Метеорит Едмор
Об'єкт, якому дали ім'я Едмор за назвою місцевості, де був знайдений, є великим залізо-нікелевим метеоритом зі значною кількістю нікелю – близько 12 відсотків. Вага каменю становить близько 10 кілограмів.
Дивіться також Метеорит, знайдений у Марокко, має земне походження – він покинув планету і повернувся
Девід Мазурек, житель міста Гранд-Репідс, штат Мічиган, попросив учених дослідити камінь, який він зберігав протягом 30 років. Хоча він і без того знав, що це метеорит, власник хотів підтверджень, тож у 2018 році пішов до геологів університету Мічигану.
Я одразу зрозуміла, що це щось особливе. Це найцінніший зразок, який я коли-небудь тримала в руках у своєму житті, як у грошовому, так і в науковому плані,
– каже Мона Сірбеску з Центрального Мічиганського університету (CMU).
Вона розповідає, що протягом 18 років роботи неодноразово отримувала подібні прохання, але щоразу відповідь була категоричним "ні". Але того разу все закінчилося інакше: це був не просто космічний камінь, а ще й дуже коштовний.
Як же метеорит потрапив до Мазурека? Коли він купував ферму в Едморі у 1988 році, попередній власник показував йому територію. Тоді уперше й побачив великий камінь, який використовувався для того, щоб підпирати двері сараю. Чоловік запитав, що це за камінь, і отримав відповідь: "Метеорит". Продавець розповів, що у 1930-х роках він і його батько бачили, як уночі щось упало на їхню ділянку, зчинивши "страшенний шум". Наступного ранку обоє пішли на пошуки слідів і знайшли кратер, залишений об'єктом. Вони відкопали його, коли метеорит був іще теплим.
Метеорит Едмор: відео англійською
На превеликий подив, колишній власник ферми заявив, що залишає метеорит йому як частину майна. З того часу Едмор зберігався в родині Мазурека, продовжував використовуватися для підпирання дверей і покидав територію лише для кількох випадків, коли його діти брали камінь, щоб показати у школі.
Зрештою, новий власник дізнався, що люди заробляють гроші, знаходячи й продаючи маленькі уламки космічних каменів, тож вирішив, що і йому варто оцінити свій. Після отриманого підтвердження він продав метеорит Планетарію Абрамса Мічиганського державного університету за 75 000 доларів. Частину з цих грошей – 10 відсотків – він обіцяв передати кафедрі наук про Землю та атмосферу, де Мона Сірбеску проводила своє дослідження.