Сталося це приблизно у той момент, коли Білий дім оприлюднив порядок денний Дональда Трампа на 20 червня 2017 року. З розпорядку випливало, що віце-президент США Майк Пенс і президент Петро Порошенко зайдуть до Трампа на короткий час.

Як мовиться у плані, вранці Дональд Трамп матиме зустріч із радником із національної безпеки Гербертом Раймондом МакМастером, на яку до них "заскочать" (drop-in) Майк Пенс і Петро Порошенко. Це має відбутися об 11-й за вашингтонським часом (о 18-й за Києвом). Повноцінних переговорів, таким чином, не відбудеться, – передає Радіо "Свобода".

Такий короткий "заскок" Порошенка до Трампа "заохочується Москвою" і, "скоріше за все, буде сприйнятий Києвом як дипломатична образа", – припускає The Guardian. Видання відзначає, що "українські офіційні особи давно занепокоєні тим, що Трамп явно не хоче чинити тиск на президента Росії Путіна для подолання кризи". І це при тому, що "протягом трьох років Україна бореться з прокремлівським заколотом у своїх східних регіонах, в результаті чого загинуло більше 10 тисяч осіб", – пише The Guardian.

Читайте також: Немає жодних підстав для зближення США і Росії, крім самого Трампа, – експерт

"Дипломатичній образі" Порошенка щиро потішили росЗМІ, одне з яких – "Политнавигатор" – записало коментар українського політолога Руслана Бортника, котрий висловив думку, що зустріч з Порошенком знадобилася Трампу для того, аби нівелювати негативне враження від його контактів з Путіним.

Це новий фінт Трампа, який він уже застосовував після зустрічі з Лавровим, зустрічаючись з Клімкіним. Для Трампа дуже важлива зустріч з Порошенком як технологічний інструмент, як інструмент балансування внутрішньої критики після запланованої зустрічі з Путіним, яка відбудеться в липні під час саміту великої двадцятки. Якщо Трамп зустрінеться лише з Путіним, він відразу буде атакований американським істеблішментом і ЗМІ по темі змови з Росією, здачі національних інтересів. Тільки зустрічаючись з Порошенком, Трамп фактично уникає цієї критики, йдучи з-під удару, – вважає Бортник.

Проте чи дійсно все виглядає настільки безнадійним в контексті наслідків зустрічі Порошенка-Трампа для України? Світові медіа побачили цей візит так.

Зустріч Трампа з Порошенком
Не так, як з Меркель: Трамп потиснув руку Петру Порошенку. І, здається, зробив це цілком щиро.

Великі сподівання…

"У нас буде фантастична програма. Дуже важливо, що зустріч моя, як українського президента, в Білому домі буде раніше, ніж зустріч Путіна. Для того, щоб всі були озброєні інформацією, щоб нікому не залишити шансу на несправедливість", – казав перед рандеву з Трампом Петро Порошенко, котрого цитує "Інтерфакс-Україна".

Трамп та Порошенко мають багато спільного, тому я сподіваюсь, що у них складуться добрі відносини. Ймовірно у США президент України говоритиме про санкції та роль США у вирішенні конфлікту в Україні, – зазначала Ганна Тобурн, експерт аналітичного центру Hudson Institute (Вашингтон, США), чиї слова наводить "Голос Америки".

В іншій своїй публікації видання цитує шведського економіста та дипломата Андерса Аслунда, котрий вважає, що адміністрація США зацікавлена у тому, аби піти на зустріч Україні, адже саме такий крок дозволив би їй отримати моральне право ветувати нещодавно ухвалений Сенатом США пакет санкцій щодо Росії (санкції ще має розглянути Палата представників Конгресу, і лише після цього вони потраплять на підпис президенту США). "Трампу потрібно піти на поступки Україні, щоб мати змогу заблокувати санкції щодо Росії у Палаті представників", – вважає Аслунд.


Чи почув Трамп Україну – дізнаємось незабаром. Пролонгація санкцій щодо РФ, яка залежить від волі президента США, стане чудовим пробним каменем.

Про санкції, які було введено Сенатом США минулого тижня, в контексті візиту Порошенка згадує і агентство Reuters. А британський The Telegraph пише, що Петро Порошенко дуже схвально поставився до введених санкцій, заявивши, що вони – "єдиний цивілізований механізм" для того, "аби змусити агресора піти з України". Порошенко також підкреслив важливість того, що його зустріч з Трампом відбувається раніше за перемовини лідера США з президентом РФ.

Читайте також: Трамп не хоче називати Росію агресором, – аналітик

Проте доля санкцій, як вже було сказано, – в руках Дональда Трампа. Чи збалансує він інтереси проукраїнських та проросійських сил у своїй країні, одночасно й погодившись "на поступки Україні" (як про це говорить Аслунд), і наклавши вето на санкції? Наразі це невідомо. Проте вже зараз Трампу наполегливо радять "піти на рішучий крок" – крок зближення із Києвом на противагу Москві.

Автор поради – колишній генеральний секретар НАТО Фоґ Расмуссен. "Ми втратимо нагоду, якщо Трамп поставиться до спілкування з Порошенком як до вияву ввічливості. Він може бачити Україну як проблему Європи або ж як нагоду для США", – попереджає Расмуссен. "З мого досвіду, Путін розуміє лише мову сили. США мають розпочати із демонстрації сили, посилюючи економічні санкції та допомагаючи Україні захистити себе за допомогою летальної оборонної зброї. Це дозволить Трампу-переговірнику завоювати повагу Путіна і тим самим підготувати ґрунт для спілкування із ним (…). Київ хоче більшої безпеки. Москва хоче зняття санкцій. Президент Трамп хоче позбавитись закидів про буцімто зв'язки з Росією. Рішучий крок на зустрічі із Порошенком може закласти основу для впевненої перемоги для всіх", – зауважив Расмуссен, котрого цитує Радіо "Свобода".

…і незначні результати?

Зустріч з президентом України Петром Порошенком була спочатку описана у Білому домі як короткий "drop-in". Але обидва президенти позували для фотографій в Овальному кабінеті та коротко озвучили свої ремарки після більш широких зустрічей Порошенка з віце-президентом Майком Пенсом та керівними радниками з національної безпеки, – передає агентство Associated Press.

Щоправда, додає агентство, "в заявах Білого дому під час зустрічей Порошенка з Трампом не було згадувань Росії. Однак спікер Білого дому Шон Спайсер заявив у вівторок, що тема Росії "явно висувається на порядок денний для обговорення з президентом". Спайсер зазначив, що адміністрація продовжить захищати санкції щодо Росії, доки та не припинить агресію на Сході України". І все-таки формат перемовин у столиці Сполучених Штатів лишав бажати кращого.

Так, зокрема, вважає канал CNN, котрий наголошує на тому, що Петра Порошенка зустріли у Вашингтоні без "традиційної помпи". А тим часом Дональд Трамп волів говорити про цей візит як про честь, що випала на його долю. "Це велика честь зустрітися сьогодні з президентом Порошенком, президентом України – місця, в справи якого ми всі дуже сильно залучені, ви це бачите, і про це всі читають. Ми мали дуже-дуже хорошу дискусію, і нами досягнуто значного прогресу", – заявив Дональд Трамп, котрого цитує "Європейська правда".


Попри дискусії про те, чи був формат перемовин "дипломатичною образою" для нашого президента, Дональд Трамп говорив про зустріч із ним як про "велику честь" для себе.

А USA Today додає, що й сам Порошенко лишився, схоже, вельми задоволеним. Він «подякував Сполученим Штатам за підтримку у боротьбі з Росією та сказав, що "я цілковито впевнений, що ефективна координація наших дій принесе мир нашій нації та зможе забезпечити нашу територіальну цілісність і суверенітет". При цьому Трамп, зауважує видання, був "менш конкретним у своїх зауваженнях щодо України", описуючи її лише як державу, до вирішення проблем котрої заангажована Америка.

Незадовго перед самітом у Вашингтоні Deutsche Welle надрукувала статтю, в якій йшлося про те, що "зустріч Трампа із Порошенком дасть господареві Білого дому повне уявлення про те, яким бачить майбутнє Донбасу і Криму офіційний Київ. Заява Турчинова про необхідність завершення АТО, очевидно, і є частиною нового плану. Його мета – звільнити окуповані території. Для цього до Верховної Ради буде подано законопроект "Про відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей". Київ, незалежно від результатів переговорів, готує план повернення Донбасу під свій контроль".

Автор статті, оглядач Сергій Руденко, додав таке:

Не виключено, що після зустрічі Трампа з Порошенком з'явиться тристоронній формат "Україна-Росія-США". Але, як засвідчив розвиток останніх подій, про подібний формат говорити зарано. Та в одному Deutsche Welle має, безперечно, рацію: "мінський" та "нормандський" формати перемовин дуже скоро можуть канути в Лету. Вони дозволили Україні зупинити російську агресію і залучити до проблеми увагу міжнародної громадськості, але, на жаль, не змогли вирішити майбутнього Донбасу.

Про це говорив нещодавно й держсекретар США Рекс Тіллерсон. Він підкреслив, що Україна та Росія можуть покласти край війні й поза межами "Мінську". Про це писала, зокрема, Wall Street Journal, котра навела наступні слова Тіллерсона: "Я думаю, важливо, щоб нам дали досить гнучкості для досягнення мінських цілей. Можливо, уряд України і уряд Росії змогли б прийти до задовільного рішення через іншу структуру, відмінну від "Мінська", але таку, що здатна досягати цілей Мінська, до яких ми прихильні".

Іншими словами, для Сполучених Штатів важлива не назва плану завершення військових дій, а ефективність запропонованої цим планом стратегії. Сам Тіллерсон, до речі, заявляв також й про своє небажання бути скутим "кайданками" мінських угод.

Висловлювання Тіллерсона, "схоже, знаменують собою відхід від довготривалої політики США і потенційний розкол з іншими світовими державами, включаючи Німеччину і Францію, які просували і підтримували припинення вогню та мирні угоди, досягнуті в Мінську в 2014 і 2015 роках", зазначає автор статті в WSJ Феліція Шварц. США були б готові підтримати альтернативний мінським домовленостям формат вирішення кризи на сході України в разі його ефективності, заявила на щоденному брифінгу представник Держдепу Хізер Ноерт. "Якби сторони прийшли до якої-небудь іншої угоди, я думаю, ми були б відкриті для підтримки такого механізму", – сказала вона. За словами Ноерт, метою США залишається мир на Донбасі. Однак, як зазначила представник Держдепу, їй не відомо про наміри США очолити зусилля по створенню альтернативи "Мінську".

Нормандська четвірка
"Нормандська четвірка" у тому складі, що на фото, лишилася в минулому. Чи стане вона "трійкою", де одна з чільних ролей належатиме Америці, залежить від доброї волі останньої.

Власне, виникнення такої альтернативи та долучення (або ні) до неї Сполучених Штатів могло б стати ключовим питанням зустрічі Порошенка і Трампа. Наряду з питанням санкцій та двостороннього співробітництва тощо. Однак про це на саміті голів двох держав якраз і не йшлося. Проте це не означає, що проблема україно-російської війни не буде актуалізована під час наступних контактів уповноважених осіб України та США. Власне, як би на цю тему не дивився кабінет Трампа, уникнути її обговорення не вдасться ніяк.

Ця адміністрація віддана дипломатичному процесу, котрий гарантує суверенітет України, – говорить міністр фінансів США Стівен Мнучин, передає Bloomberg. Хотілося б думати, що це саме так і є.

Читайте також: Як Трамп використав Порошенка – версія Financial Times