І горе тим, хто не прийме і не пристосується до нових правил гри, хто далі пробуватиме залишитись у чорнобілому світі, хто розказуватиме, що головне для українців – це бути з американцями проти росіян, що хлопці з Ленглі за нас все зроблять. Ні, світ вже зовсім інший і американські вибори, як і Брекзіт чи нідерландський референдум, це лише ще раз підтвердили.

Кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп обраний 45-м президентом США. Одразу після оголошення результатів, Трамп виголосив першу промову у новому статусі.

Змінилися самі Сполучені Штати

Результати голосування – це простягнутий середній палець десь з глибин штату Колорадо старій американській еліті, яка зарвалась у своєму монопольному використанні влади у найпотужнішій країні світу. Так само, як це було з Брекзітом, вчорашнє голосування було не "за", а "проти".

Проти системи керівництва, яка заскорузла і не бачить своєї невідповідності очікуванням людей. От не можуть дві сім'і – Бушів і Клінтонів – по черзі керувати цією країною три десятки років. Не можуть одні купатися у благах цивілізації, а інші спостерігати за ними лише по телевізору в убогих квартирках десь в Оклахомі з мізерними по американських мірках зарплатами або взагалі без роботи. І чим більше американські ЗМІ та еліта переконували у правильності вибору за зважену і передбачувану Клінтон, тим більшим ставав стимул піти і проголосувати тих, кого не влаштовувала їх жебрацька і безпросвітна стабільність. Не знаю чи Трамп змінить щось для них. Але пар випустить – це точно.

Змінилося сприйняття місця і ролі США у світі

Місії світового поліцейського вже більше не існує. Займатися боротьбою за ілюзорні ідеї і своїми очима бачити подвійні стандарти вже ніхто не хоче. Чому одні диктатори – вороги, і у війні з ними гинуть наші хлопці, а інші диктатори хороші, з ними ми дружимо і їм допомагаємо – запитує виборець Трампа. І він має на це усі підстави. Не думаю, що новий керівник Білого дому піде на якісь швидкі радикальні зміни у зовнішній політиці. Система прийняття рішень там складна, але те, що глобальну і європейську архітектуру міжнародних стосунків, яка склалась у часи холодної війни і не змогла адаптуватись до нових реалій, треба змінювати – це факт і тут новий керівник США має поле для гри.

Для Трампа головне – внутрішній порядок денний

Україна, і навіть Росія, для нього – не питання першого десятка, чи навіть двадцятки пріоритетів. Безробіття, відновлення промислового зростання, соціальні питання – основні. Більшість у Капітолії дає йому усі для цього можливості. І від цього залежатиме, наскільки він швидко і активно візьметься за зовнішньополітичні питання.

Трамп – лялька в руках Путіна?

Якщо хтось думає, що Трамп стане лялькою у руках Путіна, то йому треба припинити читати радянські газети. Якщо ця людина змогла вибудувати бізнес-імперію і перемогти на таких складних перегонах, то, напевне, він не такий дурний.

Думаю, що Трамп – гравець, який добре розуміє, у чому його інтерес у зовнішній політиці. І саме тут і є головне завдання для України – негайно спробувати стати для Трампа позитивом, а не негативом, яким ми зараз є через недалекоглядні поради, дії, висловлювання декого у керівництві країни.

Не знаю, чи віддячила би Клінтон за симпатії і підтримку з боку деяких українських гравців у передвиборчий період, сумніваюсь. А от у тому, що цього не забудуть у команді Трампа – це точно.

Ситуація не безнадійна – у силу того, що роль і місце України у цілому у процесі виборів були незначні, а нанесена шкода – не смертельна. Але те, що українському керівництву потрібно негайно зробити декілька серйозних змін і відновити комунікацію з офісом нового президента – то це точно. Для цього є усі можливості (кому потрібно – мають знати про них, якщо ж не знають – можу розповісти), потрібна лише мудрість і політична воля.

Ми можемо стати партнером з США

І це головне – попри те, хто там президент – лише якщо будемо привабливою країною, історією успіху, куди хочеться приїхати, і стосунками з якою хочеться похвалитися. В українського керівництва є місяць-два для того, щоб на хвилі першої реальної реформи – запровадження е-декларацій – піти далі у системних змінах у країні. Якщо ж їх не буде, то ми остаточно ризикуємо стати "кислотним активом". Від яких пошвидше позбавляються. Хто-хто, а Трамп, як бізнесмен, добре це знає і вміє робити. Так що все не в руках США чи Росії. Багато що і в наших власних. Тому немає чого чекати – пора братися до роботи. Часу вже майже не залишилось.

Читайте також: Путін не забарився з привітанням Трампа