крах системи експертизи: у Росії видали патент на вічний двигун

Результати

  • Дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі зазначають, що людям, як істотам соціальним, важлива чужа думка. У когось це проявляється більшою мірою, у когось – меншою. Однак у цілому для людського роду враховування думки собі подібних грає дуже важливу роль.
  • У рамках двох онлайн-експериментів опитали понад 600 дорослих жителів США. Усіх просили оцінити, наскільки вони вірять кожному з 30 тверджень за шкалою від одного до ста.
  • Серед тем опитування були: зміна клімату, расові стереотипи, вакцинація, яка нібито викликає аутизм, а також теорії змов на кшталт того, що Гілларі Клінтон очолює організацію з продажу дітей у сексуальне рабство, що теракти 11 вересня вчинив сам уряд США або що Землю сьогодні відвідують інопланетяни.
  • Потім респондентів просили вгадати, скільки людей теж поділяють ту чи іншу точку зору.
  • А після цього респондентам демонстрували підтасовані факти: показували статистику про те, скільки людей вірять або не вірять в те чи інше вищенаведене твердження.

Наше дослідження показує, що люди з більшою ймовірністю приймають псевдонаукові або просто помилкові погляди, якщо вважають, що вони популярніші в соціумі,
— заявив провідний автор роботи психолог Еван Ортісіо.

Це та подібні дослідження яскраво демонструють чинники, що призводять до стрімкого поширення теорій змови, учасники котрих створюють у суспільстві необхідний рівень помітності, таким чином залучаючи в свої ряди нових послідовників.