Грецький історик Страбон, який відвідав Плутоніум, описував, що з арки будівлі виповзав зловісний щільний туман. У нього він кинув куплених жертовних горобців, і ті негайно померли. А ось священнослужителі проходили через цей туман неушкодженими. Це дійство вражало публіку, підкріплюючи їхню віру у божеств.

Цікаво Усі пристрої з Wi-Fi під загрозою: виявили нову вразливість

У чому секрет

Такі місця були розкидані по всій території Середземномор'я. Руїни ж цього храму і підземну печеру виявили ще у 2011 році за характерними ознаками: птахи, які пролітали повз, помирали в польоті.

Так сьогодні виглядають руїни храму
Так сьогодні виглядають руїни храму / Фото Archaeological and Anthropological Sciences

З'ясувалося, що глибоко під землею є тріщини, з яких сочиться вуглекислий газ вулканічного походження. Усередині печери стабільний мікроклімат, немає руху повітря, тому газ накопичується уже багато тисячоліть. Вхід в печеру облаштовували у вигляді амфітеатру, щоб важкий газ стелився внизу, а глядачі сиділи в безпеці нагорі.

  • Найвища концентрація газу спостерігається на світанку, коли, швидше всього, й проводили жертвоприношення.
  • Потім він нагрівається сонцем і розсіюється протягом дня.
  • Ключовим моментом є товщина шару газу – вже на висоті 10 сантиметрів від землі концентрація падає нижче 35 відсотків.
  • На висоті в 40 сантиметрів досягає цілком безпечної концентрації.
  • Жерців набирали з високих людей, також вони, ймовірно, ставали на великі камені, щоб убезпечити себе від дії газу.
  • А ось тварини, враховуючи й могутніх биків з їх схиленими до землі головами, були приречені – смерть наступала з першими ж вдихами.

Реконструкція храму
Реконструкція храму / Фото reddragonsmedia

Це було ефектне театралізоване видовище, яке демонструвало пастві "силу і могутність" божеств. Хоча від самого храму залишилися тільки руїни, всередині печери концентрація вуглекислого газу як і раніше становить 86-91 відсоток і знаходиться там смертельно небезпечно.