Часові рамки цієї знахідки збігаються з поширенням оріньякської культури, раннього варіанту, який укорінився в Європі понад 40 000 років тому. Ця епоха ознаменувала зникнення неандертальців і розквіт мистецького самовираження. Оріньякський період вирізняється тим, що на стінах печер були викарбувані найдавніші з відомих у Європі фігуративних зображень. Крім того, в цей час почали поширюватися різноманітні фігурки та статуетки.
Дивіться також На Рівненщині виявили бурштин з комахою всередині – знахідці десятки мільйонів років
Детальніше про відкриття
Франческо д'Ерріко з Університету Бордо та Національного центру наукових досліджень (CNRS) у співпраці з дослідниками з Німеччини, Франції, Чилі та Швейцарії нещодавно оприлюднили свої знахідки, зосереджені навколо Грота де Ґоржес. Розташована у французькому секторі гірського масиву Юра, ця карстова печера виявила безліч доказів раннього проживання людей, починаючи з епохи Оріньяк.
У цій археологічній "гарячій точці", серед кам'яних знарядь, гравюр і решток тварин, у відкладеннях, вік яких коливається від 35 752 до 36 586 років, був знайдений інтригуючий предмет. Хоча зовні він нагадував кістяний артефакт, застосування мікрокомп'ютерної томографії відкрило більш дивовижну істину: скам'янілі рештки амоніта, що походять з глибин віків, були використані стародавніми майстрами як сировина.
Науковці виявили сліди роботи інструментами / Фото Scientific Reports
Детальне вивчення цієї компактної реліквії виявило безліч ознак ретельної обробки, простежуючи контури того, що здається мініатюрним зображенням істоти, схожої на собаку. Археологи припускають, що ця істота могла бути ведмедем, ретельно виліпленим з фрагмокону. Крім того, на його поверхні виявлено сліди червоного пігменту, що вказує на те, що артефакт міг бути прикрашений охрою або перевозився разом з цим барвником у сумці, мішку чи кошику.
Дивіться також Рідкісний стародавній човен, знайдений під Черніговом, зацікавив істориків
Це відкриття продовжує поглиблювати наше розуміння когнітивних здібностей та мистецької майстерності наших предків. Дослідники заглиблюються у значення цього відкриття, а Грот де Ґорґес стає свідченням раннього прагнення людини до творчості та самовираження.