Як повідомляє 24 Канал, Лауреатами Нобелівської премії з хімії 2023 року стали:

  • Муні Г. Бавенді – Массачусетський технологічний інститут (MIT), Кембридж, штат Массачусетс, США
  • Луїс Е. Брюс – Колумбійський університет, Нью-Йорк, США
  • Олексій І. Єкімов – Nanocrystals Technology Inc., Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США

А тим часом Нобелівську премію з фізики 2023 отримали за проривні експерименти зі світлом

За що науковці отримали нагороду

Нобелівський комітет з хімії визнав внесок науковців "за відкриття і синтез квантових точок". Це досягнення було оголошено ключовим моментом у розвитку нанотехнологій.

Фундаментальний принцип, що лежить в основі квантових точок, полягає у виникненні квантових явищ, коли матерія зменшується до нанорозмірів. У той час як поведінка більших елементів визначається кількістю електронів, якими вони володіють, властивості квантових точок визначаються їхнім розміром.

Юхан Еквіст, голова Нобелівського комітету з хімії, зазначив:

Квантові точки мають багато цікавих і незвичайних властивостей. Важливо, що вони мають різні кольори залежно від їхнього розміру.

  • Концепція розмірно-залежних квантових ефектів у наночастинках була теоретичною можливістю для фізиків, але практичне застосування здавалося малоймовірним через труднощі роботи з нанорозмірами.
  • На початку 1980-х років Олексій Єкімов кинув виклик цим обмеженням, продемонструвавши залежні від розміру квантові ефекти в кольоровому склі, використовуючи наночастинки хлориду міді для зміни кольору скла за допомогою квантових ефектів.
  • Луїс Брюс увійшов в історію як перший вчений, який довів розмірно-залежні квантові ефекти в частинках, зважених у рідині, що ще більше підтвердило теоретичні засади квантових точок.
  • У 1993 році революційні досягнення Муні Бавенді у хімічному виробництві дозволили отримати майже досконалі квантові точки, створивши основу для їх практичного використання в різних галузях.

Сьогодні квантові точки відіграють вирішальну роль у підсвічуванні комп'ютерних моніторів, телевізійних екранів та світлодіодних ламп завдяки технології QLED. Вони також допомагають біохімікам і медикам у картографуванні біологічних тканин.

Дивіться також Фізика аттосекунд: за що отримали Нобелівську премію з фізики 2023 року

Потенціал квантових точок є далекосяжним: дослідники передбачають їх застосування у гнучкій електроніці, мініатюрних сенсорах, тонших сонячних батареях та зашифрованому квантовому зв'язку. Продовжуючи досліджувати їхні можливості, стає все більш очевидним, що ці крихітні частинки мають потенціал зробити значний внесок у розвиток суспільства.

Нобелівська премія з хімії 2023 року відзначає видатні досягнення Бавенді, Брюса та Єкімова, які не лише розширили наше розуміння нанотехнологій, але й відкрили нову еру технологічних інновацій та відкриттів.