Мова йде про майже цілого анкілозавра, разом із його зазубреними шипами, більшістю кінцівок, панцирним покриттям, а також частинами кишківника і вмістом шлунку. Але найдивовижніша деталь – його дивовижно збережені "обличчя" та шкіра.

Цікаво Ранні примати жили в колись теплій та болотистій Арктиці – знайдено перші скам'янілості

Що відомо

Марку Мітчеллу, техніку Королівського музею Тирелла, знадобилося майже шість років, щоб ексгумувати скам'янілість, обережно відколюючи навколишній камінь. За ці величезні зусилля на його честь назвали нещодавно відкритий різновид анкілозавра – Borealopelta markmitchelli.

Під час підготовки я складав блоки, як пазл, і тварина почала набувати реальних обрисів. Одного разу перед Різдвом я зібрав разом обидві сторони шиї та голову і зміг повністю оцінити вражаючий зразок, а також те, якою збереженою виявилась ця істота,
– розповів Мітчелл.

Куратор музею Дональд Хендерсон каже, що ця знахідка буквально "одна на мільярд".

Що показали дослідження

Палеонтологи змогли отримати в свої руки цей чудовий зразок у 2017 році, коли Мітчелл закінчив його підготовку. Відтоді вони опублікували низку висновків.

  • Одне з досліджень під керівництвом Калеба Брауна, куратора з Royal Tyrell, вивчало кісткову структуру, відому як остеодерма, знайдену на анкілозаврах, яка у менш збережених екземплярах зазвичай не піддається вивченню. З цим зразком вдалося виміряти 172 остеодерми.

Багато скелетів панцирних динозаврів збереглися розчленованими, тобто їхні кістки переплутані. Наявність остеодерми, збереженої в прижиттєвому положенні в цьому та інших зразках, може дати нам підказки про те, як реконструювати ті зразки, де положення панцира менш зрозуміле,
– каже Браун.

  • Інший аналіз дозволяє зробити припущення, що шипи насправді призначені не для того, щоб відлякувати хижаків, а для того, щоб хизуватись і привабити партнерів.
  • Третій стверджує, що ці динозаври використовували форму камуфляжу, відому як контрзатінення, яка до цього часу не спостерігалася у істот такого розміру, тобто великих тварин. Тому той факт, що такий грізний броньований динозавр повинен був використовувати камуфляж, щоб вижити, може означати, що Крейдяний період був більш жорстоким, ніж вважалося.