Попередня спроба проникнути всередину реакторів була зроблена у 2017 році. Вона не увінчалася успіхом – робот майже дістався до мети, але через високий рівень радіації корисної інформації не роздобув.

Цікаво Британці показали роботу термоядерного реактора зсередини: виняткове відео

Катастрофа зсередини

  • Нові машини сконструйовані спеціально для цієї мети компанією Hitachi-GE Nuclear Energy та Міжнародним науково-дослідним інститутом, який займається питаннями виведення з експлуатації об'єктів атомної інфраструктури.
  • Перший робот ROV-A побував всередині зруйнованого реактора і надіслав фото, на яких видно уламки конструкцій і незрозумілу чорну субстанцію – судячи з усього, розплавлене паливо.
  • Робот визначив, що радіація всередині зруйнованого реактора перевищує 2 зіверти, що вдвічі вище встановленої смертельної дози для людини.
  • Однак навколишня вода (паливо лежить на глибині 2 метрів) може бути ще більш радіоактивною.
  • Робот зробив виміри з відстані.
  • До кінця 2022 року інші машини спробують взяти зразки з другого реактора, де ситуація більш сприятлива для вивчення.


Знімок зсередини реактора атомної станції у префектурі Фукусіма, Японія / Фото Associated Press


Знімок зсередини реактора атомної станції у префектурі Фукусіма, Японія / Фото Associated Press

Як пояснили вчені ТЕРСО – японської електроенергетичної компанії, яка була і залишається оператором цієї АЕС – це початок програми з картографування простору всередині приміщень АЕС, з метою з'ясування місця розташування найбільш радіоактивного сміття. Судячи з усього, компанія вирішила серйозно взятися до планування утилізації та знезараження об'єкта.

Надалі фахівці визначать, наскільки це сміття небезпечне, як зручніше буде його вивозити, які ізотопи в ньому є, та як його сортувати. За приблизними оцінками тільки розплавленого палива потрібно утилізувати не менше 900 тонн, тому проєкт розтягнеться на 30-40 років.