Туреччина, Швеція і Фінляндія підписали меморандум

Лідери Туреччини, Швеції, Фінляндії та генсек НАТО Єнс Столтенберг 28 червня зустрілися у Мадриді. За підсумками зустрічі глави МЗС трьох країн підписали тристоронній меморандум, який підтверджує, що Туреччина підтримає запрошення Фінляндії та Швеції стати членами НАТО.

До речі НАТО планує оголосити Росію загрозою колективній безпеці

Як ідеться у повідомленні, конкретні кроки щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО будуть узгоджені союзниками по Альянсу протягом наступних двох днів на Мадридському саміті.

У президента Фінляндії Саулі Нііністьо наголосили, що "тепер це рішення неминуче".


Туреччина, Швеція і Фінляндія підписали меморандум / Фото з твітеру Оани Лунджеску

У пресслужбі президента Фінляндії зазначили, що Туреччина висловлювала занепокоєння через загрози тероризму. У Фінляндії наголосили, що засуджують тероризм у будь-яких проявах.

Шведська сторона також повідомила про досягнення принципової домовленості. "Ми досягли домовленості", – написала очільниця МЗС Швеції Анн Лінде у твітері.

Великий день для НАТО

На розблокування шляху Фінляндії та Швеції до НАТО вже відреагував лідер Великої Британії Борис Джонсон. Він написав у твітері, що Швеція та Фінляндія зроблять Альянс міцнішим.

Фантастичні новини, коли ми розпочинаємо саміт НАТО. Членство Швеції та Фінляндії зробить наш блискучий Альянс міцнішим і безпечнішим,
– написав Джонсон.

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс також у твітері привітав обидві країни. За його словами, це великий день для регіону Балтійського моря.

"Чудові новини – тепер у нас є домовленість щодо приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО. Великий день для Альянсу, великий день для регіону Балтійського моря, великий день для всіх нас", – зазначив він.

Швеція та Фінляндія вступають до НАТО: що відомо

  • Історично склалося, що Швеція та Фінляндія зберігали політику військового нейтралітету. Донедавна суспільство в обох країнах не підтримувало вступу до НАТО. Та все різко змінило військове вторгнення Росії в Україну.
  • В обох країнах зросла підтримка курсу в НАТО, через що вже 18 травня обидві країни офіційно подали заявку на вступ до Альянсу. Цікаво, що як такої заявки на вступ до НАТО немає. Існує заявка на отримання ПДЧ (План дій щодо членства в НАТО). Але Швеції та Фінляндії не знадобився ПДЧ, оскільки обидві країни адаптовані до стандартів НАТО.
  • Вступ Швеції та Фінляндії до НАТО несподівано почала блокувати Туреччина, президент якої звинуватив обидві країни в тероризмі. На початку червня Реджеп Ердоган заявив, що Анкара не змінить свою позицію, якщо не будуть виконані їхні вимоги.
  • Повідомлялося, що Туреччина висунула відразу 10 вимог. Після того генсек НАТО інформував, що Швеція виконує вимоги Туреччини. Столтенберг зазначив, що Фінляндія не вступить у НАТО без Швеції.
  • Додамо, що вступ Швеції та Фінляндії сильно позначиться на Росії. По-перше, кордони НАТО з Росією стануть ще довшими. По-друге, Москва фактично втратить контроль над Балтійським морем.

Раніше – НАТО не буде розблоковувати Чорне море: дивіться відео