Протягом щонайменше останніх трьох тижнів хакери атакували великі телескопи на Гаваях і в Чилі, що змусило вчених тимчасово відключити десять обсерваторій. Віддалені операції також були припинені в кількох інших.
Дивіться також Здається, Китай зламав увесь світ: Пекін мав доступ до японських мереж протягом місяців
Що відбувається
Ця загадкова подія спантеличила дослідників. Навіщо комусь навмисно намагатися зупинити астрономічні дослідження?
Пауза в роботі численних телескопів уже перервала низку міжнародних проєктів, включаючи докторські дисертації та інші роботи. Для деяких досліджень може бути вже надто пізно, адже багато спостережень мають щільний графік, залишаючи лише вузькі часові вікна, коли ті чи інші явища в космосі можуть бути видимими з Землі. Щодня закривається дедалі більше цих вікон, тож учені намагаються знайти способи посилити кібербезпеку і відновити спостереження.
Масштаби наслідків спантеличують:
- Спочатку NOIRLab, дослідницька лабораторія, що фінансується з бюджету США, оголосила, що її телескоп Gemini North на Гаваях було вимкнено в результаті "кіберінциденту".
- За ним послідував телескоп-близнюк, Gemini South.
- Тижнем пізніше NOIRLab відрізала астрономам віддалений доступ до управління ще однією мережею телескопів під назвою "Обсерваторії середнього масштабу" в Чилі.
- Вісім інших телескопів у країні також були змушені призупинити роботу.
У NOIRLab відмовилися розповісти про характер кібератаки або уточнити, чи вимагали зловмисники викуп. Відтоді NOIRLab запропонувала відправити до Чилі команду аспірантів з надією відновити особисті спостереження.
Одна з теорій припускає, що хакери не знають, що роблять.
Цілком можливо, що зловмисник навіть не знає, що атакує обсерваторію,
– каже Фон Велч, колишній керівник Центру передового досвіду з кібербезпеки NSF.
Це незвична ситуація для астрономів, оскільки кібератаки зазвичай не є частиною їхньої роботи. Але цей інцидент, імовірно, послужить мотивацією для того, щоб покращити кібербезпеку.