YouTube-блогер Олаф Попкевич, який знімає відео на тему археології, помітив прикраси під час прогулянки вздовж річки Вда. Це були два срібні намиста, дві срібні фібули (брошки) та намистини, які колись належали до третього намиста. Згодом туди приїхала команда археологів.

Дивіться також Британський історик знайшов могили тамплієрів у сільській церкві

Деталі відкриття

Дослідження виявило не лише поховання у могилах-ямах, а й свідчення кремації в урнах. Подібні вже знаходили раніше в інших місцях, дійшовши висновку, що ємності виготовили спеціально для поховання, оскільки вони не могли втримувати рідину, що робило їх непридатними для повсякденних цілей, таких як приготування їжі.

За три тижні нам вдалося дослідити понад 250 квадратних метрів кладовища й виявити 50 готських могил,
– написали дослідники про нові розкопки.

Археологи знайшли багату колекцію поховальних речей, включаючи кераміку, брошки, бурштинові намиста та інші ювелірні вироби, прикрашені зміїними мотивами. Всі вони були поховані разом із померлими.

Срібна фібула (брошка)
Срібна фібула (брошка) / Фото Wdecki Park Krajobrazowy

Дослідник розкопує урну для кремації
Дослідник розкопує урну для кремації / Фото Wdecki Park Krajobrazowy

Розкопана ділянка, ймовірно, являє собою лише частину стародавнього поховання, яке, на думку дослідників, може охоплювати понад 2,5 акра (1 гектар), тож, імовірно, це тільки початок.

Археологи сподіваються розкопати решту готського кладовища перш ніж воно зруйнується. "На жаль, стан значної частини кладовища означає, що необхідні термінові розкопки, щоб допомогти врятувати й зберегти це місце", – кажуть археологи.

Намистина, знайдена на кладовищі
Намистина, знайдена на кладовищі / Фото Wdecki Park Krajobrazowy

Різьблений артефакт із зображенням змії
Різьблений артефакт із зображенням змії, знайдений археологами на готському кладовищі / Фото Wdecki Park Krajobrazowy

Що відомо про готів

Готи були германським племінним народом, який, за деякими свідченнями, мігрував зі Скандинавії та розселився по всій Європі в першому столітті нашої ери. Вони розграбували Рим у 410 році нашої ери й пізніше розділилися на два королівства: вестготів, які процвітали в Іберії та південно-західній Галлії (сучасна Франція), та остготів, які домінували в Італії. Однак ці королівства проіснували відносно недовго, і останні готи впали під ударами маврів у 711 році нашої ери.

Готські племена населяли північну Польщу між І та V століттями, під час своєї міграції на південь зі Скандинавії до Римської імперії. Понад 2 000 готських поховань були раніше розкопані в регіоні біля села Вельбарк, що свідчить про ранню готську культуру, яка простягалася від південного узбережжя Балтійського моря до західної частини нинішньої України.

Готи, які жили на території сучасної Польщі за часів Римської імперії, були талановитими майстрами золота й срібла. У 2020 році археологи виявили готське поховання в селі Векліце, також на півночі Польщі. Там знайшли сотні срібних прикрас, виготовлених із дуже якісного металу, витонченість якого часом перевищувала навіть сучасні вироби. Якість дорогоцінностей — включаючи браслети, застібки й прикраси для одягу — була такою ж високою, як і у прикрас часів Римської імперії.